Sprawdź produkty survivalowe

Poznaj sprawdzone produkty renomowanych producentów.

Przejdź do produktów

Hipertermia – nie mylić z hipotermią – pojawia się wtedy kiedy temperatura ciała człowieka przewyższa 37 stopni Celsjusza. Przyczyną takiego stanu może być zarówno zbyt długie przebywanie w pobliżu źródła ciepła, a także zaburzone procesy termoregulacyjne organizmu czy to na skutek zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, odwodnienia czy zmian chorobowych.

Przegrzanie organizmu jest o wiele groźniejsze od wychłodzenia ponieważ organizm posiada jedynie dwa mechanizmy odpowiedzialne za obniżanie temperatury naszego ciała, pocenie – jeżeli doszło już do przegrzania to oznacza że nie działa on prawidłowo – oraz rozszerzanie naczyń skórnych o którym opowiem za chwilę.

W przypadku stwierdzenia przegrzania należy:

  • Odciąć osobę poszkodowaną od źródła ciepła.
  • Przyłożyć wilgotne ręczniki na kark i barki.
  • Podawać lekko schłodzone napoje.

Nie należy zanurzać poszkodowanego w chłodnej wodzie ponieważ spowoduje to szybkie obkurczenie rozszerzonych naczyń oraz gwałtownie zmieni opór naczyń pokonywany przez serce.

Podobne artykuły:

Ostatnio na stronie:

Ubranie na ciepłe miesiące

Zastanawiasz się jakie ubranie jest najlepsze do działań w terenie? W tym artykule próbujmy odpowiedzieć na to pytanie, czy nam się udało? Sprawdź sam! Zapraszam…