Twoja Przygoda zaczyna się dzisiaj...

maski antysmogowe, maski smogowe, maski na smog, maski przeciwsmogowe, maska smogowa
odzież na jesień, jesienna odzież, ciuchy na jesień, jesienne ciuchy
Strona główna » Woda w survivalu » Czy warto pić napoje izotoniczne

Czy warto pić napoje izotoniczne

Dzisiaj porozmawiamy troszkę o napojach izotonicznych. Zanim podjąłem się napisania tego artykułu, poczytałem w różnych źródłach jakie zalety mają napoje izotoniczne... proszę Państwa, cuda.

Wielu autorów przekonuje że pijąc napoje izotoniczne nasze mięśnie szybciej się regenerują, nie łapią nas skurcze, zmniejszamy ryzyko mikro urazów etc.

Przyznam się szczerze że osobiście tylko kilka razy w życiu piłem napój izotoniczny i to głównie ze względów smakowych. Nie przeszkodziło mi to jednak w przejechaniu Polski rowerem, czyli 580 kilometrów w 77 godzin, czy przejść 100 km po górach podczas IX Edycji Międzynarodowego Ekstremalnego Maratonu Pieszego.

O co więc chodzi z tymi napojami izotonicznymi?

Na rynku istnieje pewna gałąź produktów, która cieszy się wyjątkowym popytem – nazywa się „na skróty”. W tej gałęzi zawierają się „tabletki na odchudzanie bez wysiłku”, „rzucenie palenia bez uczucia nikotynowego głodu”, a także napoje izotoniczne które mają zapewnić łatwiejszy i skuteczniejszy trening, ale czy tak jest naprawdę?

Często widzę biegaczy którzy po przebiegnięciu 2-3 kilometrów wypijają 0,5 litra jednego z popularnych napojów izotonicznych, czy uważasz że pokonanie takiego dystansu wymaga uzupełnienia 500 ml wody? Pozwól że odpowiem: NIE.

Czy napoje izotoniczne działają?

Oczywiście napoje izotoniczne zawierają wszystkie substancję które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu, jednak nasz organizm nie jest prostym pojemnikiem. Jeżeli podczas dnia stracisz trzy litry wody, a wieczorem wypijesz tyle samo wody ile utraciłeś za dnia czy Twój organizm będzie w pełni zregenerowany? Pozwól że odpowiem: NIE.

Należy pamiętać o tym że organizm nie może wchłonąć dowolnej liczby danej substancji w określonym czasie. Jeżeli po treningu dostarczysz swojemu ciału 400g czystego białka, to czy organizm wchłonie te czterysta gram i wykorzysta je do odbudowy mięśni? Pozwól że odpowiem: NIE.

 

Napoje izotoniczne chronią nasz przed odwodnieniem?

Oczywiście że tak, podobnie jak woda. Czytając teksty zachwalające napoje izotoniczne, często spotykałem się z przedstawianiem odwodnienia jako jakiegoś mitycznego zagrożenia. Mam za sobą kilkadziesiąt wędrówek górskich, gdzie już po pierwszym dniu z odwodnienia pękały mi usta i mogę śmiało powiedzieć że odwodnienia nie leczy się w jeden dzień. Zazwyczaj wrócenie do pełni formy trwa od 3 do 5 dni regularnego spożywania wody. Jeżeli zatem zakładasz że po naprawdę wymagającym dniu treningowym wypijesz litr napoju izotonicznego i to wystarczy by zregenerował się Twój organizm, jesteś w błędzie.

Przyzwyczajenie do picia napoi izotonicznych?

Regularne spożywanie płynów podczas ćwiczeń fizycznych, przyzwyczaja nasz organizm do tego „rytuału”. W przypadku kiedy ćwiczysz dla sylwetki czy poprawy kondycji nie stanowi to problemu. Jednak jeżeli zaczynasz działać w terenie, okazuje się że nie możesz pić litra wody na godzinę i tutaj zaczyna się problem. Raz byłem w Tatrach ze świetnym biegaczem przełajowym. Facet był tak dobry że 12 kilometrów przebiegał szybciej niż ja robię piątkę. Cóż z tego, skoro gdy skończyło mu się picie nasz biegacz padł na szlaku. Tak, dosłownie tak jak przeczytałeś, padł na twarz ponieważ nie mógł dostarczyć swojemu organizmowi tyle płynów do ilu go przyzwyczaił. Później miałem jeszcze przyjemność działać z osobami które zamiast wody, piły napoje izotoniczne u których obserwowałem podobną tendencję. Dopóki mieli w plecaku napój izotoniczny wszystko było w porządku, gdy zaczynało go brakować ich morale i chęć do działania drastycznie spadały.

Czy warto pić napoje izotoniczne?

Tutaj niestety ciężko o jednoznaczną prostą odpowiedź. Jeżeli ćwiczysz naprawdę ciężko (pytanie co to znaczy ciężko) napoje izotoniczne mogą pomóc Ci znosić trudy treningów. Jeżeli natomiast dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem lub ćwiczysz sporadycznie o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwykła woda niegazowana. Obecnie większość ludzi jest przyzwyczajona do spożywania napoi smakowych i nie potrafi zaspokoić pragnienia zwykłą wodą. Jednak po 2-3 dniach picia jedynie zwykłej wody zaczyna nam ona w zupełności wystarczać.

Jeżeli jednak zdecydujesz się stosować napoje izotoniczne bądź konsekwentny i pamiętaj również o odpowiedniej diecie. Jeżeli stołujesz się w mc Donaldzie, kolację popijasz oranżadą, a na deser jesz tabliczkę czekolady to spożywanie napoi izotonicznych w celu zapewnienia sobie odpowiedniej gospodarki mineralnej organizmu jest zaledwie nieśmiesznym żartem.

Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

Zobacz tekst

Recenzja: Żyjący z wilkami

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst

Recenzja: Życie podręcznik sztuki przetrwania

Nasza ocena: brak
Tytuł: Życie podręcznik sztuki przetrwania
Autor: Łukasz Miszewski
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 136

Zobacz tekst

Recenzja: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu
Autor: Andrzej Trembaczowski
Ilość stron: 115

Zobacz tekst

Recenzja: W uścisku żywiołów EL CONDOR RIO COLCA

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst
Ostatnio na stronie...

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

czytaj dalej

Jak nie kichać

Jeżeli chcesz powstrzymać kichanie, znamy tylko jeden w 100% sprawdzony sposób. Gdy tylko poczujesz niebezpieczne mrowienie w nosie zwiastujące nieuchronnie zbliżające się kichnięcie natychmiast jak najmocniej…

czytaj dalej

Jak odpalić auto na pych

Czasem zdarza się że samochód nie chce zapalić. Zdarza się to zarówno starym, jak i młodym pojazdom. W tym artykule dowiesz się jak odpalić samochód na pych…

czytaj dalej