Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Kategoria artykułu: Blog

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Wśród różnych środków samoobrony bezpośredniej, gazy pieprzowe od wielu lat zajmują czołowe pozycje. Po pierwsze, nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień, by móc korzystać z gazu (jedynie broń gazowa wymaga specjalnego pozwolenia na jej posiadanie). Po drugie, użycie gazu jest łatwe i nie wymaga od użytkownika żadnych specjalistycznych umiejętności – nie trzeba się szkolić, by umiejętnie korzystać z gazu. Po trzecie, gazy pieprzowe są tanie i powszechnie dostępne. Po czwarte, zajmują niewiele miejsca i z powodzeniem można nosić je zarówno w torebce, jak i w kieszeni kurtki czy marynarki. Po piąte, są wysoce efektywne, jeśli chodzi o chwilowe obezwładnienie napastnika. Celne użycie gazu pieprzowego daje nam czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

Gazy pieprzowe – trzy podstawowe rodzaje

W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe typy gazu pieprzowego. Są to gazy stożkowe, strumieniowe oraz żele i gazy piankowe. Każdy rodzaj gazu ma nieco inną charakterystykę, ale działa w podobny sposób. Drażni błony śluzowe, wywołując uczucie pieczenia i łzawienia oczu, często połączone z trudnościami w złapaniu oddechu. Porażony gazem napastnik mruży oczy, co zwiększa szansę na ucieczkę.

  • Gazy stożkowe – to najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy rodzaj produktu z kategorii gazy pieprzowe. Tego typu gazy mają formę delikatnej mgiełki, która po dostaniu się do oczu, nosa lub ust, wywołuje uczucie pieczenia, łzawienia lub duszenia. Tego typu gazy nie wymagają dokładnego celowania w przeciwnika, ponieważ rozpylony gaz zajmuje większy obszar i może razić nawet kilka osób jednocześnie. Niestety użycie gazu pieprzowego w tego typu formie, zwłaszcza w zamkniętym pomieszczeniu, może okazać się bronią obusieczną. Mało efektywne wydaje się również stosowanie gazów stożkowych przy dużym wietrze, podczas silnych opadów deszczu lub na większą odległość. By ten rodzaj gazu był skuteczny, musisz spryskać nim napastnika ze stosunkowo niedużej odległości, a to zawsze jest ryzykowne.

  • Gazy strumieniowe – ten rodzaj gazów ma formę cieczy, którą spryskuje się napastnika. By użycie gazu było skuteczne, musimy trafić napastnika bezpośrednio w twarz. Zaletą gazów strumieniowych jest ich większy zasięg w stosunku do gazów stożkowych oraz brak ryzyka rykoszetu – takim gazem nie porazimy samych siebie, oczywiście pod warunkiem, że dyszę buteleczki z gazem skierujemy we właściwą stronę.

  • Gazy w formie żelu lub pianki – to rodzaj gazu strumieniowego, którym również musimy trafić bezpośrednio w twarz napastnika, co w pewnych sytuacjach może być kłopotliwe. Zaletą tego rodzaju gazów pieprzowych jest większa skuteczność ich działania. Żel lub pianka z substancją aktywną przykleja się do skóry i porażony nią napastnik nie może się jej w prosty sposób pozbyć. Dzięki temu efekt porażenia jest trwalszy i osoba broniąca się ma więcej czasu na ucieczkę. Co warte podkreślenia, gazy pieprzowe w formie żelu lub pianki bardzo często wzbogacone są również o substancję barwiącą, która znaczy napastnika. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej o jego późniejszą identyfikację przez policję.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu