Bezkręgowce jadalne i trujące

Kategoria artykułu: Jedzenie w survivalu

Na początku jednak najważniejsza zasada: Jeśli jakiś robak ma zbyt jaskrawe barwy (szczególnie kolor czerwony) lub jest zbyt owłosiony – zostawiamy go w spokoju – najprawdopodobniej jest on trujący, a włoski mogą podrażnić Twój układ trawienny. Unikaj również owadów żywiących się padliną.

Bezkręgowce jadalne

Koniki polne

Przed zjedzeniem najlepiej je opiec na ogniu. Dzięki temu zabiegowi znacznie poprawisz ich smak, a także zabijesz ewentualne pasożyty zamieszkujące ich organizm.

Pszczoły

W sytuacji ekstremalnej możesz jeść zarówno same pszczoły, jak również ich larwy. Pamiętaj że użądlenie pszczoły jest niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia – szczególnie gdy w sytuacji ekstremalnej Twój zmęczony organizm jest słabszy i bardziej podatny na choroby oraz infekcje.

W celu przygotowania pszczoły do spożycia należy:

– Bezpiecznie usunąć żądło.

– Odciąć skrzydła i nogi.

– Utrzeć na papkę lub opiec na ogniu.

Dżdżownice

Najlepiej zbierać je nad ranem kopiąc w pobliżu roślin którymi się żywią lub po deszczu gdy wychodzą na powierzchnie. Dżdżownice moczymy przez 24 godziny w osolonej wodzie, po czym wyciskamy z nich ziemie. Niektóre dżdżownice mają małe włoski które mogą podrażnić przewód pokarmowy, Innym sposobem przygotowania dżdżownic do spożycia to przegłodzenie lub karmienie ich zdrowymi liśćmi przez jeden dzień. Dżdżownice można również utrzeć na papkę i zrobić z nich coś na kształt pasztetu.

Ślimaki

Zarówno ślimaki z muszlą jak i bez niej są jadalne. Pamiętaj aby nie jeść ślimaków o jasnym kolorze muszli czy ciała – mogą być trujące – z tego samego powodu unikaj również jedzenia ślimaków morskich. Aby profesjonalnie przygotować ślimaka do zjedzenia, musisz go przez 24 godziny żywić zdrowymi liśćmi, a następnie wrzucić go do wrzącej wody. Przed zjedzeniem posolić.

Mrówki i korniki.

Czarne mrówki i korniki nadają się do jedzenia (czerwone nie, ponieważ zawierają jeden z najsilniejszych kwasów organicznych – kwas mrówkowy). Również czarne mrówki zawierają małe ilości kwasu mrówkowego, dlatego aby się go pozbyć musisz większą ilość mrówek wrzucić do wody i gotować minimum 10 minut (licząc od momentu w którym woda zaczeła wrzeć).

Larwy chrząszczy

Oprócz tego że są jadalne są także bardzo pożywne. Najwięcej larw możesz znaleźć pod korą spróchniałych drzew . Pamiętaj aby nigdy nie jeść larw, które znajdziesz na spodzie liści oraz tych żywiących się padliną – mogą być trujące!

Motyle i ćmy

jadalne, choć nie stanowią dobrego źródła pokarmu.

Bezkręgowce trujące

Powyżej omówiliśmy kilka jadalnych gatunków bezkręgowców, jednak ta wiedza byłaby niekompletna gdybym pominął kwestię bezkręgowców trujących i szkodliwych dla Twojego organizmu. Pamiętaj jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lepiej zrezygnować – skutki błędnej decyzji mogą być o wiele poważniejsze: biegunka, wymioty, podrażnienia ciała, wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Oto owady i robaki, które nie nadają się do jedzenia:

  • Owady o jaskrawym ubarwieniu (np. czerwone motyle, czerwone ćmy).
  • Gąsienice z włoskami.
  • Pająki (są mało pożywne, a większość z nich jest trująca i wymaga odpowiedniego przyrządzenia, dlatego wkładam je do jednego wora jako: NIEJADALNE)
  • Osy, w przeciwieństwie do pszczół nie są jadalne.
  • Żółte biedronki.
  • Larwy zakopane w ziemi.
  • Niektóre mięczaki morskie.
  • Czerwone mrówki.
  • Owady żerujące na padlinie i na spodzie liści.{ads2}

Metody zbierania owadów

Już wiesz co jeść, a czego lepiej unikać. Pora żebyś poznał kilka prostych sposobów, dzięki którym szybko i łatwo (w survivalu szybko i łatwo nigdy nie idzie w parze) uzbierasz potrzebne owady.

Zacznijmy od mrówek

Mrówki można zbierać na dwa sposoby:

  • Ręcznie, jeżeli znalazłeś jedynie ścieżkę mrówek po której chodzi kilka osobników.
  • Sposobem, jeżeli znalazłeś mrowisko. Jakim sposobem? Otóż jest ich kilka.

Pierwszy z nich polega na wbiciu patyka w mrowisko, odczekaniu chwili i wyjęciu go wraz z mrówkami które pozostaną na drewnie.

W drugiej metodzie również wkładasz patyk do mrowiska z tą tylko różnicą że patyk moczysz w syropie klonowym lub brzozowym. Dzięki kleistym właściwościom syropu mrówki same się do niego przykleją dzięki czemu schwytasz ich znacznie więcej.

Niektórzy polecają oderwanie fragmentu mrowiska i wrzucenie go do wody, dzięki czemu mrówki powinny wypłynąć na powierzchnie.

Ostatni sposób polega na użyciu przynęty, np. żuka. Możesz obwiązać żuka żyłką z Twojej puszki survivalowej, umieścić go w mrowisku, a po chwili wyjąć i zebrać z niego mrówki.

Pszczoły i miód

Aby zebrać dużą ilość pszczół, a może także i miód potrzeba nieco sprytu oraz odwagi. W tym celu możesz zastosować następującą taktykę.

Zbierasz dużą ilość trawy która po podpaleniu zacznie mocno dymić. Gdy masz już trawę musisz ją podpalić i trzymając ją w ręcę  podchodzisz do ula dymiąc na latające w koło owady.

Dymiącą trawa zatykasz wejście do ulu i uciekasz. Wracasz następnego dnia wyjmujesz wetkniętą wcześniej trawę, a w środku ula masz mnóstwo martwych pszczół, a być może także plaster miodu.

Miej na uwadze fakt, że podczas tego działania najprawdopodobniej zostaniesz użądlony.

Latające owady nocne

Jak zapewne wiesz, większość nocnych owadów ciągnie do światła (podobnie jest z rybami oraz insektami). To zjawisko możesz wykorzystać na swoją korzyść, mianowicie:

Potrzebujesz białego materiału który rozwieszasz pomiędzy drzewami – tak by sięgał ziemi. Po jednej stronie materiału przykładasz źródło światła np. latarkę lub rozpalasz ognisko, a po drugiej na ziemi kładziesz naczynie z wodą. Owady wabione światłem zaczynają odbijać się od materiału przesuwając się coraz niżej, aż w końcu wpadają do Twojego naczynka z wodą.

Owady pełzające

Aby w dzień złapać kilka owadów musisz wykopać w ziemi mały dołek (np. wielkości Twojej manierki). Do wykopanego zagłębienia wsadź swoją manierkę lub inne otwarte naczynie. Górę wgłębienia przykryj delikatnie patykami i liśćmi. W ten sposób owady szukające cienia wpadną do Twojej pułapki z której nie będą w stanie się wydostać. Aby zwiększyć skuteczność swojej pułapki możesz na jej dno dać kropelkę wody.

Przygotowanie owadów do jedzenia.

Na koniec jedna rada związana z jedzeniem robaków. Dla wielu ludzi już sama myśl o zjedzeniu pełzającego obrzydlistwa jest odrażająca. Aby zmniejszyć efekt psychologiczny, możesz zebrane owady rozetrzeć w naczyniu za pomocą kamienia na papkę. Taką masę można dodawać do innych potraw (np. zup), lub ją ususzyć na słońcu. Dzięki temu procesowi pokarm dłużej zachowa swoją świeżość. Owady można również opiekać na ogniu. Zazwyczaj są wtedy smaczniejsze, a na skutek działania wysokiej temperatury zabijesz żyjące w nich pasożyty.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu