Twoja Przygoda zaczyna się dzisiaj...

Strona główna » Jedzenie w survivalu » Jakie jedzenie zabrać z domu – Survival

W tym artykule omówimy kwestię prawidłowego odżywiania się, oraz pokazujemy które składniki mineralne mają kluczowe znaczenia dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.
Jedzenie, zdobywanie żywności jest nieodłącznym elementem survivalu. W tym artykule dowiesz się o podstawach żywienia, dzięki czemu w lesie (czy w górach) będziesz bardziej świadomy, swoich potrzeb, czyli zwiększysz swoją szansę na przetrwanie!

Idąc w teren warto wziąć ze sobą pożywne jedzenie które nie zepsuje się po kilku godzinach, a także zapewni Twojemu organizmowi niezbędne minerały i witaminy oraz dostarczy mu wartościowych kalorii.

Jaki prowiant brać w drogę?

Gdy wyruszasz w wędrówkę, nie ważne, czy dużą czy mała, zazwyczaj bierzesz ze sobą jedzenie i picie (jeżeli tak nie robisz, działasz na swoją niekorzyść), w tym artykule powiem Ci, co warto brać ze sobą w drogę, a co lepiej sobie odpuścić.

Gdy zabierasz z domu żywność, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, mianowicie:

Jedzenie musi być odporne na czynniki atmosferyczne, na ciepło oraz wodę - zimno nie jest problemem, ponieważ w niskich temperaturach, bakterie nie rozwijają się, a żywność jest dłużej przydatna do spożycia. Tutaj polecam konserwy. Po otwarciu konserwy zawsze jedz ją do końca. Otwarta konserwa szybko się psuje i nie nadaje do spożycia. Oprócz konserw mięsnych i rybnych, możesz kupować także gotowe zestawy z warzywami czy makaronem. Przy wyborze konserwy, koniecznie przeczytaj jej skład. Konserwy które posiadają, mniej niż 30% mięsa lepiej od razu sobie odpuścić, a te powyżej 60% uznawane są za smaczne. Pamiętaj! Jeżeli puszka konserwy wybrzuszyła się, lub po jej otwarciu pachnie albo wygląda nie tak jak powinna - nie spożywaj jej! Biegunka i wymioty spowodowane, spożyciem starego jedzenia odwodnią Cię i załamią psychicznie, czyli zmniejszą Twoje szansę na przeżycie. Oprócz konserw, możesz wyposażyć się w specjalne jedzenie wojskowe. Są to specjalne, hermetycznie pakowane paczki, w których znajdziesz herbatniki, cukierki, gumy do żucia, oraz specjalnie wzbogaconą wysokokaloryczną żywność, która po dodaniu wody, sama się podgrzewa i smakuje naprawdę dobrze (może to być np. ciepły kotlet z warzywami). Warto również zabrać ze sobą słodycze, szczególnie te produkowane dla sportowców - są one bogate w kalorie, a także w minerały i witaminy. Wiele osób zabiera ze sobą tzw. zupki chińskie, czyli ogólnie rozumiane potrawy, które zalewa się wrzącą wodą, one pęcznieją i nadają się do spożycia. Takie pożywienie, dostarcza bardzo mało energii (ok 80 kcal/ zupka), więc nie może stanowić głównego składnika Twojej diety (dowiedz się więcej na temat zapotrzebowania kalorycznegp)! Jednak również takie jedzenie jest dobre, ponieważ ciepły, smaczny posiłek, bardzo podnosi na duchu - a dobre nastawienie jest kluczowym elementem przetrwania. Taki posiłek ma jednak swoje wady, mianowicie potrzebuje wody, w dodatku wrzącej. Pamiętaj jedzenie tego typu jedzenia na sucho (nie zalanego wrzątkiem), jest bardzo złym pomysłem, ponieważ bardzo odwadnia organizm.

Wykaz produktów:

Produkty wysoko kaloryczne: czekolada, budynie/kiśle w proszku, czekolada/krem w proszku, cukierki.

Te produkty potrafią dać naprawdę duże "kopa energetycznego", jednak nie posiadają niezbędnych składników odżywczych, dlatego nie mogą być głównym składnikiem Twojej diety.

Zdrowe śniadanie: morele, śliwki, suszony banan, rodzynki, płatki owsiane.

Śniadanie musi być bogate w składniki odżywcze, oraz zapewnić Ci dużo energii, która "napędzi" Cię na resztę dnia.

Przekąski: herbatniki (czekoladowe, zbożowe), krakersy.

Jeżeli podczas długich marszów, chcesz zachować sprawność fizyczną, oraz trzeźwość umysłu, nie możesz pozwolić do zbyt dużego "spadku energii" w Twoim organizmie. W tym celu możesz co jakiś czas, jeść jedną z powyższych przekąsek.

Napoje

Wiele osób zabiera w teren różnego rodzaju słodzone napoje gazowane - niestety nie są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie nawadniają dostatecznie organizmu, oraz nie są zdrowe zarówno dla układu trawiennego jak i dla całego ciała.

W trasę najlepiej brać zwykłą wodę mineralną, oraz ewentualnie herbatę czy kawę w torebkach (pamiętaj, aby przechowywać je w szczelnym pojemniku, odpornym na wodę). Dodatkowo możesz wziąć se sobą tabletki rozpuszczalne w wodzie (typu plusz), które wzbogacają wodę w niezbędne minerały. Na koniec mała uwaga dotycząca picia wody. Pamiętaj o tym, żeby nigdy nie pić kiedy dyszysz (mam na myśli dyszenie spowodowane wysiłkiem). W takiej sytuacji, należy przepłukać gardło, poczekać aż organizm się uspokoi, a oddech unormuje i wtedy zacząć pić. W przeciwnym wypadku, możesz sobie uszkodzić płuca.

Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

Zobacz tekst

Recenzja: Żyjący z wilkami

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst

Recenzja: Życie podręcznik sztuki przetrwania

Nasza ocena: brak
Tytuł: Życie podręcznik sztuki przetrwania
Autor: Łukasz Miszewski
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 136

Zobacz tekst

Recenzja: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu
Autor: Andrzej Trembaczowski
Ilość stron: 115

Zobacz tekst

Recenzja: W uścisku żywiołów EL CONDOR RIO COLCA

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst
Ostatnio na stronie...

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

czytaj dalej

Jak nie kichać

Jeżeli chcesz powstrzymać kichanie, znamy tylko jeden w 100% sprawdzony sposób. Gdy tylko poczujesz niebezpieczne mrowienie w nosie zwiastujące nieuchronnie zbliżające się kichnięcie natychmiast jak najmocniej…

czytaj dalej

Jak odpalić auto na pych

Czasem zdarza się że samochód nie chce zapalić. Zdarza się to zarówno starym, jak i młodym pojazdom. W tym artykule dowiesz się jak odpalić samochód na pych…

czytaj dalej