Twoja Przygoda zaczyna się dzisiaj...

Strona główna » Ekwipunek » Kurtka M65, czyli garść informacji o kultowej kurtce

Kurtka M65 to kurtka wojskowa używana przez armię Stanów Zjednoczonych od lat 70-tych XX wieku. Zaprojektowana i produkowana przez firmę Alpha Industries, używana podczas wojny w Wietnamie była tam niezwykle praktyczna ze względu na zimne pory monsunowe.
Kurtka stosunkowo szybko została wchłonięta przez kulturę masowa. Przez wiele środowisk, nie tylko związanych z wojskiem jest określana jako kultowa. Jest tak samo popularna w Ameryce i w Polsce, zarówno za oceanem i u nas urosła do rangi symbolu wolności.

Z czego wykonana jest M65?

Wykonana dla wojska, oryginalna kurtka m65 wykonana jest w 50% z bawełny i 50% z nylonu. Materiał powstały ze zmieszania tych dwóch rodzajów tkanin nosi miano NYCO i ma sporo zalet. Ubrania z tego materiału są gęsto tkane i mają mocną strukturę. Kurtka wyposażona jest w podpinkę, która również składa się z NYCO lub bawełny.

Kolory i zamki

W pierwszym etapie produkcji kurtka m65 była produkowana w kolorze Olive Green. W uproszczeniu możemy powiedzieć że jest to kolor oliwkowy i właśnie ta kolorystyka jest najbardziej "wzięta" i zarazem słabo dostępna. Kolejne etapy produkcji wprowadziły kamuflaż w stylu "woodland"- który sprawdzał się w terenie zalesionym a także "desert"- do zastosowań w terenie pustynnym i półpustynnym. Od pewnego czasu prym wiodą kamuflaże pikselowe UCP i m65 również wyposażono w ten kamuflaż.

Kilka słów o zamkach. Kurtka m65 zawsze jest wyposażona w markowy zamek, choć też na różnych etapach produkcji, zamki były różne. Pierwsze m-ki miały zamki w kolorze srebrnym z aluminium i jest to na chwilę obecną rarytas. Później zaczęto stosować zamek mosiężny, który stał się znakiem rozpoznawczym tych kurtek z racji tego że długo nie miał konkurencji. Dopiero w późniejszych latach do kurtek wprowadzono zamki z mocnego tworzywa, których zaletą jest to że trudno taki zamek zaciąć.

Osiągalność i cena

Jak wspomniałem wcześniej, najtrudniej w tym momencie dostać kolor oliwkowy. Jeśli już pojawia się na aukcjach to w cenach powyżej 400 zł. Łatwiej dostać z kolei kurtki w kolorystyce "woodland" i "desert" których cena może oscylować w okolicach 100 zł. M65 można również dostać w wielu sklepach internetowych czy demobilach. Ceny są różne, wszystko zależy od sprzedającego i od stanu kurtki.

Konserwacja

Kurtka M65 jest przez producenta zabezpieczana impregnatem, który w teorii wytrzyma 15 prań. Jednak polecam dokupienie dobrego impregnatu chroniącego materiał przed wilgocią i stosowanie go po każdym praniu. O samym praniu również warto wspomnieć. Maksymalna temperatura prania to 40 stopni i zalecany jest proszek do tkanin delikatnych. Poza tym najważniejsze- kurtki nie prasujemy, ze względu na na obecność nylonu który może się stopić przy kontakcie z żelazkiem.

Kurtka M65, czyli garść informacji o kultowej kurtce

Kurtka M65 to kurtka wojskowa używana przez armię Stanów Zjednoczonych od lat 70-tych XX wieku.

Zobacz tekst
Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

Zobacz tekst

Recenzja: Żyjący z wilkami

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst

Recenzja: Życie podręcznik sztuki przetrwania

Nasza ocena: brak
Tytuł: Życie podręcznik sztuki przetrwania
Autor: Łukasz Miszewski
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 136

Zobacz tekst

Recenzja: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu
Autor: Andrzej Trembaczowski
Ilość stron: 115

Zobacz tekst