Twoja Przygoda zaczyna się dzisiaj...

maski antysmogowe, maski smogowe, maski na smog, maski przeciwsmogowe, maska smogowa
odzież na jesień, jesienna odzież, ciuchy na jesień, jesienne ciuchy
Strona główna » Schronienie w survivalu » Spanie w skałach i jaskiniach

Spanie w skałach i jaskiniach

W tym artykule przeczytasz o schronieniach naturalnych. Jest to ważna kwestia, ponieważ często będziesz mógł wykorzystać to co da Ci matka natura, jednocześnie oszczędzając czas i siły. Na początku zajmiemy się skałami! Jednak zanim powiem Ci, jak przygotować jaskinie do pełnienia roli profesjonalnego schronienia, muszę zapoznać Cię z kilkoma faktami, więc zaczynajmy.

W naszym kraju, nie występuje zbyt wiele jaskiń, jest to spowodowane nizinnym ukształtowaniem terenu. Najwięcej jaskiń znajduję się w Tatrach Zachodnich (ponad 700), Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej (ponad 2000), Górach Świętokrzyskich (około 200), Niecce Nidziańskiej (około 100), w okolicach Pienin (około 50) oraz Karpat fliszowych (około 800). Największa i zarazem najdłuższa jaskinia w Polsce to Wielka Śnieżna (Tatry Zachodnie; 22 km długości; 824 m głębokości). Teraz już wiesz, w jakich rejonach Polski masz szansę natrafić na jaskinie, pora więc przejść do Survivalu.

Podróżując po górach, warto wykorzystywać zagłębienia w skałach czy, w których możesz się schować. Dlaczego?

  • Po pierwsze, masz już gotowe schronienie i nie ruszyłeś nawet ręką, żeby je zbudować!
  • Po drugie, masz pewność że nie spotkają Cię niemiłe niespodzianki, czyli nic Ci się w nocy nie zwali na głowę.
  • Po trzecie, jeżeli w dobrym miejscu rozpalisz ognisko, będziesz miał naprawdę ciepłe miejsce na noc.

Pamiętaj! Znajdując się u podnóża skały łatwo dostać spadającym kamieniem (poruszonym np. przez drobne zwierze) - zachowaj ostrożność.

Na co zwrócić uwagę? Często w jaskiniach lub podobnych miejscach mieszkają zwierzęta, dlatego zanim gdzieś wejdziesz, sprawdź czy jest tam bezpiecznie! Zwierze,
podobnie jak człowiek, broni swojego domu, a chyba nikt z nas nie marzy o wieczornym joggingu. Pamiętaj! Wchodząc do jaskini (lub w podobne miejsce) krzyknij parę razy i rzuć wgłąb parę patyków lub kamieni, jeżeli nic się w środku nie poruszy, można przypuszczać że żadnego zwierzęcia tam nie ma. Jeżeli przed jaskinią znajdują się pióra, kawałki sierści, odchody czy fragmenty kości, oznacza to, że jaskinia jest najprawdopodobniej zamieszkiwana przez jakiegoś drapieżnika (nawet jeśli go aktualnie, nie ma to na pewno wróci - zachowaj ostrożność). Gdy już jesteś w środku, rozpal sobie ognisko, ale uważaj by nie było za duże, oraz nie dymiło zbyt bardzo - najlepiej sprawdzi się utrzymywanie samego żaru. Dlaczego małe ognisko, bez dymu? Z dwóch oczywistych przyczyn. Po pierwsze, jak zapewne wiesz, ognisko zużywa powietrze, nie powinieneś się oczywiście udusić, ale lepiej dmuchać na zimne. Po drugie, jak zadymisz sobie pomieszczenie, to niestety nie będziesz mógł w nim, ani usiedzieć ani też oddychać.

Jeżeli już masz ognisko, masz materiał – drewno - na noc (żebyś nie musiał chodzić po ciemku), pora na jeszcze jedną ważną czynność, mianowicie musisz zastawić (najlepiej dłuższymi gałęziami) wejście - dlaczego? To
że akurat nikogo teraz tam nie ma, nie oznacza że żadne zwierze nie będzie chciało tutaj spędzić nocy!

Teraz sprawa ogniska, ważne jest, żebyś za plecami miał ścianę jaskini, dzięki temu skała, wytworzy swoisty ekran cieplny, który będzie odbijał ciepło w Twoje plecy. Dodatkowo lepiej żeby ogień był blisko wejścia, dzięki temu będzie miał stały dopływ świeżego powietrza, oraz odstraszy ewentualnych gości.

Oczywiście oprócz jaskiń, możesz spotkać inne elementy terenu, która pozwolą Ci przetrwać.

Uwaga! Na dłuższą metę jaskinie nie są dobrym rozwiązaniem. Często panuje w nich wilgoć, są trudne do ogrzania, oraz żyją w nich zwierzęta, które mogą zarazić Cię różnymi chorobami!

Niektóre z nich to:

  • Dziury w ziemi
  • Zwalone drzewa

Dziury

W terenie, podczas wędrówki możesz spotkać różnego rodzaju dziury w ziemi, większe lub mniejsze (nie pytaj mnie skąd się biorą - nie wiem ALE jeżeli masz pomysł, lub wiesz jak powstają, napisz mi maila, a na pewno uzupełnię tę informację). Jak możesz je wykorzystać? Jako osłonę przed wiatrem, jeżeli dziura jest wystarczająco szeroka, możesz w niej rozpalić ognisko ( i mieć naprawdę ciepły dołek), możesz go również przykryć materiałem -np. folią NRC zwiększając swój komfort cieplny.

Zwalone drzewa

Zwalone drzewa występują często i gęsto, szczególnie na szczytach gór. Zanim jednak wykorzystasz  zwalonego drzewa, musisz upewnić się, że inne drzewo czy gałąź nie zwali Ci się na głowę. Bardzo ważne jest, żebyś zobaczył z której strony wieje wiatr i położył się po przeciwnej stronie drzewa (to uchroni Cię przed wiatrem, który może być bardzo dokuczliwy w nocy).

Schematyczny rysunek przedstawiający, zaadaptowanie leżącej kłody na schronienie

Jeżeli rozpalisz ognisko przed sobą, mając za plecami drewno, będzie ono pełnić rolę ekranu cieplnego (tak jak mówiłem, przy temacie jaskiń). Po prawej stronie umieszczam rysunek, na którym pokazano, w jaki sposób możesz wykorzystać zwalone drzewo. Jak widzisz, obok kłody, robisz wgłębienie - żebyś mógł się zmieścić, oraz tworzysz daszek z patyków, który przykrywasz improwizowanym dachem "mech, ziemia, liście, igły lub kora. Oczywiście, ziemie na której leżysz, również możesz (a nawet musisz) wyłożyć, czymś, dzięki czemu nie będziesz dotykał bezpośrednio ziemi.

Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

Zobacz tekst

Recenzja: Żyjący z wilkami

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst

Recenzja: Życie podręcznik sztuki przetrwania

Nasza ocena: brak
Tytuł: Życie podręcznik sztuki przetrwania
Autor: Łukasz Miszewski
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 136

Zobacz tekst

Recenzja: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu
Autor: Andrzej Trembaczowski
Ilość stron: 115

Zobacz tekst

Recenzja: W uścisku żywiołów EL CONDOR RIO COLCA

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst
Ostatnio na stronie...

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

czytaj dalej

Jak nie kichać

Jeżeli chcesz powstrzymać kichanie, znamy tylko jeden w 100% sprawdzony sposób. Gdy tylko poczujesz niebezpieczne mrowienie w nosie zwiastujące nieuchronnie zbliżające się kichnięcie natychmiast jak najmocniej…

czytaj dalej

Jak odpalić auto na pych

Czasem zdarza się że samochód nie chce zapalić. Zdarza się to zarówno starym, jak i młodym pojazdom. W tym artykule dowiesz się jak odpalić samochód na pych…

czytaj dalej