Obozowanie w lesie

Kategoria artykułu: Schronienie w survivalu

Noc jest okresem w którym człowiek powinien spać i regenerować siły po wyczerpującym dniu. Czytając ten artykuł dowiesz się jak zaplanować i przygotować życie obozowe, dzięki czemu spędzenie nocy pod gołym niebem będzie czystą przyjemnością.
W tym artykule poruszę temat obozowania tak by było ono bezpieczne, oraz żebyś maksymalnie je wykorzystał. Na początku musimy zastanowić się czym jest obozowanie?

Rozbijanie obozu

Nigdy nie rozbijaj obozu na leśnych ścieżkach lub w miejscach w których widoczne są ślady obecności dużych zwierząt (np. buchtowisko czy wygnieciona trawa) lub drapieżników (fragmenty piór, kości, krwi) oraz upewnij się że w pobliżu nie ma mrowiska lub ula – dzięki temu spędzisz spokojną noc. Ważne jest by nad głową nie mieć spróchniałego lub suchego drzewa oraz żeby nie istniało zagrożenie że podczas snu coś Ci spadnie na głowę (np. sucha gałąź lub kamienie). Warto przypomnieć by obozowiska nie rozbijać zbyt blisko wody – dzięki temu nie będziesz przeszkadzał zwierzątom które korzystają z wodopoju, a jednocześnie zminimalizujesz ryzyko podmycia Twojego obozu. Pamiętaj o tym że w pobliżu wody zawsze panuje większa wigotność powietrza przez co temperatura odczuwalna jest niższa.

Jeżeli masz możliwość miejsce spania wybierz na podwyższeniu, dzięki temu przypadku deszczu woda Cię nie zaleje. No, przynajmniej nie od razu. Zaleca się również by wyjście z szałasu czy namiotu umieścić w kierunku wschodnim. Tak zaplanowane wyjście ze schronienia sprawi że obudzą Cię promienie wschodzącego słońca. Jeżeli wiesz lub masz podejrzenie że na obszarze w którym obozujesz występują zwierzęta które mogą Cię zaatakować (np. niedźwiedzie) – możesz wokół obozu zrobić system wczesnego ostrzegania. Jak go zrobić?

System wczesnego ostrzegania

Wokół obozu rozciągasz sznurek mocując na nim kamienie lub metalowe naczynia w ten sposób, by przy poruszeniu sznurka kamienie spadły lub naczynia wydały metaliczny odgłos który ostrzeże Cię że masz nieproszonego gościa. Zanim zabezpieczysz obóz zastanów się co zrobisz gdy w środku usłyszysz brzdęk naczyń? To zająć czy niedźwiedź? A może wiatr?

Konserwacja i czyszczenie

Gdy już wybrałeś odpowiednie miejsce i rozpaliłeś ogień, pora na zajęcie się sprzętem. Całe brudne wyposażenie musisz wyczyścić. Możesz do tego użyć liści lub jeżeli masz możliwość wody. Pamiętaj że naczynia myjemy wodą wymieszaną z popiołem lub piaskiem. Brudne i przepocone rzeczy musisz wyprać – chodźby miało to być tylko wymoczenie w wodzie – dzięki temu milej Ci będzie je nosić, ubranie dłużej będzie spełniać swoją rolę oraz unikniesz mówiąc kolokwialnie smrodu, owadów i chorób. Jeżeli nie masz możliwości wyprania ubrań powinieneś je przewietrzyć i wysuszyć nad ogniem – uważaj by przez nieuwagę ich nie spalić co najczęściej zdarza się w przypadku skarpetek i rękawiczek. Dobrą metodą na pozbycie się bakterii z ubrań je wystawienie je na działanie promieni słonecznych.

Wszelki uszkodzony sprzęt powinieneś w miarę możliwości naprawić np. zszyć dziury w ubraniach, naprawić naderwane ramie od plecaka itp.

Higiena i jedzenie

Powinieneś również umyć lub przemyć stopy – resztę można odpuścić i poczekać na sprzyjające warunki (jezioro czy deszcz), oraz obejrzeć własne ciało (sprawdź czy nie masz kleszczy, odcisków lub innych problemów – zlustrowanie ciała pod kątem kleszczy powinieneś zrobić również po obudzeniu się). Podczas mycia różnych przedmiotów w jeziorze lub rzece pamiętaj o jednej zasadzie. Nigdy w tym samym miejscu nie kąp się i nie pobieraj wody! Jeżeli jest to rzeka, wodę powinieneś czerpać wyżej niż miejsce w którym myjesz siebie i sprzęt – dzięki temu nie będziesz zbierał własnych zanieczyszczeń które rzeka niesie wraz z nurtem.

Jeżeli zrobiłeś już wszystkie powyższe czynności pora coś zjeść. Pamiętaj że jedzenie musisz odpowiednio zabezpieczyć – w lesie czy górach nie tylko Ty szukasz pożywienia. Jeżeli jedzenie będziesz trzymał tam gdzie śpisz może się zdarzyć że przyciągnie ono mrówki, owady (np. pszczoły), robaki lub większe zwierzęta. Niedźwiedzie wyjątkowo lubią jabłka, gdy je wyczują potrafią wejść do obozu i rozszarpać plecak w którym się znajdują. Mając na uwadze powyższe argumenty, jedzenia nie powinno trzymać się w obozie tylko gdzieś w pobliżu, najlepiej w miejscu gdzie będzie ono niedostępne dla zwierząt (np. w worku wiszącym na sznurku na wyższej gałęzi). Gdy już to wszystko zrobiłeś, sprzęt jest czysty i sprawny, jedzenie zabezpieczone możesz pójść spać.

Piecyk turystyczny

Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd większą grupą osób warto ułatwić sobie biwakowanie, wykorzystując odpowiedni sprzęt. Przygotowywanie jedzenia dla kilku osób w warunkach polowych jest czasochłonne oraz uciążliwe. Szczególnie jeśli nastawiliśmy się na fajne spędzanie czasu podczas wyprawy na ryby, rejsu po jeziorach czy offroadu w terenie.
Dlatego, być może warto zastanowić się nad zakupem specjalnego piecyka turystycznego. Przeglądając internet, natraficie na stronę fishcamp.pl, która w swojej ofercie posiada kilka piecyków turystycznych, które idealnie sprawdzą się w terenie.

Co prawda waga jednego piecyka to niecałe 10 kilogramów, jednak jeżeli podróżujemy w dwie czy trzy osoby, wtedy nie jest to już problemem, a komfort naszego biwakowania znacząco się podniesie. Zresztą, zobaczcie sami na poniższym filmiku.

Warty

Jeżeli jest was kilku konieczne przyjemne jest wystawienie warty, która będzie pilnowała obozowiska i utrzymywała ogień. Jeżeli jest was wystarczająco dużo wyznaczcie dwuosobowe warty już 3 osoby do tego wystarczą. Istotne jest by jedna warta nie czuwała dużej niż 2 godziny.

Zwierzęta w śpiworze

Po przespanej nocy nie zrywaj się od razu. Często się zdarza że w nocy różne zwierzęta kuszone ciepłem ludzkiego ciała wchodzą do śpiwora. Dlatego należy wstawać ostrożnie, a wszelkich gości którzy spali z Tobą w śpiworze należy delikatnie zepchnąć.

To samo dotyczy się butów, ubrań i otwartych plecaków. Przed ich założeniem powinieneś upewnić się czy w środku nie ma nieproszonych gości. Dzięki przestrzeganiu tych kilku prostych zasad bytowanie stanie się prostsze i przyjemniejsze.

Jeżeli zamierzasz lub już wędrujesz po górach czy lasach pamiętaj o kilku zasadach (które również mieszczą się w pojęciu survival).

Nie śmieć – wszystkie butelki, papierki czy wypalone papierosy wkładaj do worka, nie zaśmiecaj środowiska.

Nie niszcz przyrody – nie łam gałęzi, nie rozgrzebuj mrowisk, nie pisz nożem na drzewie “Ja tu byłem”.

Jeżeli obozujesz w lesie pamiętaj by obóz jak najmniej ingerował w przyrodę, a ognisko było na miarę potrzeb. W innym przypadku możesz mieć problemy w przypadku spotkania leśnika lub innych służb pilnujących porządku.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu