Rodzaje i gatunki drewna

Kategoria artykułu: Ognisko dar od bogów

W życiu możesz odżywiać się zdrowo i być pełnym energii i wigoru. Możesz też jeść niskiej jakości produkty i być ciągle zmęczony i ociężały. Podobnie jest w przypadku ogniska. Jeżeli będziesz palił złym rodzajem drewna, Twoje ognisko nie będzie dawało odpowiedniej ilości ciepła.

Jak zapewne wiesz nie każde drewno pali się tak samo. Niektóre ogniska mocno dymią, inne palą się szybciej i właściwie nie wytwarzają dymu, a z kolei czasem ognisko potrafi strzelać iskrami. Od czego to zależy?
Na początku poruszę kwestię wartości opałowej. Wartość opałowa jest to ilość ciepła jakie jest wydzielane podczas spalania drewna. Wartość opałowa zależna jest od żywicy i ligniny (inaczej nazywany drzewnikiem, jeden z podstawowych składników drewna) – im więcej żywicy i drzewnika tym drewno ma większa wartość opałową. Drzewa iglaste posiadają więcej wymienionych wcześniej składników od drzew liściastych – dlatego drzewa iglaste mają większą wartość opałową.

Wartość opałowa drewna

Jeżeli chodzi o drzewa liściaste to największą wartość opałową ma:

Nazwa drzewaWartość opałowaNazwa drzewaWartość opałowa
Brzoza4,3Topola4,2
Jesion4,2Klon4,1
Dąb4,2Olcha4,1
Grab4,2Wierzba4,1

Drzewa iglaste

W przypadku drzew iglastych ich wartość opałowa wynosi średnio 4,4
Jak łatwo zauważyć z powyższych tabeli najwięcej ciepła dają drzewa iglaste. Pamiętaj jednak że drzewa iglaste strzelają i rzucają iskrami.


Czas spalania

Jeśli chodzi o długość spalania, najdłużej palą się drewna grube i mocne. Poniżej umieszczam wykaz w kolejności od najdłużej palących do tych, które spalają się najszybciej.

Nazwa drzewaWartość opałowa
Świerk4,4
Jodła4,4
Modrzew4,4
Nazwa drzewaCzas spalaniaNazwa drzewaCzas spalania
DąbBardzo wolnoJesionŚrednio
BukWolnoŚwierkSzybko
KlonWolnoBrzozaSzybko
GrabŚrednioModrzewBardzo szybko
OlchaŚrednioSosnaBardzo szybko

Warto zauważyć pewną zależność mianowicie, drzewa które dają najwięcej ciepła palą się najszybciej i odwrotnie.

Ilość żaru

Jeżeli chodzi o żar jaki pozostaje po spaleniu drewna na czele znowu jest Dąb.

Nazwa drzewailość żaruNazwa DrzewaIlość żaru
DąbDużo żaruKlonŚrednio
JesionDużo żaruSosnaŚrednio
WiązDużo żaruBukŚrednio
BrzozaŚrednioGrabŚrednio

Jak zapewne zauważyłeś najwięcej żaru dają drzewa o dużej gęstości oraz drzewa liściaste.

Wilgotność drewna

Na koniec pamiętaj o tym że istnieje coś takiego jak wilgotność – im drewno bardziej wilgotne tym dłużej musisz je suszyć zanim się rozpali. Drzewa świeżo ścięte posiadają największą wilgotność wahającą się od 30% do około 70%! Pamiętaj że drzewa nabierają wilgoci w zimę – wyjątkiem jest brzoza która najbardziej wilgotna jest w maju (bardzo ważne jeśli rozpalasz ognisko w zimę).

Mam nadzieję że dzięki tym kilku tabelkom podczas rozpalania ogniska będziesz bardziej świadomy tego co się dzieje oraz dlaczego tak się dzieje.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu