Twoja Przygoda zaczyna się dzisiaj...

Strona główna » Blog » Jak spakować się i przetrwać w górach? Aplikacja pomoże w pakowaniu

Jak spakować się i przetrwać w górach? Aplikacja pomoże w pakowaniu

Niezależnie od tego, czy w góry wybieramy się zimą, czy latem, warto mieć świadomość, jak wiele zależy od odpowiednio przygotowanego ekwipunku. Szczególnie podczas górskich wycieczek i pieszych wędrówek, powinniśmy mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie, na wypadek najbardziej niespodziewanych sytuacji. Pamiętajmy o tym, zarówno podczas pierwszej wyprawy, jak i w trakcie następnych. Dowiedz się, jak spakować się w góry i które przedmioty mogą okazać się niezbędne.

Co zabrać w góry?

Jeśli nastawiamy się na aktywne wakacje, pełne wędrówek i podziwiania pięknych, górskich widoków, powinniśmy być przygotowani na najbardziej niespodziewane sytuacje. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że góry są piękne i pociągające, ale mogą być również śmiertelnie niebezpieczne. W wielu poradnikach, a także w wytycznych GOPR-u znajdziemy stwierdzenie, że od prawidłowo przygotowanego ekwipunku może zależeć bardzo wiele, w tym także nasze zdrowie, a nawet życie. Warunki atmosferyczne w górach są bardzo zmienne, wahania temperatury duże, a niespodziewane sytuacje mogą przytrafić się na każdym kroku i wcale nie musi to być zejście lawiny. Jak więc spakować się w góry, by przetrwać? Poniżej zbiór najpotrzebniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.
Podstawowym elementem naszego ekwipunku powinno być z pewnością odpowiednie ubranie. Warto wziąć ze sobą odzież, która ochroni nas przed deszczem i silnym wiatrem. Ciepły ubiór przyda się niezależnie od pory roku – w wyższych partiach gór chłodno może być nawet latem. Do plecaka warto włożyć zapasowe sztuki odzieży. Miłośnicy wędrówek po górach powinni mieć przy sobie także mapę, kompas czy nawigację GPS, które ułatwią znalezienie właściwej trasy. Niezbędny jest telefon z naładowaną baterią. W czasach powerbanków i alternatywnych źródeł zasilania warto mieć ze sobą coś, co pozwoli przedłużyć życie naszego urządzenia, np. zapasową baterię. W góry weźmy pełne obuwie. Buty trekkingowe, które ochronią naszą kostkę, sprawdzą się znacznie lepiej niż zwykłe obuwie sportowe. Na łatwiejszych trasach powinny wystarczyć nam nakładki z kolcami na buty, jednak w przypadku bardziej wymagających szlaków niezbędny będzie czekan oraz raki. Przyda się też latarka, zwłaszcza zimą, kiedy trzeba liczyć się z szybko zapadającym zmrokiem. Nie zapominajmy o apteczce, środkach higieny osobistej oraz termosie z ciepłym napojem.

Aplikacja ułatwiająca pakowanie

W internecie znajdziemy szereg gotowych list i poradników, które podpowiadają, co zabrać w góry. W dobie urządzeń mobilnych ciekawym rozwiązaniem wdaje się aplikacja My Luggage, która pełni rolę osobistego asystenta i znacznie usprawnia proces pakowania – zarówno na wielodniowe górskie wyprawy, jak i na świąteczny wyjazd do rodziny. Warto przetestować jej możliwości, by mieć pewność, że podczas pakowania nic nam nie umknęło.

Kurtka M65, czyli garść informacji o kultowej kurtce

Kurtka M65 to kurtka wojskowa używana przez armię Stanów Zjednoczonych od lat 70-tych XX wieku.

Zobacz tekst
Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko bez żadnego…

Zobacz tekst

Recenzja: Żyjący z wilkami

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Żyjący z wilkami
Autor: Shaun Ellis, Penny Junor
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 334

Zobacz tekst

Recenzja: Życie podręcznik sztuki przetrwania

Nasza ocena: brak
Tytuł: Życie podręcznik sztuki przetrwania
Autor: Łukasz Miszewski
Wydawnictwo: Illuminatio
Ilość stron: 136

Zobacz tekst

Recenzja: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu

Nasza ocena:
gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

Tytuł: Zanim wyruszysz czyli coś o survivalu
Autor: Andrzej Trembaczowski
Ilość stron: 115

Zobacz tekst