Urazy i kontuzje – Survival.

Kategoria artykułu: Problemy zdrowotne

W sytuacji ekstremalnej, mogą wydarzyć się różne rzeczy. Niewątpliwie, najgorszym scenariuszem podczas znalezienia się w trudnej sytuacji, są dodatkowe problemy zdrowotne. W tym artykule dowiesz się, jakie dolegliwości mogą Cię spotkać, oraz jak sobie z nimi radzić.

  • Wstrząs
  • Wstrząs anafilaktyczny
  • Ciało obce w gardle
  • Ciało obce w oku
  • Ciało obce w uchu
  • Pogryzienia przez większe zwierzęta
  • Zabiegi przyśpieszające wydalanie trucizn
  • Środki neutralizujące
  • Udar cieplny
  • Porażenie słoneczne
  • Oparzenia
  • Odwodnienie
  • Odmrożenia

Wstrząs

Wstrząs – jest to ostra niewydolność krążenia obwodowego, występująca jako powikłanie gwałtownej utraty krwi, ciężkich urazów, uogólnionych zakażeń i innych ciężkich schorzeń. Niewydolność ta, spowodowana jest nagłym zmniejszeniem przepływu krwi przez naczynia włosowate, co skutkuje niedoborem tlenu w narządach i zaburza wiele funkcji organizmu. Zaburzenia krążenia powstałe w przebiegu wstrząsu po osiągnięciu określonego nasilenia , stają się nieodwracalne – dlatego musisz działać szybko i precyzyjnie przy:

  • krwotokach,
  • oparzeniach,
  • zmiażdżeniach kończyn
  • biegunkach o dużym nasileniu.

Objawy:

  • Oziębienie palców, uszu, nosa
  • Bladość skóry i pokrycie jej zimnym, lepkim potem
  • Zasinienie paznokci
  • Słabo wyczuwalne tętno

Działanie:

  • Zatamować krwotoki
  • Unieruchomić złamania
  • Opatrzyć rany
  • Okryć chorego, chroniąc go przed utratą ciepła.

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny jest reakcją organizmu, na kontakt z alergenem np. orzeszkami ziemnymi lub jadem pszczoły. Najbardziej narażeni są na niego alergicy. Objawy wstrząsu to: osłabienie, zawroty głowy, obrzęk twarzy i szyi, świąd całego ciała, bladość, wymioty, równocześnie mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spada ciśnienie krwi, zaburzona jest praca serca, niekiedy dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Im te objawy pojawiają się szybciej po kontakcie z alergenem, tym większe zagrożenie dla życia (mówimy tu o przedziale czasowym od 20 sekund na 20-30 minutach kończąc). W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego niewiele możemy zdziałać, należy wezwać pomoc i podać wapno.

Ciało obce w gardle

W tym przypadku możliwe są dwie metody działania, niestety obydwie wymagają udziału drugiej osoby, ale znając metody i mechanikę ich działań, zwiększasz swoje szanse!

Pierwsza metoda, polega na przełożeniu chorego przez kolano, lub pochyleniu go do przodu, oraz uderzanie, ruchem posuwistym w okolicę międzyłopatkową. Musisz tak uderzać, jakbyś chciał wypchnąć obce ciało z gardła.

Druga metoda, polega na stanięciu za pokrzywdzonym, objęcia go obiema rękami na wysokości przepony, spleść dłonie, oraz wykonywać kciukami, charakterystyczny ruch, wyglądający jakbyś chciał coś ugniatać kciukami ku górze.

Ciało obce w oku

  1. Odciągnąć na dół dolną powiekę i sprawdzić, czy nie tkwi w niej lub w gałce ocznej obce ciało.
  2. Odwrócić powiekę górną (chwycić palcami rzęsy powieki górnej i lekko pociągnąć palcem)
  3. Ciało obce tkwiące w powiecie lub gałce ocznej, można próbować wyjąć za pomocą rąbka chusteczki (lub innego równie delikatnego materiału). Niedopuszczalne jest używania do tego ostrych narzędzi (igły, zapałki)
  4. Założyć opatrunek z czystej gazy na oboje oczu, z racji tego że są one ze sobą sprzężone.
  5. Niezależnie od wyniku udzielonej pomocy, zaprowadzić chorego do okulisty.

Uwaga, jeżeli ciało obce jest wbite w oko nie wyciągamy go! Zamykamy poszkodowanemu oczy i wzywamy pomoc.

Ciało obce w uchu

Ciało obce najczęściej trafia do ucha w wyniku zabawy dzieci, lub w przypadku wniknięcia do ucha owada. W przypadku utkwienia owada należy:

  1. Wpuścić do ucha 2-3 krople oliwy, spirytusu lub wódki w celu jego uśmiercenia.
  2. Spróbować wyjąć owada, za pomocą pęsety lub innych narzędzi.

Niektóre owady mogą być wybawione, za pomocą jasnego światła przystawionego do ucha.

Unikać wlewania wody do ucha.

Pogryzienia przez większe zwierzęta (psy, koty)

  1. Ranę kąsaną przemywać dokładnie przez 15 min ciepłą wodą z mydłem.
  2. Doprowadzić pogryzionego do chirurga.
  3. Zwierzę które pogryzło człowieka, doprowadzić do przychodni weterynaryjnej w celu obserwacji w kierunku wścieklizny lub ustalić właściciela zwierzęcia.

Zabiegi przyśpieszające wydalanie trucizn

  1. Płukanie żołądka- jest jednym z najważniejszych zabiegów w zatruciach drogą pokarmową. Jest ono celowe do 4-5 godz. Od przyjęcia trucizny, kiedy to trucizna znajduje się jeszcze w żołądku. W wypadku zatruć morfiną płukanie żołądka ciepłą wodą z węglem aktywowanym i jednoprocentowym roztworem nadmanganianu potasu (roztwór lekko różowy) jest wskazane nawet w wypadku podania trucizny drogą pozajelitową (iniekcje), ponieważ morfina wydala się m.in. przez błonę śluzową żołądka. Przy płukaniu żołądka nie należy wprowadzać jednorazowo większej ilości wody niż 400 ml, aby nie powodować przechodzenia trucizny do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Płukanie należy powtórzyć kilkakrotnie, używając łącznie ok. 3l wody.
  2. Wymioty- wymuszane są najprostszym sposobem eliminacji trucizn z przewodu pokarmowego. Zatrutemu poleca się wypicie roztworu soli kuchennej ( kopiasta łyżka soli w szklance ciepłej wody) i wywołanie wymiotów. Picie roztworu powtarza się tak długo, aż wymiociny staną się przezroczyste.

UWAGA! Płukanie żołądka i wywoływanie wymiotów jest dopuszczalne wyłącznie u osób przytomnych. Wymiotów wymuszonych i płukania żołądka nie stosuje się w zatruciach benzyną i nafta (groźba aspiracji do dróg oddechowych) oraz po 25-20 min od spożycia silnych kwasów i zasad (obawa przed uszkodzeniem ściany przełyku).

  1. Rzadziej stosowanym zabiegiem eliminacyjnym w zatruciach drogą pokarmową są wlewy doodbytnicze (lewatywy).

Środki neutralizujące

  1. Węgiel aktywowany – zmniejsza wchłanianie środków trujących w przewodzie pokarmowym i wchłania duże ilości trucizn. Podaje się go przeciętnie w ilości 50 g po płukaniu żołądka lub wymuszonych wymiotach oraz w postaci zawiesiny (rozdrobniony w wodzie) do płukania żołądka. Stosowany jest w zatruciach związkami organicznymi i alkaloidami.
  2. Jednoprocentowy roztwór nadmanganianu potasu, lekko różowy, nie może zawierać nie rozpuszczonych kryształków. Stosowany do płukania żołądka przy zatruciu morfiną, cyjankami, fenolem, fosforem. Płukanie powtarza się aż do chwili gdy roztwór przestanie zmieniać swą barwę.
  3. Olej parafinowy – zmniejsza wchłanianie trucizn rozpuszczalnych w tłuszczach (benzyna, czterochlorek węgla). Podaje się go doustnie w ilości 150g.

 Udar cieplny

W wyniku zaburzeń mechanizmów termoregulacyjnych przy długotrwałym ciepła i podwyższonej wilgotności (trudności w odparowywaniu potu) może dość do ciężkich zaburzeń funkcjonowania organizmu – udaru cieplnego. Stan ten objawia się zaczerwieniem skóry, bólem głowy, kołataniem serca, a w cięższych przypadkach zaburzeniami świadomości.

Przenieść chorego w miejsce zacienione.

Ochłodzić czoło i kark za pomocą zimnych kompresów.

Poić chorego mocną kawą lub herbatą, w miarę możliwości zastosować letnią kąpiel ze stopniowym obniżaniem jej temperatury.

Porażenie słoneczne

W wyniku bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza przy odsłoniętej głowie, może dość do porażenia słonecznego. Wywołują je przede wszystkim promienie ultrafioletowe, stąd nieco inny niż w udarze cieplnym mechanizm zaburzeń. Objawia się ono bólami głowy i karku, nudnościami, a w cięższych przypadkach zaburzeniami świadomości i drgawkami.

Umieść chorego w chłodnym zaciemnionym miejscu

Zachowaj w otoczeniu chorego ciszę

Na czoło, kark i ramiona przykładać zimne kompresy

Oparzenia

Miejscowe działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do oprzeń:

I stopnia – rumień

II stopnia – pęcherze

III stopnia – martwica skóry

IV stopnia – zwęglenie

Można stosować zasadę 3 x 15 (trzy razy piętnaście)

Poparzone miejsce należy przez 15 minut, z wysokości 15 cm , polewać wodą o temperaturze 15 stopni Celsjusza.

Odwodnienie

To stan, kiedy w Twoim organizmie będzie za mało wody, która zapewnia mu normalne funkcjonowanie. Kiedy następuje odwodnienie? To zależy od danego człowieka, przyjmuje się jednak, że pierwsza faza zaczyna się po utracie około 2% masy ciała. Przy utracie od 2% do 4% zaczynają się bóle głowy, mdłości, suchość w ustach, zawroty głowy, oraz może dość do omdlenia! Przy utracie ok 6% masy ciała, zaczynasz być senny, oraz kończyny zaczynają mrowić i drętwieć (tzw. parestezja). Jeżeli Twoja masa ciała spadnie o około 10%- 15% mówienie staje się niemożliwe, występują zaburzenia świadomości i działania (jeżeli chcesz się przekonać, jak to wygląda proponuje zrobić sobie dwu dniową przerwę od snu – sprawdzony sposób), do tego dochodzi jeszcze utrata świadomości i delirium ( jest to stan, który przypomina sen na jawie, chory ma omamy wzrokowe i słuchowe, oraz ma wrażenie, że to co widzi, jest realne, a on nie jest tylko biernym obserwatorem, ale uczestnikiem tych zdarzeń). Utrata masy powyżej 15% skutkują śmiercią. Aby leczyć odwodnienie, musisz uzupełnić zasoby wody w ciele, czyli mówiąc prościej pić. Jeżeli masz taką możliwość musisz położyć się w cieniu, oraz zrobić sobie chłodny (mokry, wilgotny) opatrunek na głowę, lub inną część ciała – tam gdzie czujesz, że jest potrzebny. Pamiętaj! Piciem alkoholu nie leczy się odwodnienia!

Odmrożenia

Skutkiem miejscowego działania niskiej temperatury są odmrożenia:

I stopnia – zblednięcie skóry z następową sinicą,

II stopnia – pęcherze

III stopnia – martwica skóry

Odmrożone kończyny zanurzyć w letniej kąpieli, stopniowo podnosząc jej temperaturę.

Podać choremu środki przeciwbólowe

Poić chorego mocną kawą lub herbatą.

Nie wolno nacierać miejsc odmrożonych śniegiem ani gwałtownie ich rozcierać

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu