Buty górskie – czym kierować się podczas wyboru?

Kategoria artykułu: Blog

Buty górskie – czym kierować się podczas wyboru?

[artykuł sponsorowany]

Zadbaj o swoje potrzeby podczas wędrówki

Buty górskie to podstawowy element wyposażenia każdego amatora górskich wypraw. Obuwie górskie powinno sprawdzić się w różnych warunkach pogodowych i zapewnić odpowiednią stabilność nawet wówczas, gdy jesteśmy obciążeni sporym bagażem. Warto zainwestować w takie męskie buty górskie, dzięki którym nawet wielogodzinna wędrówka będzie komfortowa i bezpieczna. Sklepy internetowe z odzieżą turystyczną oferują nam szeroki wybór modeli, wśród których każdy miłośnik gór na pewno znajdzie model w stu procentach odpowiadający jego potrzebom.

Wysokie czy niskie?

Wysokość obuwia górskiego znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa w trakcie wędrówki. Warto pamiętać, że poszczególne modele różnią się określonymi właściwościami:

  • buty górskie niskie znakomicie sprawdzą się podczas krótszych, np. jednodniowych, wypraw. W tym przypadku istotne jest, aby obuwie to było odpowiednio lżejsze, jednakże wciąż zapewniało stopie odpowiednią stabilizację;
  • buty górskie wysokie zapewniają większe bezpieczeństwo i sprawdzą się podczas różnych warunków atmosferycznych. Będą niezbędne w czasie dłuższej i wielodniowej wyprawy, w trakcie której często niesiemy na plecach spory ekwipunek. Ten rodzaj obuwia zapewnia doskonałą stabilność i chroni kostkę przed ewentualnymi urazami.

Letnie lub zimowe

Choć pogoda w górach rządzi się swoimi prawami, to buty górskie na okres letni i zimowy będą się nieco różnić. Odpowiedni dobór pozwoli nam czuć się maksymalnie pewnie nawet podczas uporczywych upałów czy bardzo niskich temperatur. Jeśli często wędrujemy po górach i jesteśmy miłośnikami wspinaczki zarówno latem, jak i zimą, to zdecydowanie powinniśmy wyposażyć się w obuwie górskie na różne pory roku:

  • buty górskie letnie zapewniają stopie odpowiednią przewiewność i oddychalność. W letnich miesiącach jest to szczególnie istotne, ponieważ wyściółka zapewniająca przepuszczalność powietrza pozwoli nam czuć się komfortowo przez cały czas wędrówki;
  • buty górskie zimowe, dzięki ociepleniu i dodatkowej polarowej warstwie wyściółki, umożliwiają zatrzymanie ciepła i chronią stopy przed niską temperaturą. Równocześnie zapewniają odpowiedni przepływ powietrza, co zapobiega zbieraniu się wilgoci na skórze stóp.

Buty górskie skrojone na miarę

Należy pamiętać, że wybrany przez nas model butów górskich powinien być doskonale dostosowany nie tylko do naszych potrzeb, lecz także kształtu stopy. Przymierzając obuwie w sklepie, powinniśmy upewnić się, że leży idealnie i że jego rozmiar odpowiada naszemu rozmiarowi. Buty górskie nie powinny być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne – długość wkładki powinna odpowiadać długości stopy.

Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas model obuwia górskiego:

  • zapewniał odpowiednią stabilność, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko urazu lub kontuzji;
  • posiadał odpowiednio elastyczną i przyczepną podeszwę, która sprawdzi się także na nierównym i śliskim terenie;
  •  zapewniał cyrkulację powietrza, co pozwoli na komfortowe noszenie ich przez wiele godzin;
  • miał odpowiedni system sznurowania, który obejmie odpowiednie części stopy i umożliwia prawidłowe ustabilizowanie;
  • umożliwiał nam doczepienie do nich zimą raków, które będą przydatne w przypadku wędrówek po oblodzonych i zaśnieżonych ścieżkach.

Jeśli szukasz odpowiedniego wyposażenia w góry, sprawdź buty górskie w sklepie internetowym E-horyzont! Szeroki asortyment wiodących marek, modeli i fasonów pozwoli Ci wybrać męskie buty górskie w sam raz dla Ciebie.

To Cię może zainteresować!

Ekwipunek na wyprawę trekkingową

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z górskimi wyprawami, czy może masz już kilka takich wycieczek

Read More...

Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć

Read More...

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu