CZERWONE WINA WYTRAWNE – NA CZYM POLEGA ICH FENOMEN

Kategoria artykułu: Blog
dwa kieliszki z czerwonym winem

CZERWONE WINA WYTRAWNE – NA CZYM POLEGA ICH FENOMEN

Proces produkcji czerwonego wina zaczyna się od odszypułkowania i zgniatania zebranych winogron. Zaraz potem usuwa się szypułki, gdyż mogą one nadać zbyt gorzkiego posmaku. Kolejny krok polega na siarkowaniu dwutlenkiem siarki, które zabija naturalne drożdże i zabezpiecza grona przed bakteriami i utlenieniem. Następnie jeżeli jest taka konieczność dodaje się cukru, a w końcu grona są szczepione drożdżami szlachetnymi. Drożdże te, chyba że używane są naturalne, rozpoczynają fermentację alkoholową w temperaturze około 30°C. W tym samym momencie rozpoczyna się maceracja, w wyniku której ze skórek przechodzą taniny i barwniki. Skutkiem tego procesu jest wytworzenie się kożucha, który następnie jest mieszany z moszczem. Czasem, choć bardzo rzadko stosuje się metodę maceracji węglowej. Polega ona na umieszczeniu w szczelnie zamkniętych zbiornikach winogron. Z czasem powstaje w nich wysokie ciśnienie, które powoduje, że winogrona pękają. Trwa to zazwyczaj od 3 do 5 dni, następnie wino tłoczy się i dofermentowuje do właściwego poziomu. Na koniec zostaje tylko klarowanie, filtracja i butelkowanie wina. Należy pamiętać, że część win zamiast do butelki trafia do beczek w celu dalszego dojrzewania.

Jeżeli wino jest gotowe do spożycia pozostaje jeden.. a właściwe dwa dylematy! Do czego i w czym je podać.

Czerwone wino należy podawać w szklanych bądź kryształowych kieliszkach. Powinny być dość duże, z pękatą czaszą. Czasza ta najczęściej jest w kształcie tulipana i zwęża się ku górze. Różnica polega na tym, że kieliszki do wina czerwonego są większe i wyższe. Szerszy kieliszek sprawia, że powierzchnia wina ma większy kontakt z powietrzem, dzięki czemu wyzwalają się jego niepowtarzalne aromaty, a trunek staje się delikatniejszy i gładszy w odbiorze.

A do czego najlepiej podawać czerwone wino? Mówi się, że czerwone wino najlepiej smakuje w połączeniu z czerwonym mięsem, a białe z białym. Najważniejsze jednak aby to nam smakowało. Możemy więc łączyć czerwone wina wytrawne z potrawami, które wedle podstawowych zasad powinno się łączyć z czymś całkiem innym. Ważne jest, aby całość pozwalała zarówno wydobyć smak dania, nie zagłuszając go przy tym. Wiele różnych rodzajów win wytrawnych dostępnych jest w sklepie Zielone Butelki. Oferuje on szeroki asortyment napojów alkoholowych pochodzących z różnych stron świata.

To Cię może zainteresować!

Szukasz odpowiedniej strzelnicy w Krakowie? Wybierz Cracow Shooting Academy!

Korzystanie ze strzelnic stało się coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale również w innych, europejskich krajach. Strzelectwo

Read More...

Najlepsze prezenty na Dzień Ojca 2020

Już niedługo, bo 23 czerwca będzie szczególne święto, czyli Dzień Ojca. W tym dniu zazwyczaj dzieci

Read More...

Artykuły marki Dominator

Firma ta jest polską marką specjalizującą się w tworzeniu odzieży oraz sprzętów o charakterze militarnym. Wszelkie produkty, które

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu