Czy noszenie polskiego munduru jest legalne?

Kategoria artykułu: Blog, Ekwipunek

Czy noszenie polskiego munduru jest legalne?

Jeżeli interesujesz się survivalem, asg lub po prostu spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu to na pewno spotkałeś się z osobami, które noszą polskie mundury – być może nawet sam je nosisz.

Mundury te są bardzo popularne, wśród różnych grup asg, wędkarzy, grzybiarzy, ale także obowiązkowo noszone przez młodzież z klas wojskowych. Jednak czy ich noszenie jest zgodne z prawem? Na chwilę obecną tak, jednak niebawem ma się to zmienić.

W 2012 roku, decyzję o wymianie mundurów podpisał ówczesny minister Tomasz Siemoniak. Tak dobrze nam znany wzór 93, zaczął być powoli zastępowany wzorem 2010, a proces ten miał zakończyć się w 2018 roku.

Jednak tym razem, na skutek uwag zgłaszanych przez żołnierzy służących w Afganistanie i Iraku, postanowiono że zostanie zmieniony nie tylko krój munduru, ale także jego kamuflaż, tak by był on bardziej odpowiedni do współczesnego pola walki.

Co to oznacza? W ciągu najbliższych kilku lat z polskiej armii znikną tak dobrze nam znane mundury, a pojawią się zupełnie nowe. Jakie dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Aktualne propozycje nowego wyglądu kamuflaży zostały przygotowane przez Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej oraz przez firmę Maskpol. Obecnie, sprawdzane są cztery podstawowe wzory: “Pantera”, “Lampart”, “MAPA-A” oraz “MAPA-B”.

Skąd te zmiany?

Aktualny świat szybko się zmienia, a konflikty przeniosły się w zupełnie inne regiony świata. W związku z tym, ze strony żołnierzy użytkujących mundury na co dzień płynęły sygnały, że posiadane mundury są przestarzałe. Na forach internetowych można było natrafić nawet na informację, że polscy żołnierze odkupują umundurowanie od swoich amerykańskich kolegów.

Ile to będzie kosztować?

Na chwilę obecną ciężko jest to oszacować, jednak żeby wyobrazić sobie koszty takiej modernizacji możemy wrócić do 2012 roku. Wtedy w ciągu dwóch lat przeznaczono na ten cel niemal pół miliarda złotych.

Co to oznacza dla nas?

W przeciwieństwie do poprzednich zakupów, tym razem MON chce nie tylko nabyć mundury w nowym kamuflażu, ale także chce zakupić zastrzeżony wzór kamuflażu. Jeżeli do tego dojdzie, to produkowanie przez nieupoważnione firmy mundurów z nowym kamuflażem będzie niezgodne z prawem. Taka zmiana sprawi, że oryginalne polskie mundury przestaną być tak łatwo dostępne. Czy to dobrze? Według nas jak najbardziej!

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu