Czy noszenie polskiego munduru jest legalne?

Kategoria artykułu: Blog, Ekwipunek

Czy noszenie polskiego munduru jest legalne?

Jeżeli interesujesz się survivalem, asg lub po prostu spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu to na pewno spotkałeś się z osobami, które noszą polskie mundury – być może nawet sam je nosisz.

Mundury te są bardzo popularne, wśród różnych grup asg, wędkarzy, grzybiarzy, ale także obowiązkowo noszone przez młodzież z klas wojskowych. Jednak czy ich noszenie jest zgodne z prawem? Na chwilę obecną tak, jednak niebawem ma się to zmienić.

W 2012 roku, decyzję o wymianie mundurów podpisał ówczesny minister Tomasz Siemoniak. Tak dobrze nam znany wzór 93, zaczął być powoli zastępowany wzorem 2010, a proces ten miał zakończyć się w 2018 roku.

Jednak tym razem, na skutek uwag zgłaszanych przez żołnierzy służących w Afganistanie i Iraku, postanowiono że zostanie zmieniony nie tylko krój munduru, ale także jego kamuflaż, tak by był on bardziej odpowiedni do współczesnego pola walki.

Co to oznacza? W ciągu najbliższych kilku lat z polskiej armii znikną tak dobrze nam znane mundury, a pojawią się zupełnie nowe. Jakie dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo.

Aktualne propozycje nowego wyglądu kamuflaży zostały przygotowane przez Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej oraz przez firmę Maskpol. Obecnie, sprawdzane są cztery podstawowe wzory: “Pantera”, “Lampart”, “MAPA-A” oraz “MAPA-B”.

Skąd te zmiany?

Aktualny świat szybko się zmienia, a konflikty przeniosły się w zupełnie inne regiony świata. W związku z tym, ze strony żołnierzy użytkujących mundury na co dzień płynęły sygnały, że posiadane mundury są przestarzałe. Na forach internetowych można było natrafić nawet na informację, że polscy żołnierze odkupują umundurowanie od swoich amerykańskich kolegów.

Ile to będzie kosztować?

Na chwilę obecną ciężko jest to oszacować, jednak żeby wyobrazić sobie koszty takiej modernizacji możemy wrócić do 2012 roku. Wtedy w ciągu dwóch lat przeznaczono na ten cel niemal pół miliarda złotych.

Co to oznacza dla nas?

W przeciwieństwie do poprzednich zakupów, tym razem MON chce nie tylko nabyć mundury w nowym kamuflażu, ale także chce zakupić zastrzeżony wzór kamuflażu. Jeżeli do tego dojdzie, to produkowanie przez nieupoważnione firmy mundurów z nowym kamuflażem będzie niezgodne z prawem. Taka zmiana sprawi, że oryginalne polskie mundury przestaną być tak łatwo dostępne. Czy to dobrze? Według nas jak najbardziej!

To Cię może zainteresować!

Ekwipunek na wyprawę trekkingową

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z górskimi wyprawami, czy może masz już kilka takich wycieczek

Read More...

Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć

Read More...

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu