Jak spakować plecak turystyczny?

Kategoria artykułu: Blog

Krótka wyprawa w góry, biwak rowerowy, a może dłuższy wyjazd pod namioty? Bez względu na to jaką podróż planujesz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że porządny plecak turystyczny będzie dla Ciebie znacznie wygodniejszym wyborem niż duża walizka czy torba podróżna.

Z uwagi na swoją konstrukcję, pojemność i funkcjonalność, plecaki turystyczne znajdują wielu zwolenników nawet wśród tych, którzy na co dzień nie przepadają za długimi wyjazdami z dala od cywilizacji. Prezentowaliśmy już kiedyś krótki poradnik odnośnie tego jak wybrać plecak turystyczny. Dzisiaj skupimy się na kwestii tego co właściwie warto w niego zapakować.

Plecaki turystyczne – o tym warto pamiętać

Na początek musimy przypomnieć kilka podstaw, które z pewnością ułatwią pakowanie się na jakikolwiek biwak i zmieszczenie się w plecak, który podobnie jak walizkę na wakacje łatwo spakować ponad potrzebę. Planując podróż na rowerze czy jakąkolwiek wyprawę pieszą, w której będziesz zmuszony nosić bagaże ze sobą lub pozostawić je w namiocie, swoje wyposażenie ogranicz do minimum. Naprawdę nie potrzebujesz na trasie 5 różnych bluz, 3 par ciężkich butów i całej masy przyborów do pielęgnacji. Jeśli noce spędzisz w lesie lub na polu namiotowym, spakowane ubrania, jeśli nie przemokną, posłużą z powodzeniem przez kilka dni. Nie namawiamy oczywiście, by całkowicie zrezygnować z higieny czy odmawiać sobie wygody. Warto jednak spojrzeć na sprawę praktycznie i pamiętać, że wszystko co wrzucimy do plecaka przełoży się na jego wagę, z którą będziemy pokonywać kilka, może kilkanaście kilometrów każdego dnia.

Jak pakować plecak turystyczny?

Im dłuższa wyprawa, tym większy plecak. To dość oczywiste, choć wiele osób nawet w przypadku krótszych wypraw potrafi nadużywać dostępnych pojemności plecaka. Staraj się pakować lekko, a jeśli masz już plecak, masz listę rzeczy do spakowania i nie wiesz, czy się zmieścisz, zbierz wszystkie rzeczy na podłodze obok siebie, razem z plecakiem. Mając na wszystko widok z góry eliminuj to, co w praktyce okaże się zupełnie niepotrzebne.

Rzeczy, które trafią do plecaka podziel na trzy podstawowe grupy:

  • rzeczy ciężkie i nieporęczne, których nie będziesz używać na co dzień i które mogą trafić na dno plecaka,
  • rzeczy lekkie i duże, które przydadzą się głównie podczas noclegu,
  • rzeczy niezbędne pod ręką, takie jak kurtka przeciwdeszczowa czy apteczka.

Pakowanie rozpocznij w podobnym schemacie. Układaj najcięższe rzeczy tuż przy plecach, śpiwory i ręczniki w dolnej komorze plecaka (najczęściej dostępnej przez osobną kieszeń), rzeczy lekkie jak ubrania czy bielizna bezpośrednio na rzeczach ciężkich, a rzeczy najbardziej potrzebne i najczęściej używane w górnej komorze plecaka (często również dostępnej jako osobna kieszeń). Przy takim układzie wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz pod ręką.

Co zabrać w podróż?

Lista rzeczy, które musisz spakować wybierając się na biwak czy jakąkolwiek pieszą wycieczkę zależy oczywiście od tego, na jak długo planujesz wypad. A także jakiej pogody możesz się spodziewać. Jeśli nocujesz pod gołym niebem, znalezienie miejsca na śpiwór, karimatę i namiot będzie niezbędne. Pamiętaj też, by zabrać obowiązkowo kurtkę przeciwdeszczową, porządne buty, odzież na zmianę (w razie przemoknięcia) oraz zapas wody i energetycznych przekąsek, które dodadzą energii podczas trasy i pozwolą doczekać do następnego przystanku z jedzeniem.

Jeśli gotujesz samodzielnie korzystając z kuchni turystycznej, postaraj się wybrać możliwie najmniejszy zestaw i po raz kolejny, realistycznie myśleć o tym co możesz udźwignąć. W sklepach z akcesoriami turystycznymi łatwo znaleźć kuchnie, które z trudem mieszczą się w plecaku. Choć sprawdzą się przy wyprawie kamperem, na podróże piesze w ogóle się nie nadają.

Gdzie kupić plecak turystyczny?

Jeśli szukasz czegoś na szybko, wizyta w lokalnym sklepie ze sprzętem turystycznym w zupełności wystarczy. Ale dysponując nieco dłuższym czasem na przygotowania warto sprawdzić oferty sklepów internetowych. W Addnature.pl znajdziesz cały szereg różnej wielkości plecaków turystycznych przystosowanych do podróży w każdej pogodzie i niepogodzie oraz zapewniających komfortowe spacery nawet przy sporym obciążeniu. Pamiętaj: nie sam wygląd i rozmiar plecaka się liczy. Jeśli chcesz podróżować wygodnie, wybierz model sprawdzonych producentów i postaw przede wszystkim na plecak dopasowany do Twojego ciała i Twoich możliwości dźwigania.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu