Kilka słów o integracji pracowniczej. Jak ją spędzić?

Kategoria artykułu: Blog

Po co organizowane są wyjazdy integracyjne?

Codzienna praca nie napawa optymistycznie, tym bardziej często nie mamy ochoty na poznawanie nowych ludzi w naszym miejscu pracy. Czasem dzieje się to automatycznie, bo musimy załatwić jakieś sprawy, które wiążą się z podniesieniem słuchawki telefonu czy wstania od biurka i wizyty w innym dziale. To jednak czynności służbowe, które raczej nie spowodują, że się z kimś zintegrujemy. Możliwe, że będziemy robić to często, bo takie są nasze obowiązki, więc chcąc nie chcąc ten proces nastąpi jakby automatycznie. W małych organizacjach szybko w ten sposób można poznać większość pracowników, lecz w większych to raczej niewykonalne. Z tego powodu otaczamy się w kręgu znanych nam ludzi, nie czując więzi z innymi zatrudnionymi. To między innymi z tego powodu organizowane są (najczęściej przez dział HR) imprezy integracyjne, które mogą przybrać różne formy. 

Najczęstsza forma integracji? Zabawa do białego rana?

Może zacznijmy od tego, że dostępne są bardziej i mniej klasyczne metody integrowania się pracowników. Do tych pierwszych zaliczymy oczywiście wszelkie imprezy – czasem organizowane w jakimś pubie, dyskotece czy restauracji, czasem w innej lokalizacji, niekiedy dość znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania. To, co łączy te sposoby wzmacniania więzi pracowniczych, to wspólna, mocno zakrapiana integracja. To ciągle dość częsty sposób takiego spędzania czasu, nawet jeśli zabawa przerywana jest szkoleniami czy wykładami. I tak nikt do nich nie przykłada zbyt wielkiej wagi. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na wyjazdy, które – owszem – służą zabawie, ale w ciekawszej, mniej oczywistej i wyświechtanej formie. 

Integracja może być inna!

Te mniej standardowe sposoby integrowania się ekipy pracowniczej stają się de facto coraz bardziej popularne, więc możliwe, że w przyszłości będą powszechne. Na szczególną uwagę zasługują tu:

  • Biegi survivalowe, podczas jakich nie tylko porządnie się zmęczymy, ale będziemy też pracować na sukces całej drużyny. To idealny sposób, aby przeżyć przygodę w grupie współpracowników i poznać swoje ograniczenia. Tak kształtuje się charakter, umiejętność pracy pod presją czasu i współpracy zespołowej. Dość często takie wydarzenia związane są ze zbieraniem pieniędzy na cele charytatywne (np. za przebiegnięty kilometr przeznaczane są jakieś środki), co tym bardziej zachęca do takiej aktywności.
  • Paintball – w Ameryce znany już w latach 50. XX w., u nas odkryty stosunkowo niedawno, ale szybko zdobywający popularność i ugruntowujący swoją mocną pozycję. Coraz częściej korzystamy z tej formy rozrywki. Co ciekawe, paintball początkowo określano mianem survival, bo widać tu ogromne podobieństwa między dwoma terminami. W jednym, jak i drugim mierzymy się w trudnym terenie, a naszym celem jest “ustrzelenie” jak najwięcej zawodników przeciwnej drużyny. Broń, która do tego służy to repliki ASG (Air Soft Gun) dokładnie odwzorowujące (najczęściej w skali 1:1) oryginalny wygląd karabinów maszynowych, pistoletów czy karabinków. Ciekawe modele znajdziemy pod adresem https://allegro.pl/kategoria/militaria-asg-253882.
  • Gry terenowe, które zapewniają zdobywanie nowych umiejętności w trudnych warunkach: górach i lasach. Podczas ich trwania możemy zdobyć cenną wiedzę, na przykład w zakresie ratownictwa, podjąć testy sprawnościowe czy nawet zweryfikować umiejętności w dziedzinie prowadzenia auta terenowego. 
  • Można też tego rodzaju zabawy organizować w bardziej cywilizowanych warunkach, czemu służy gra miejska. Zapewniona jest taka sama dawka rywalizacji, emocji i wiedzy, a pracownicy, angażując się podczas wykonywania zadań, wzmacniają więzi grupowe.
  • Inną opcją jest zamknięcie się ze swoim zespołem w escape roomie i poszukiwanie sposobu na to, jak się z niego wydostać. W tak krytycznych warunkach, gdy upływa czas, najlepiej można sprawdzić swoje zachowanie pod presją czasu i uzyskać wsparcie od członków grupy. A przełoży się to później na współpracę w sprawach zawodowych, gdy upływające minuty także będą naglić. 

Jak widzimy, jest wiele sposobów, aby zintegrować się z kolegami i koleżankami z pracy. Można i podczas “wypadu” do pubu, ale też w zupełnie innym stylu – korzystając z uroków przyrody i sprawdzając swoje możliwości w różnych, nierzadko kryzysowych, sytuacjach.

To Cię może zainteresować!

Najlepsze metody na przetrwanie w trudnych warunkach

Przetrwanie w trudnych warunkach to umiejętność, która może okazać się nieoceniona. W obliczu nagłych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe,

Read More...

Kożuchy męskie w warunkach zimowych: niezawodny wybór na survival i outdoor

W świecie survivalu i outdooru, gdzie odpowiedni ubiór może zadecydować o komforcie i bezpieczeństwie, kożuchy męskie stają się niezastąpionym

Read More...

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną kurtkę?

Trwałość i wytrzymałość kurtek skórzanych Dlaczego skóra naturalna jest lepsza od sztucznej? Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich

Read More...

Mobile Sliding Menu