Kurtka M65, czyli garść informacji o kultowej kurtce

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Kurtka M65

Kurtka M65 to kurtka wojskowa używana przez armię Stanów Zjednoczonych od lat 70-tych XX wieku. Zaprojektowana i produkowana przez firmę Alpha Industries, używana podczas wojny w Wietnamie była tam niezwykle praktyczna ze względu na zimne pory monsunowe.
Kurtka stosunkowo szybko została wchłonięta przez kulturę masowa. Przez wiele środowisk, nie tylko związanych z wojskiem jest określana jako kultowa. Jest tak samo popularna w Ameryce i w Polsce, zarówno za oceanem i u nas urosła do rangi symbolu wolności.

Z czego wykonana jest M65?

Wykonana dla wojska, oryginalna kurtka m65 wykonana jest w 50% z bawełny i 50% z nylonu. Materiał powstały ze zmieszania tych dwóch rodzajów tkanin nosi miano NYCO i ma sporo zalet. Ubrania z tego materiału są gęsto tkane i mają mocną strukturę. Kurtka wyposażona jest w podpinkę, która również składa się z NYCO lub bawełny.

Kolory i zamki

W pierwszym etapie produkcji kurtka m65 była produkowana w kolorze Olive Green. W uproszczeniu możemy powiedzieć że jest to kolor oliwkowy i właśnie ta kolorystyka jest najbardziej “wzięta” i zarazem słabo dostępna. Kolejne etapy produkcji wprowadziły kamuflaż w stylu “woodland”- który sprawdzał się w terenie zalesionym a także “desert”- do zastosowań w terenie pustynnym i półpustynnym. Od pewnego czasu prym wiodą kamuflaże pikselowe UCP i m65 również wyposażono w ten kamuflaż.

Kilka słów o zamkach. Kurtka m65 zawsze jest wyposażona w markowy zamek, choć też na różnych etapach produkcji, zamki były różne. Pierwsze m-ki miały zamki w kolorze srebrnym z aluminium i jest to na chwilę obecną rarytas. Później zaczęto stosować zamek mosiężny, który stał się znakiem rozpoznawczym tych kurtek z racji tego że długo nie miał konkurencji. Dopiero w późniejszych latach do kurtek wprowadzono zamki z mocnego tworzywa, których zaletą jest to że trudno taki zamek zaciąć.

Osiągalność i cena

Jak wspomniałem wcześniej, najtrudniej w tym momencie dostać kolor oliwkowy. Jeśli już pojawia się na aukcjach to w cenach powyżej 400 zł. Łatwiej dostać z kolei kurtki w kolorystyce “woodland” i “desert” których cena może oscylować w okolicach 100 zł. M65 można również dostać w wielu sklepach internetowych czy demobilach. Ceny są różne, wszystko zależy od sprzedającego i od stanu kurtki.

Konserwacja

Kurtka M65 jest przez producenta zabezpieczana impregnatem, który w teorii wytrzyma 15 prań. Jednak polecam dokupienie dobrego impregnatu chroniącego materiał przed wilgocią i stosowanie go po każdym praniu. O samym praniu również warto wspomnieć. Maksymalna temperatura prania to 40 stopni i zalecany jest proszek do tkanin delikatnych. Poza tym najważniejsze- kurtki nie prasujemy, ze względu na na obecność nylonu który może się stopić przy kontakcie z żelazkiem.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu