Kurtka M65, czyli garść informacji o kultowej kurtce

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Kurtka M65

Kurtka M65 to kurtka wojskowa używana przez armię Stanów Zjednoczonych od lat 70-tych XX wieku. Zaprojektowana i produkowana przez firmę Alpha Industries, używana podczas wojny w Wietnamie była tam niezwykle praktyczna ze względu na zimne pory monsunowe.
Kurtka stosunkowo szybko została wchłonięta przez kulturę masowa. Przez wiele środowisk, nie tylko związanych z wojskiem jest określana jako kultowa. Jest tak samo popularna w Ameryce i w Polsce, zarówno za oceanem i u nas urosła do rangi symbolu wolności.

Z czego wykonana jest M65?

Wykonana dla wojska, oryginalna kurtka m65 wykonana jest w 50% z bawełny i 50% z nylonu. Materiał powstały ze zmieszania tych dwóch rodzajów tkanin nosi miano NYCO i ma sporo zalet. Ubrania z tego materiału są gęsto tkane i mają mocną strukturę. Kurtka wyposażona jest w podpinkę, która również składa się z NYCO lub bawełny.

Kolory i zamki

W pierwszym etapie produkcji kurtka m65 była produkowana w kolorze Olive Green. W uproszczeniu możemy powiedzieć że jest to kolor oliwkowy i właśnie ta kolorystyka jest najbardziej “wzięta” i zarazem słabo dostępna. Kolejne etapy produkcji wprowadziły kamuflaż w stylu “woodland”- który sprawdzał się w terenie zalesionym a także “desert”- do zastosowań w terenie pustynnym i półpustynnym. Od pewnego czasu prym wiodą kamuflaże pikselowe UCP i m65 również wyposażono w ten kamuflaż.

Kilka słów o zamkach. Kurtka m65 zawsze jest wyposażona w markowy zamek, choć też na różnych etapach produkcji, zamki były różne. Pierwsze m-ki miały zamki w kolorze srebrnym z aluminium i jest to na chwilę obecną rarytas. Później zaczęto stosować zamek mosiężny, który stał się znakiem rozpoznawczym tych kurtek z racji tego że długo nie miał konkurencji. Dopiero w późniejszych latach do kurtek wprowadzono zamki z mocnego tworzywa, których zaletą jest to że trudno taki zamek zaciąć.

Osiągalność i cena

Jak wspomniałem wcześniej, najtrudniej w tym momencie dostać kolor oliwkowy. Jeśli już pojawia się na aukcjach to w cenach powyżej 400 zł. Łatwiej dostać z kolei kurtki w kolorystyce “woodland” i “desert” których cena może oscylować w okolicach 100 zł. M65 można również dostać w wielu sklepach internetowych czy demobilach. Ceny są różne, wszystko zależy od sprzedającego i od stanu kurtki.

Konserwacja

Kurtka M65 jest przez producenta zabezpieczana impregnatem, który w teorii wytrzyma 15 prań. Jednak polecam dokupienie dobrego impregnatu chroniącego materiał przed wilgocią i stosowanie go po każdym praniu. O samym praniu również warto wspomnieć. Maksymalna temperatura prania to 40 stopni i zalecany jest proszek do tkanin delikatnych. Poza tym najważniejsze- kurtki nie prasujemy, ze względu na na obecność nylonu który może się stopić przy kontakcie z żelazkiem.

To Cię może zainteresować!

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Pomysły na ćwiczenia w domu z paraletkami drewnianymi

Ćwiczenia nie muszą wiązać się z kosztownymi wydatkami, np. karnetem na siłownię czy trenerem personalnym. Nie muszą też

Read More...

Szukasz odpowiedniej strzelnicy w Krakowie? Wybierz Cracow Shooting Academy!

Korzystanie ze strzelnic stało się coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale również w innych, europejskich krajach. Strzelectwo

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu