Oświetlenie na biwaku w każdych warunkach – od lamp po nowoczesne latarki

Oświetlenie na biwaku w każdych warunkach – od lamp po nowoczesne latarki

[artykuł sponsorowany]

Jaką lampę turystyczną wybrać na biwak? Lepiej sprawdzi się model na baterie, lampa solarna czy gazowa? A może warto zainwestować w lampę 2w1? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim wybierzesz się na zakupy.

Rodzaje lamp turystycznych a rodzaj biwakowania

Nowoczesne, dobrej jakości lampy turystyczne są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się na biwaku każdego rodzaju. Jednak można tak wybrać lampę, by pasowała idealnie do danych warunków. Oto nasze propozycje:

  1. Biwakowanie lub kemping w jednym miejscu – jeśli na biwak wybierasz się samochodem i zamierzasz pozostawać w obrębie jednego pola namiotowego, to dobrym wyborem będzie lampa akumulatorowa, którą można ładować z gniazdka zapalniczki samochodowej lub innego źródła prądu.
  2. Trekking połączony z biwakowaniem – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się lampa turystyczna na baterie. Może nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ale warto się na nie zdecydować, jeśli od czasu do czasu zamierzasz oddalać się od cywilizacji. Oczywiście lepiej zainwestować w baterie akumulatorowe niż zwykłe.
  3. Biwakowanie latem lub w ciepłych rejonach – jeśli wiesz, że podczas biwakowania słońca będzie pod dostatkiem, to warto wybrać solarną lampę turystyczną. To najbardziej ekologiczny rodzaj zasilania. Dobrze sprawdzi się nie tylko podczas przebywania w jednym miejscu, ale również w czasie trekkingu. Nowoczesne lampy turystyczne są tak małe, że na czas wędrówki można przyczepić je do plecaka, by łapały promienie słoneczne i tym samym się ładowały.
  4. Biwakowanie w prawdziwej dziczy – wiele dni z dala od cywilizacji wymaga szczególnego przygotowania. W tym przypadku możesz postawić na lampy zasilane bateriami lub lampy gazowe. Co prawda te drugie są obecnie najmniej popularne, m.in. ze względu na nieporęczność (konieczny pojemnik z gazem), ale bywają niezastąpione w warunkach survivalowych.  

Lampa i latarka w jednym a może czołówka?

Czy na biwaku potrzebujesz trzech różnych rodzajów oświetlenia – standardowej lampy, latarki ręcznej i czołówki? Na pewno warto posiadać źródło światła rozproszonego i skupionego. Nie oznacza to jednak konieczności inwestowania aż w trzy akcesoria, bo nowoczesne lampy turystyczne mogą spełniać kilka zadań.

Niektóre lampy mogą być wykorzystywane zarówno jako stacjonarne źródło światło, a także jako latarka. Tego typu modele mają w swojej ofercie najlepsi producenci sprzętu turystycznego, czyli np. BioLite czy Black Diamond. Z kolei kultowa marka Petzl oferuje świetny patent na przekształcenie latarki czołowej w lampkę turystyczną. Wystarczy dokupić specjalny pokrowiec na czołówkę. Nie tylko chroni on latarkę, ale też sprawia, że emituje ona rozproszone, delikatne światło i tym samym może służyć za oświetlenie namiotu lub miejsca biwakowania.

Ważne parametry, czyli czym charakteryzuje się dobra lampa turystyczna?

Dobry sklep turystyczny w swojej ofercie posiada wyselekcjonowane modele lamp, uniwersalne i niezawodne. Zanim zdecydujesz się na dany model, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych, czyli:

  • czas pracy – im dłuższy maksymalny czas świecenia posiada lampa, tym lepiej. Dlatego też warto zastanowić się, jak mocnej lampy potrzebujesz. Czy ma ona tylko oświetlać wnętrze namiotu, czy też służyć jako latarka? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci określić niezbędną moc w lumenach. Nie zawsze trzeba decydować się na jak najmocniejszą lampę, bo moc diody ma wpływ na maksymalny czas pracy lampy.
  • rodzaj zamocowania – na biwak czy kemping warto wybrać lampę turystyczną, która umożliwia różne rodzaje zamocowania, czyli np. może zostać zawieszona lub postawiona na wysokich nóżkach.
  • wytrzymałość – wysokiej jakości lampy turystyczne są lekkie, ale to nie znaczy, że produkowane z mało odpornych materiałów. Wybierając lampę sprawdź nie tylko materiał, ale też łączenie detali, bo to one są najczęściej słabymi punktami.
  • wodoszczelność – standardem wśród dobrych lamp turystycznych jest klasa wodoszczelności IPX4. Oznacza to, że lampa jest odporna na  dosyć intensywny deszcz.
  • rozmiar – dzisiejsze lampy turystyczne mieszczą się w dłoni, a generują światło pozwalające oświetlić obszar nawet na 6-10 metrów.

Back To Top