Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Niesamowitego odkrycia dokonali archeolodzy na Śląsku. Na terenie Miasteczka Śląskiego (to nazwa miejscowości), odkryto fragmenty ceramiki, narzędzi krzemiennych, a także liczący około tysiąc lat podziemny piec hutniczy! Badania w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej prowadzili Eugeniusz i Edelgarda Foltynowie.

Podczas prac, archeolodzy wykopali 127 artefaktów, jednak to co interesuje nas najbardziej to oczywiście wspominany wcześniej podziemny piec do termicznej obróbki rudy ołowiu. Piec zbudowany jest z kilku warstw gliny, brązowego i białego piasku oraz kamieni.

Jak tłumaczy kierownik badań, archeolog Pan Eugeniusz Foltyn piec służył do podgrzewania rudy. Zabieg ten sprawia, że siarczki przechodzą w tlenki, a powstały wsad jest bardziej kruchy. Następnie wydzielano skałę płoną, a z rudy wytapiano płynny ołów.

Jest to bardzo ciekawe znalezisko, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że najstarszy ze znalezionych fragmentów porcelany może liczyć nawet 4000 lat.

To niesamowite, że w dalszym ciągu na terenie naszego kraju dokonujemy odkryć, które pozwalają nam lepiej zrozumieć historię tego regionu.

Back To Top