Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Kategoria artykułu: Blog

Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Niesamowitego odkrycia dokonali archeolodzy na Śląsku. Na terenie Miasteczka Śląskiego (to nazwa miejscowości), odkryto fragmenty ceramiki, narzędzi krzemiennych, a także liczący około tysiąc lat podziemny piec hutniczy! Badania w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej prowadzili Eugeniusz i Edelgarda Foltynowie.

Podczas prac, archeolodzy wykopali 127 artefaktów, jednak to co interesuje nas najbardziej to oczywiście wspominany wcześniej podziemny piec do termicznej obróbki rudy ołowiu. Piec zbudowany jest z kilku warstw gliny, brązowego i białego piasku oraz kamieni.

Jak tłumaczy kierownik badań, archeolog Pan Eugeniusz Foltyn piec służył do podgrzewania rudy. Zabieg ten sprawia, że siarczki przechodzą w tlenki, a powstały wsad jest bardziej kruchy. Następnie wydzielano skałę płoną, a z rudy wytapiano płynny ołów.

Jest to bardzo ciekawe znalezisko, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że najstarszy ze znalezionych fragmentów porcelany może liczyć nawet 4000 lat.

To niesamowite, że w dalszym ciągu na terenie naszego kraju dokonujemy odkryć, które pozwalają nam lepiej zrozumieć historię tego regionu.

To Cię może zainteresować!

Ekwipunek na wyprawę trekkingową

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z górskimi wyprawami, czy może masz już kilka takich wycieczek

Read More...

Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć

Read More...

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu