Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Kategoria artykułu: Blog

Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Niesamowitego odkrycia dokonali archeolodzy na Śląsku. Na terenie Miasteczka Śląskiego (to nazwa miejscowości), odkryto fragmenty ceramiki, narzędzi krzemiennych, a także liczący około tysiąc lat podziemny piec hutniczy! Badania w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej prowadzili Eugeniusz i Edelgarda Foltynowie.

Podczas prac, archeolodzy wykopali 127 artefaktów, jednak to co interesuje nas najbardziej to oczywiście wspominany wcześniej podziemny piec do termicznej obróbki rudy ołowiu. Piec zbudowany jest z kilku warstw gliny, brązowego i białego piasku oraz kamieni.

Jak tłumaczy kierownik badań, archeolog Pan Eugeniusz Foltyn piec służył do podgrzewania rudy. Zabieg ten sprawia, że siarczki przechodzą w tlenki, a powstały wsad jest bardziej kruchy. Następnie wydzielano skałę płoną, a z rudy wytapiano płynny ołów.

Jest to bardzo ciekawe znalezisko, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że najstarszy ze znalezionych fragmentów porcelany może liczyć nawet 4000 lat.

To niesamowite, że w dalszym ciągu na terenie naszego kraju dokonujemy odkryć, które pozwalają nam lepiej zrozumieć historię tego regionu.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu