Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Kategoria artykułu: Blog

Tysiącletni piec hutniczy na Śląsku

Niesamowitego odkrycia dokonali archeolodzy na Śląsku. Na terenie Miasteczka Śląskiego (to nazwa miejscowości), odkryto fragmenty ceramiki, narzędzi krzemiennych, a także liczący około tysiąc lat podziemny piec hutniczy! Badania w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej prowadzili Eugeniusz i Edelgarda Foltynowie.

Podczas prac, archeolodzy wykopali 127 artefaktów, jednak to co interesuje nas najbardziej to oczywiście wspominany wcześniej podziemny piec do termicznej obróbki rudy ołowiu. Piec zbudowany jest z kilku warstw gliny, brązowego i białego piasku oraz kamieni.

Jak tłumaczy kierownik badań, archeolog Pan Eugeniusz Foltyn piec służył do podgrzewania rudy. Zabieg ten sprawia, że siarczki przechodzą w tlenki, a powstały wsad jest bardziej kruchy. Następnie wydzielano skałę płoną, a z rudy wytapiano płynny ołów.

Jest to bardzo ciekawe znalezisko, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że najstarszy ze znalezionych fragmentów porcelany może liczyć nawet 4000 lat.

To niesamowite, że w dalszym ciągu na terenie naszego kraju dokonujemy odkryć, które pozwalają nam lepiej zrozumieć historię tego regionu.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu