Buty trekkingowe – czym cechują się najlepsze modele?

Kategoria artykułu: Blog

Buty trekkingowe – czym cechują się najlepsze modele?

Buty trekkingowe nie są najtańsze, ale niestety w górach są konieczne. Lepiej wydać więcej pieniędzy na dobre buty i mieć pewność komfortu oraz bezpieczeństwa, niż wybrać takie buty przypadkowo i narzekać na ich niedopasowanie

Oferta butów trekkingowych jest bardzo duża, a jedne buty drugim nierówne. Tak naprawdę w przypadku butów trekkingowych trzeba wyróżnić przynajmniej 10 zasadniczych cech, które warunkują ich użyteczność i trwałość.

Cechy dobrych butów trekkingowych

Solidna podeszwa

Obiegowa opinia głosi, że podeszwy butów trekkingowych muszą być bardzo sztywne, ale to nie jest prawda, bo sztywność dopasowujemy do rodzaju aktywności. W wysokich górach i na trudnych szlakach owszem potrzebujemy bardzo twardych butów, ale podczas spacerów na dość płaskim terenie wystarczy model butów z miękką podeszwą. Sztywność podeszwy jest określana literami od A do D, gdzie A to podeszwy bardzo miękkie.

Nieprzemakalność

Buty w góry muszą być odporne na działanie wody. Górskie warunki są często skrajne, deszcz jest standardem, a śnieg może spaść właściwie o każdej porze roku. Dlatego też najlepiej byłoby wybrać buty, które cechują się najwyższą odpornością na przemakanie. Nieprzemakalne buty tego typu porównasz na 7buty.pl/damskie/buty-sportowe.

Konstrukcja z materiału

Podczas górskich wojaży najlepiej sprawdzają się buty z materiału, gdyż materiał zapewnia lekkość oraz swobodną wentylację stóp nawet w te dni, kiedy temperatura jest bardzo wysoka.

Właściwa amortyzacja

Podeszwy solidnego obuwia trekkingowego powinny być wielowarstwowe i amortyzowane. Im lepsza amortyzacja, tym mniej obciążenia stawów skokowych, kolanowych i biodrowych.

Mało przeszyć

Im mniej przeszyć w butach, tym mniej jest dróg, którymi do środka może się dostać woda. Jeśli widzisz buty, które mają mnóstwo przeszyć, to nawet jeśli Ci się podobają, lepiej poszukać modelu, który jest mniej poprzeszywany.

System wentylacji

Trudna aktywność fizyczna powoduje wzmożone pocenie się organizmu, a jest to szczególnie dotkliwe latem, kiedy temperatura w górach może przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza. W takich sytuacjach niemożliwa jest wygodna wędrówka w butach bez odpowiedniego systemu wentylacji. Wentylowane buty pozwalają usuwać nadmiar ciepła i potu, a tym samym zwiększają komfort i bezpieczeństwo górskich wędrówek. Stopy nie ślizgają się w takich butach i nie rujnują Twojego zapału do dalszej wędrówki.

Lekkość

Im lżejsze będą Twoje buty w góry, tym lepiej. Chodzenie po górach samo w sobie jest bardzo trudne i wyczerpujące, a każdy dodatkowy balast sprawia, że szybko tracisz siły. W górach musisz wysoko podnosić nogi, a jeśli Twoje buty będą ciężkie, to już po godzinie wędrówki stracisz siły. Oceniając modele butów, porównaj je pod kątem wagi i wybierz te najlżejsze.

Obecność usztywnień

Obuwie trekkingowe musi być usztywnione. Odpowiednie usztywnienia w okolicach kostek sprawiają, że stopy są odpowiednio ustabilizowane i zmniejsza się ryzyko skręcenia stawu. Jeśli szukasz usztywnionego obuwia, zobacz modele butów dostępne w różnych sklepach na stronie 7buty.pl.

Skórzane wykończenie przy kostce

Buty powinny być w głównej mierze skonstruowane z materiału, ale w wykończeniach kostek najlepsza jest skóra. Skórzane wykończenia dają pewność, że cholewki nie będą Cię obcierać.

Wygodne

Ostatni punkt być może jest dość banalny, ale tak naprawdę jest taką wisienką na torcie w ocenie użyteczności konkretnych butów. Buty trekkingowe muszą być przede wszystkim wygodne. Model, który jest wygodny dla kogoś innego, niekoniecznie będzie wygodny dla Ciebie. Buty powinny być perfekcyjnie dopasowane, więc wcześniej sprawdź długość wkładki oraz szerokość konkretnego modelu butów, by nie musieć wymieniać ich na inne.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu