Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Kategoria artykułu: Blog

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia, rozpalanie ognia, zdobywanie pożywienia oraz topografia wraz z sygnalizacją awaryjną są ciągle aktualne, ale w górach trzeba kłaść większy nacisk na niektóre aspekty. Wymieńmy je więc i omówmy, zaczynając od najważniejszego.

Topografia i czytanie mapy – wiedza i umiejętności przydatne w górach

Pierwszym z filarów jest topografia. Pomyłka topograficzna w górach przeważnie ma gorsze skutki niż pomyłka w terenie płaskim. Możemy trafić na klif, zejść do kotliny, z której potem będzie trudno wyjść lub po prostu nie zejdziemy ze szlaku na czas i zastanie nas noc. W większości przypadków takie sytuacje zdarzają się właśnie z powodu złego planowania lub nieumiejętnego czytania mapy. Dlatego też umiejętność posługiwania się mapą i kompasem, wyznaczania kierunku północnego w terenie oraz biegłość w analizowaniu ukształtowania terenu poprzez czytanie poziomic są priorytetem. Wiedza na temat tego, jak przetrwać w lesie i techniki survivalowe są jak najbardziej przydatne, ale najlepsza technika survivalowa to zapobieganie sytuacji survivalowej.

Nie zawsze jednak to błąd czytania mapy i złe planowanie wpędzają nas w kłopoty. Nagły porywisty wiatr, ulewa, burza, mgła lub inne zjawiska pogodowe niezależne od nas mogą spowodować opóźnienia, pomyłki oraz inne kłopoty. A zatem drugim filarem są umiejętności budowania lub przygotowywania schronienia survivalowego, np. umiejętność budowy zadaszenia z folii NRC, wykorzystywania poncza, tarpa lub nawet worka na śmieci, aby uchronić się przed deszczem. Warto umieć wykorzystać naturalne schronienia w terenie, na przykład świerk z gęstym igliwiem, nawis skalny, wyrwany i postawiony na sztorc korzeń drzewa czy zwalony pień. Przydatna może się też okazać wiedza, jak zbudować szałas.

Powyższe techniki mają na celu uniknięcie zmoknięcia. Równie ważne są techniki izolacji termicznej oraz izolacji od podłoża, np. scarecrowing (upychanie suchych liści/trawy lub nawet igliwia pod ubranie albo do śpiwora, aby zwiększyć jego właściwości izolacyjne), budowa materaca z igliwia, konstruowanie łóżka typu „A” (łóżko ze sznurka/liny/paracordu) oraz ogólne umiejętności jak najlepszego gospodarowania ciepłem i odzieżą – łącznie z technikami jej efektywnego suszenia (na przykład suszenie butów w butelce z gorącą wodą). Ta lista oczywiście nie jest zamknięta i im więcej takich technik i umiejętności survivalowych mamy w zanadrzu, tym lepiej.

Informowanie innych o swoim położeniu oraz sygnalizacja awaryjna

Bardzo ważne jest także ułatwianie służbom ratunkowym znalezienie nas i udzielenie nam pomocy w razie potrzeby. Wobec tego znajomość technik nadawania sygnałów na duże odległości, na przykład sygnałów świetlnych (poprzez odbijanie światła słonecznego lustrem lub inną gładką powierzchnią w stronę ratowników) czy też sygnału SOS latarką (trzy krótkie mignięcia, trzy długie i znowu trzy krótkie) jest nieoceniona.

Nadawanie sygnałów świetlnych z wykorzystaniem improwizowanego lusterka sygnalizacyjnego

Jak się na to wszystko przygotować?

Szkolenia survivalowe, które oferuje firma Survivor Group są doskonałym sposobem na poznanie tych umiejętności w praktyce pod okiem instruktora. Kilkudniowy obóz survivalowy jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, gdyż można poznać więcej technik survivalowych i przekonać się na własnej skórze, czym jest kilkudniowe bytowanie w terenie dzikim. Ofertę kursów organizowanych przez Survivor Group znajdziesz na: https://survivorgroup.pl/.

Jeżeli dołożymy do tego wszystkiego umiejętność prawidłowego pakowania plecaka oraz doboru lekkiego sprzętu, to bezpieczeństwo (i wygoda) w górach diametralnie się poprawią. Kurs survivalu oraz obóz przetrwania pozwalają od podszewki poznać te zagadnienia.

Po takich szkoleniach survivalowych bardzo dobrą metodą na pogłębianie swoich umiejętności survivalowych jest turystyka survivalowa. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają trochę mocniejszych wrażeń niż te, które zapewnia klasyczny górski trekking między schroniskami. Turystyka survivalowa pozwala na eksplorowanie miejsc znacznie oddalonych od cywilizacji oraz przyzwyczaja do bytowania w terenie dzikim, co bardzo dobrze przygotuje na ewentualną sytuację survivalową. Takie dzikie miejsca również występują w Polsce i polski survival w lasach umiarkowanych jest zajęciem, które gorąco polecamy.

To Cię może zainteresować!

Najlepsze metody na przetrwanie w trudnych warunkach

Przetrwanie w trudnych warunkach to umiejętność, która może okazać się nieoceniona. W obliczu nagłych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe,

Read More...

Kożuchy męskie w warunkach zimowych: niezawodny wybór na survival i outdoor

W świecie survivalu i outdooru, gdzie odpowiedni ubiór może zadecydować o komforcie i bezpieczeństwie, kożuchy męskie stają się niezastąpionym

Read More...

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną kurtkę?

Trwałość i wytrzymałość kurtek skórzanych Dlaczego skóra naturalna jest lepsza od sztucznej? Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich

Read More...

Mobile Sliding Menu