Majorka – wyspa o której piszą pianiści.

Kategoria artykułu: Blog, Ciekawe miejsca
plaża majorka

Majorka – wyspa o której piszą pianiści

Julian Fontana w XIX wieku opisywał Majorkę słowami Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, pomarańczami, cytrynami (…) Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie (…) Żyję trochę więcej (…) Jestem blisko tego co najpiękniejsze, lepszy jestem.”

Jest to właściwie kwintesencja tego co znajdziemy na jednej z piękniejszych wysp archipelagu Balearów, należącego do słonecznej Hiszpanii. Wyspa o powierzchni 3650km2, ze stolicą w Palma de Mallorca, opływana jest przez wody Morza Śródziemnomorskiego. Za czasów Rzymian uznawana była za bramę do reszty świata. Dziś, Majorka nosi miano ojczyzny marynarzy, lokalnych winnic i wyjątkowych wybrzeży.

Wyspa w dużej mierze zbudowana jest z wapieni mezozoicznych, wzdłuż których rozciąga się pasmo majestatycznych gór Sierra de Tramuntana. To tam najchętniej wybierają się aktywni turyści, którzy chcą zrobić jak najlepsze zdjęcie szczytowi Puig Major.

Majorka, oddalona zaledwie 3godzinnym lotem od Polski, słynie z niezwykle błękitnych i ciepłych wód. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w okolicach wschodniego wybrzeża. To tam znajdziemy największy spokój oraz rodzinny i przyjazny klimat. Jeśli oczekujemy od urlopu szalonych imprez, bogatych kulturowo miejsc, regat i restauracji lepiej wybrać wybrzeże zachodnie, które oblegane jest przez młodych ludzi.

Zarówno jedni jak i drudzy spędzą cudowny czas w wielu malowniczych zatoczkach, które przypominają pejzaże prosto z obrazów. Tworząc listę miejsc do zwiedzenia wpiszmy Cala d’Or, która słynie ze swojego spokoju, ciszy i turkusowej wody, przywołując najsłynniejsze wyspy tropikalne. Zaraz za nią odwiedźmy Cala Formentor z plażą wyłaniającą się zza skalistych brzegów. Niedaleko od niej jest pas zielonych równin z pojedynczymi drzewami. Polecamy odwiedzić też Port Acludia, oznaczający po prostu “wzgórze”. Miejsce o które dba lokalna społeczność i pielęgnuje jej historyczne dziedzictwo. To tu bowiem znajdziemy rzymskie ruiny starożytnych miast.

Tak wszechstronny teren odwiedzany jest przez cały rok. Najchętniej turyści wybierają się w okolicach lipca i sierpnia, więc w celu uniknięcia tłumów polecamy pozostałe miesiące. Najpiękniejsza, wbrew pozorom, jest jesień, nosząca miano “złotej”. Bez obaw, temperatura powietrza i tak nie spadnie poniżej 20stopni, więc wraz z lokalnym jedzeniem zasmakujemy też hiszpańskiego słońca.

Ceny są naprawdę przystępne, bowiem nie odbiegają mocno od cen na pozostałych częściach kontynentu. Wyjątkowo tanie są warzywa i owoce, a prym wiodą lokalne cytrusy, figi czy truskawki, które kupimy już pod koniec kwietnia. Za kilogram soczystych pomarańczy zapłacimy tylko 0,39euro. Nie oszczędzajmy też na jedzeniu, Hiszpania to istna wylęgarnia zdrowych przekąsek i aromatów. Tapas w knajpce kosztuje ok 3euro, a za porcję słynnej paelli zapłacimy ok 6euro.

Nie skreślajmy Majorki zimą. Wyspa jest piękna przez cały rok, temperatury niemal 3-4krotnie przewyższają temperatury w Polsce, a ceny gwałtownie spadają. Warto zaplanować wycieczkę szybciej, najlepiej na kilka dni, by móc zapoznać się z tamtejszą wyjątkową kulturą. Za 7dniową wycieczkę zapłacimy nawet niewiele ponad 1000zł.

Czy warto? Oczywiście, ale o tym najlepiej przekonać się samemu! Więcej porad znajdziesz na stronie: https://www.wycieczka.pl/przewodnik/hiszpania/regiony-hiszpanii/majorka.html

Ostatnio na stronie…

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu