Gaz pieprzowy jaki wybrać

Kategoria artykułu: Broń w survivalu, Ekwipunek, Gazy pieprzowe
Gaz pieprzowy fox

Gaz pieprzowy jaki wybrać

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości zakupu artykułów do obrony własnego lub cudzego zdrowia i mienia. Obecnie bez problemu możemy udać się do sklepu militarnego i zakupić sobie broń czarnoprochową, nóż, pałkę teleskopową, pistolet hukowy, pistolet gazowy, czy sam gaz pieprzowy.

Jednak tak szeroki wybór nie oznacza wcale, że każdy z tych środków jest dla nas przyjazny. Jeżeli zdecydujemy się w ramach dbania o własne bezpieczeństwo nosić przy sobie nóż, albo pałkę teleskopową możemy spodziewać się wielu problemów przy okazji przypadkowej kontroli przez Policję, lub po prostu znalezienia się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.

Z kolei pistolet hukowy też nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli wybieramy się w góry i bierzemy go po to żeby odpędzić się od ewentualnej dzikiej zwierzyny czy bezpańskiego psa to okej, ale na przykład w sytuacji konfrontacji z napastnikiem pistolet hukowy nie zda nam się na wiele.

Dlatego osobiście uważam – i mówię tu całkiem poważnie – że najlepszym środkiem do samoobrony jest gaz pieprzowy i to z wielu powodów.

Zalety gazu pieprzowego

Po pierwsze gaz jest bardzo cywilizowany i wygląda estetycznie. Gdy podczas kontroli samochodowej Policjant przez przypadek zobaczy u nas gaz pieprzowy, raczej nie będzie miał z tym żadnego problemu. A teraz wyobraź sobie co czuje i myśli Policjant który przez przypadek dostrzeże nóż, bejsbol, pistolet czy nóż.

Drugą zaletą gazu pieprzowego jest możliwość trzymania dystansu od napastnika. Nie musimy się z nikim przepychać, szarpać ani siłować. Po prostu wyjmujemy gaz i pryskamy napastnikowi w twarz z odległości 1-1,5 metra. Zero szarpaniny i przemocy.

Trzecim plusem gazu jest jego skuteczność oraz zakres działania. Używając gazu pieprzowego wiemy co spotka napastnika i ile będzie to trwało. Z kolei używając broni białej czy nawet pięści nie możemy do końca przewidzieć skutków naszych działań, co może doprowadzić do przekroczenia przez nas obrony koniecznej i odpowiedzialności prawnej.

Czwartą, ale za to ogromną zaletą gazu pieprzowego jest jego uniwersalność. Gazu bez problemu użyje kobieta, czy nawet kilkuletnie dziecko nawet bez żadnego przeszkolenia. Żeby skutecznie bronić się gazem pieprzowym nie potrzeba predyspozycji, ani treningu.

Jaki gaz pieprzowy wybrać

I tutaj pojawia się największy problem – gaz gazowi nierówny. Na rynku mamy pełno różnych gazów pieprzowych, które jednak różnią się swoimi parametrami oraz oczywiście ceną. Ja szukałem naprawdę porządnego gazu, który będzie w stanie powalić agresywnego napastnika. Niestety zanim go znalazłem na ćwiczeniach testowaliśmy różne rodzaje gazu na sobie. Te wszystkie bazarowe gazy za 15 -20 złotych możecie w ogóle sobie darować, bo nie są one wstanie wywołać żadnej konkretnej reakcji u napastnika. Tak więc szukaliśmy różnych gazów, aż w końcu usłyszeliśmy o firmie FOX która zaopatrywała amerykańską Policję w gaz pieprzowy. Jako że było to dobre kilka lat temu, żaden gaz tego producenta nie był dostępny wtedy na polskim rynku i musieliśmy go sprowadzać ze Stanów znacznie za niego przepłacając, teraz można gazy tej firmy bez problemu kupić w internecie. Na przykład tutaj. Po otrzymaniu jednej dawki zezłotego FOXA w twarz i wylądowaniu na ziemi wiedziałem że w końcu znalazłem gaz który będzie w stanie skutecznie obezwładnić nawet ogromnego napastnika. Ból i pieczenie całej twarzy jest nie do opisania, w dodatku oczy całe zalane łzami, a próba ich otwarcia potęgowała tylko cały odczuwalny ból. Ale to jeszcze nic, najgorzej było z oddychaniem. Każdy wdech sprawiał ogromny ból i dosłownie palił płuca. Po prostu leżałem przez ponad 15 minut na ziemi, starając się znaleźć złoty środek pomiędzy nie oddychaniem, a bardzo krótkimi wdechami.

Wtedy ten środek mnie do siebie przekonał i od wielu, wielu lat noszę gaz ze sobą wszędzie. Zarówno podczas 350 km marszu wzdłuż Bałtyku, zarówno podczas autostopowej wyprawy za północne koło podbiegunowe, ale także na co dzień noszę go przy sobie i na szczęście jeszcze ani razu nie był mi potrzebny.

Dlatego jeśli zapytasz mnie jaki gaz pieprzowy bym polecił odpowiem Ci że FOX i tylko FOX. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego gazu możesz klikając tutaj przejść na stronę militaria.pl do odpowiedniej sekcji lub po prostu wpisz sobie w Google „gaz pieprzowy FOX” i poszukaj na własną rękę. Oczywiście minusem jest tutaj trochę wysoka cena w porównaniu do tańszych zamienników, jednak musimy wiedzieć że kupujemy go do ochrony swojego życia i zdrowia, a na takich środkach nie opłaca się oszczędzać.

To Cię może zainteresować!

Dlaczego grawerowane medale są idealnym upominkiem dla bliskich przed długą podróżą

Podróże – niezależnie od tego, czy są planowane jako krótkie wypady, czy wielomiesięczne wyprawy – zawsze niosą ze sobą

Read More...

Survival z psem: Dlaczego grawerowany identyfikator jest niezbędny w ekstremalnych warunkach?

Wielu z nas uważa swoje psy za pełnoprawnych członków rodziny. Często zabieramy je na wycieczki, trekkingi czy nawet dłuższe

Read More...

Ocalić od zapomnienia: dlaczego warto nosić grawerowane identyfikatory w trudnych warunkach?

Survival, czyli przetrwanie w ekstremalnych warunkach, wymaga nie tylko wprawnego posługiwania się narzędziami czy umiejętności survivalowych, ale również przygotowania

Read More...

Mobile Sliding Menu