Na czym gotować w terenie

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Na czym gotować w terenie

Jeżeli często przebywasz w terenie, zapewne zastanawiasz się na czym przygotowywać posiłki. Oczywiście najłatwiej jest przygotowywać posiłki ognisku, jednak nie w każdej sytuacji jest to najlepsze rozwiązanie. Jednak mam na to pewien sposób!

Ogień w terenie jest przydatny do sześciu rzeczy:

  1. Ogrzania się.
  2. Oczyszczenia wody.
  3. Wysuszenia ubrań.
  4. Przygotowania posiłku.
  5. Poprawy komfortu psychicznego.
  6. Odstraszenia nieproszonych gości.


W naszych warunkach odpowiednio planując wędrówkę oraz mając pewne doświadczenie wyprawowe ogień jest nam potrzebny jedynie do (A) oczyszczenia wody – ciepła woda ogrzewa lepiej niż ognisko oraz porównywalnie co ono poprawia kondycję psychiczną – oraz do (B) przygotowania posiłku który zazwyczaj jest robiony na wodzie więc wracamy do punktu A

O ogniu słów parę

Każdorazowe rozpalanie ognia w celu oczyszczenia wody czy spożycia czegoś ciepłego jest uciążliwe. Trzeba zbierać podpałkę, materiał, utrzymywać ogień, odpowiednio ugasić i zabezpieczyć wykorzystane palenisko. Ten proces jest uciążliwy, czasochłonny, a w dodatku na trasie naszego przejścia pozostawia czarne plamy. Dodatkowo podczas forsownej wędrówki pojawiają się czynniki często pomijane w tego typu artykułach czyli napięcie psychiczne oraz zmęczenie które mogą wpędzić nas w nie lada kłopoty. Wiele razy widziałem osoby tak zmęczone że wolały iść spać w mokrych ubraniach mimo że w plecaku miały suche na zmianę – w takim stanie ucieczka płomienia i rozniecenie pożaru nie wydaje się być czymś niemożliwym.

Paliwa turystyczne, esbit

Na szczęście producenci różnych firm wyszli naprzeciw naszym potrzebom i przygotowali wiele produktów które mają dać nam możliwość bezpiecznego podgrzewania wody wszędzie tam gdzie chcemy. Jednak rzeczywistość okazuje się zbyt brutalna dla wielu ciekawych rozwiązań.
Wszelkie żelowe paliwa w puszkach od razu musimy sobie odpuścić (nie zagotujemy na tym wody). Esbit i paliwa turystyczne są dobre w ciepłe miesiące najlepiej w słońcu – w zimę metalowy kubek oddaje zbyt dużo ciepła i możemy pomarzyć o wrzątku. Niestety cenowo esbit wypada bardzo niekorzystnie i mimo że rozkładanie metalowego stojaczka i podgrzewanie wody na „tabletkach” wygląda efektownie to jednak w terenie zbytnio się nie sprawdza.
Tak więc metodą własnych prób i błędów odnalazłem dwa najlepsze paliwa które pozwolą mieć ogień zawsze przy sobie i to na każde zawołanie.
Pierwsze z nich to gaz, drugie to benzyna.

Kuchenka gazowa i benzynowa

   Jeżeli zdecydujesz się na kuchenkę gazową nie kupuj palnika pasującego jedynie do butli jednorazowych. Twój zestaw musi być mobilny i pozwalać na łatwe montowanie palnika do pojemnika z gazem. Nie będę tutaj rozwodził się nad rodzajami gazów i palników bo według mnie nie ma zbyt dużej różnicy. Zapewne interesuje Cię na ile wystarcza taka butla z gazem. Otóż jakby to powiedziała Pani w sklepie – to zależy od wysokości, temperatury, wysokości płomienia itp. Itd. Ja brałem kuchenkę gazową (nabój 0,4 kg za 32 zł) w Tatry gdzie gotowałem na niej obiady i kolację dla trzech osób, a potem jeszcze kilka wyjazdów w góry gdzie gotowałem dla siebie. W każdym razie na pewno się nie zawiedziesz, a zapłacisz mniej niż gdybyś miał gotować na esbicie, żelach czy kupować w schroniskach. Niestety w zimę gaz zamarza i musisz podgrzać butlę żeby nadawała się do użytku (albo nosimy ją wtedy pod kurtką, albo pocieramy rękami (nie gołą skórą), a po odpaleniu nie kładziemy na śniegu). Jeżeli masz więcej pieniędzy, a Twoje wyprawy są naprawdę długie to najlepiej się sprawdzi kuchenka na benzynę która jest odporna na prawie każde warunki atmosferyczne, jednak troszeczkę trudniejsza w obsłudze niż palnik gazowy.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu