Krzesiwo – jakie wybrać?

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Krzesiwo – jakie wybrać?

W tym artykule postaram się przybliżyć kwestię krzesiwa oraz jego przydatności w terenie. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do zapałek, zapalniczek oraz łatwopalnych materiałów typu gazety, kartony, podpałki pod grilla etc. Rozpalanie ogniska krzesiwem wymaga pewnej wiedzy która pozwoli Ci znaleźć odpowiednią podpałkę co w przypadku zapałek nie jest szczególnie wymagane. Ale zacznijmy od początku.

Krzesiwo survival

Dlaczego warto mieć ze sobą krzesiwo? Niewątpliwą zaletą krzesiwa jest fakt że trudno je zniszczyć i sprawić by stało się niezdatne do użytku. Jednak w dzisiejszych czasach krzesiwo powinieneś mieć przy sobie jedynie do wykorzystania w sytuacji ekstremalnej – kiedy wszystko inne zawiedzie – a na co dzień powinieneś polegać jednak na zapałkach lub  zapalniczce. Minusem krzesiwa jest fakt, że daje ono jedynie iskrę, czyli nawet zwykłe podpalenie świeczki może nam sprawić dużo kłopotu.

Jeśli chodzi o same krzesiwa, najczęściej spotyka się dwa rodzaje:

  1. Szwedzkie (fire flash).
  2. Amerykańskie.

Krzesiwo szwedzkie ma postać pręciku, zakończonego uchwytem najczęściej wykonanym z tworzywa, do którego przytwierdzony jest na sznurku kawałek specjalnie wyprofilowanej blaszki. Rozpalanie ognia tym rodzajem krzesiwa, polega na mocnym przyłożeniu blaszki do pręcika i wykonywania posuwistych ruchów, w kierunku podpałki. Możliwe jest również zdrapanie za pomocą noża, odpowiedniej ilości materiału z pręcika i dodanie go do podpałki. W ten sposób iskra szybciej chwyci, jednak nasze krzesiwo zużyje się dużo szybciej.

Krzesiwa amerykańskie to blok metalu o nazwie magnesium z przymocowanym do niego krzesiwem. Krzesanie ognia za pomocą tego przyrządu, polega na zeskrobywaniu metalu na podpałkę, po czym za pomocą krzesiwa (lub noża) zrzucamy na zeskrobane opiłki iskrę (podobnie jak w przypadku metody z nożem, przy krzesiwie szwedzkim), które momentalnie ją chwytają.

Jeśli chodzi o moją subiektywną ocenę, krzesiwo amerykańskie będzie bardziej odpowiednie dla osób dopiero zaczynających swoja przygodę z survivalem, ponieważ daje ono możliwość usypania dość sporej kupki, łatwopalnego materiału, dzięki czemu nasza podpałka szybciej się zajmie. Osobiście używam krzesiwa pierwotnie opracowanego dla szwedzkiego Departamentu Obrony LIGHT MY FIRE.

Na końcu pragnę jeszcze zwrócić uwagę, że najlepiej wybierać krzesiwa, które posiadają jaskrawe kolory, dzięki czemu łatwiej nam je będzie znaleźć w trawie, niż np. krzesiwo z zielonymi elementami.

Zachęcam także do zapoznania się z krzesiwami w sklepie internetowym: zobacz krzesiwa

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu