Choć pojęcie survivalu jest nam bardzo dobrze znane, rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że definicja ta obejmuje kilka rodzajów związanych z przetrwaniem. Jednym z nich jest survival miejski, czyli umiejętność poradzenia sobie we własnym mieście, nawet w domowym zaciszu, gdy zastana sytuacja wiąże się np. z klęskami żywiołowymi.
Jak radzić sobie w miejskiej dżungli i na czym polega ten typ survivalu? W co warto się wyposażyć, aby przetrwać nie tylko wtedy, gdy natura pokazuje swoje mroczne oblicze?
Survival miejski, czyli przetrwanie w mieście
W survivalu miejskim chodzi o przetrwanie, ale we własnym mieście. Nie pokonujemy w tym przypadku odległych i dzikich rejonów, za to musimy poradzić sobie np. z klęskami żywiołowymi, atakami terrorystycznymi, pandemią czy nawet „zwyczajnym” brakiem prądu przez dłuższy czas. Takie sytuacje mogą nas zmusić do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania i przemieszczania się po zagrożonym terenie, jakim jest dobrze nam znane miasto, ale i sytuacja może zaowocować koniecznością pozostania w domu przez długi czas.
W survivalu miejskim liczy się zatem zarówno to, w co się wyposażymy, jak i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach, które obciążają m.in. psychicznie. Czas gra tu nierzadko rolę, a dokonywanie szybkich i przemyślanych decyzji, nieuleganie emocjom, które często są złym doradcą, to klucz do przetrwania.
Podstawowe wyposażenie, które warto mieć pod ręką
Załóżmy, że kryzysowa sytuacja zmusza nas do pozostania w mieszkaniu bądź domu przez dłuższy czas. I nie mamy tu na myśli godzin, a dni, a nawet tygodnie. Być może nie będzie możliwe opuszczenie zajmowanego lokum lub staniemy oko w oko z sytuacją, kiedy to okoliczne sklepy, stacje benzynowe i inne placówki, służące nam do podstawowego funkcjonowania, nie będą pracowały.
Powinniśmy zatem przygotować zapasy, które pozwolą przetrwać przynajmniej do momentu, gdy możliwe będzie wyjście z domu i ich uzupełnienie. Postawmy zatem na żywność długoterminową, łatwą i szybką do przygotowania. Dobrym pomysłem będzie zakup racji żywnościowych, które sprawdzą się szczególnie w sytuacjach, gdy niemożliwe okaże się np. gotowanie. Różnego rodzaju racje żywnościowe można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/. Do tego oczywiście dokładamy zapas wody – butelkowanej lub porcje w saszetce, które dodatkowo są odporne na uszkodzenia i ataki gryzoni.
Apteczka – nie tylko podstawowe medykamenty
Niezależnie od sytuacji, która zmusza nas do przetrwania, nie obejdzie się bez apteczki. W niej zaś powinny się znaleźć podstawowe środki opatrunkowe i leki, w tym przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy przeciwzapalne. Przydadzą się nożyczki lub wielofunkcyjny nóż, a do tego obowiązkowo zapas leków, które przyjmujemy na stałe.
Latarka, radio, zapałki
Brak dostępu do podstawowych mediów, takich jak energia elektryczna czy ogrzewanie, to częsty problem w przypadku kryzysowych sytuacji zastanych w mieście. Aby poradzić sobie w takich okolicznościach, warto mieć pod ręką latarkę, radio oraz zapałki lub inne źródła ognia. Chodzi o to, aby zapewnić sobie oświetlenie, kontakt ze światem zewnętrznym, gdy nie możemy liczyć na Internet, oraz możliwość podgrzania czegoś, zapalenia świeczki, a nawet prowizorycznego ogrzania się w zimne dni i noce.
Przemyślmy, jaki zestaw podstawowych akcesoriów i gadżetów będzie dla nas najbardziej przydatny i bezproblemowy w użytkowaniu. Doposażmy się także o to, co stanowi nasze indywidualne potrzeby, dzięki czemu poradzimy sobie w różnych sytuacjach.