Trekking w Szwajcarii

Szwajcarskie Alpy, są marzeniem niejednego survivalowca i outdoorowca. Całe Alpy to aż 48 szczytów powyżej 4000 m n.p.m, a także blisko 65000 kilometrów wytyczonych szlaków górskich. Z tego artykułu dowiesz się, najważniejszych informacji związanych z trekkingiem w Alpach.

Oznaczanie szlaków turystycznych i skala trudności

W Szwajcarii oznaczenia szlaków górskich występują w dwóch kolorach: czerwonym – są to trasy trekkingowe oraz niebieskim, którym oznaczane są trasy wysokogórskie.

Szlaki oznaczone jako górskie, można porównać do tych, jakie mamy wysokich regionach Tatr. Na mapach oznaczone są przerywaną linią, z kolei na szlakach oznaczone są czerwoną linią na białym polu. Szlaki te są podzielone na dwa poziomy trudności, T2 oraz T3. T2 są to szlaki o średniej trudności, z kolei na szlakach o poziomie T3 natrafisz na większą ekspozycję, a także fragmenty z linami, łańcuchami lub stromymi schodami.

Szlaki trekkingowe (hikingowe) są łatwymi szlakami, które nadają się na zwykły spacer. Szlaki te, na mapach oznacza się ciągłą linią w kolorze czerwonym lub żółtym.

Szwajcarskie szlaki są bardzo dobrze oznakowane w terenie – szczególnie jeśli przywykłeś do polskich standardów. Oznaczenia szlaków w terenie to zazwyczaj:

  • białe pole z czerwoną kropką lub kreską
  • lub żółty rąb lub strzałką z napisem “Wanderweg”.

Co więcej, naprawdę każde rozdroże ma słupek z drogowskazami i czasami przejścia do najbliższych punktów orientacyjnych.

Co zabrać na szlak?

Jeżeli chodzi o poruszanie się po szlakach turystycznych nie ma tutaj specjalnych wymagań. Wystarczą nam dobre buty, odpowiednie ubranie, prowiant oraz wcześniejszy treking. Alpy są na tyle rozległym terenem, że przed wyruszeniem w teren, warto zakupić przewodnik danego regionu i lepiej poznać specyfikę obszaru.

Ubezpieczenie w Szwajcarii

Wyjeżdżając do Szwajcarii, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje wszystkie ewentualne koszty. Ubezpieczenie w Szwajcarii, wcale nie jest takie drogie, a w samej Szwajcarii działają polskie firmy oraz polscy doradcy, którzy zajmują się tego typu usługami. Przykładem tutaj może być Pan Maciej Jasiczak, prowadzący stronę ubezpieczenia-szwajcaria.pl.

Back To Top