Trekking w Szwajcarii

Kategoria artykułu: Blog

Szwajcarskie Alpy, są marzeniem niejednego survivalowca i outdoorowca. Całe Alpy to aż 48 szczytów powyżej 4000 m n.p.m, a także blisko 65000 kilometrów wytyczonych szlaków górskich. Z tego artykułu dowiesz się, najważniejszych informacji związanych z trekkingiem w Alpach.

Oznaczanie szlaków turystycznych i skala trudności

W Szwajcarii oznaczenia szlaków górskich występują w dwóch kolorach: czerwonym – są to trasy trekkingowe oraz niebieskim, którym oznaczane są trasy wysokogórskie.

Szlaki oznaczone jako górskie, można porównać do tych, jakie mamy wysokich regionach Tatr. Na mapach oznaczone są przerywaną linią, z kolei na szlakach oznaczone są czerwoną linią na białym polu. Szlaki te są podzielone na dwa poziomy trudności, T2 oraz T3. T2 są to szlaki o średniej trudności, z kolei na szlakach o poziomie T3 natrafisz na większą ekspozycję, a także fragmenty z linami, łańcuchami lub stromymi schodami.

Szlaki trekkingowe (hikingowe) są łatwymi szlakami, które nadają się na zwykły spacer. Szlaki te, na mapach oznacza się ciągłą linią w kolorze czerwonym lub żółtym.

Szwajcarskie szlaki są bardzo dobrze oznakowane w terenie – szczególnie jeśli przywykłeś do polskich standardów. Oznaczenia szlaków w terenie to zazwyczaj:

  • białe pole z czerwoną kropką lub kreską
  • lub żółty rąb lub strzałką z napisem “Wanderweg”.

Co więcej, naprawdę każde rozdroże ma słupek z drogowskazami i czasami przejścia do najbliższych punktów orientacyjnych.

Co zabrać na szlak?

Jeżeli chodzi o poruszanie się po szlakach turystycznych nie ma tutaj specjalnych wymagań. Wystarczą nam dobre buty, odpowiednie ubranie, prowiant oraz wcześniejszy treking. Alpy są na tyle rozległym terenem, że przed wyruszeniem w teren, warto zakupić przewodnik danego regionu i lepiej poznać specyfikę obszaru.

Ubezpieczenie w Szwajcarii

Wyjeżdżając do Szwajcarii, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje wszystkie ewentualne koszty. Ubezpieczenie w Szwajcarii, wcale nie jest takie drogie, a w samej Szwajcarii działają polskie firmy oraz polscy doradcy, którzy zajmują się tego typu usługami. Przykładem tutaj może być Pan Maciej Jasiczak, prowadzący stronę ubezpieczenia-szwajcaria.pl.

To Cię może zainteresować!

Na czym gotować na biwaku i w terenie?

Największym przyjacielem człowieka jest, wedle przysłowia, pies. Z punktu widzenia survivalu i turystyki outdoorowej, ogromne znaczenie ma zaś

Read More...

Survival – nowa moda czy przygotowanie do trudnych czasów?

Czym jest survival? Survival to sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Gdy myślimy o survivalu od razu wyobrażamy sobie ubranych w

Read More...

Jak przygotować się do Open’er Festival 2020?

Świętem muzyki określa się wyjątkowe wydarzenie, organizowane rokrocznie w Gdyni. Mowa o Opener Festiwal 2020, który zaplanowany jest

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu