[vc_row][vc_column][vc_column_text]
[Materiał zewnętrzny]
[/vc_column_text][vc_column_text]
Zanim spokojnie wyruszymy na szlak, aby cieszyć się przygodą i zdobywaniem kolejnych szczytów, musimy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Na samym początku najlepiej przyjrzeć się butom trekkingowym. To właśnie dzięki nim każda wycieczka przebiegnie sprawnie i bez uszczerbku na zdrowiu.
Ciężko wyobrazić sobie abyśmy byli zadowoleni z długodystansowej wyprawy, podczas której będą nas boleć stopy czy obcierać pięty. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego modelu butów trekkingowych.
Wysokie czy niskie?
Buty wysokie, czyli takie w których cholewka sięga nad kostkę, będą najbezpieczniejszą opcją zarówno dla amatorów pieszych wędrówek, jak i dla długodystansowców. Zapewniają one bardzo dużą stabilizację stopy i chronią kostki, dzięki czemu nie musimy obawiać się skręceń lub innych nieprzyjemnych obrzęków. Idealnie sprawdzą się one dla wszystkich zdobywców szczytów z ciężkim ekwipunkiem. Dźwiganie dużego bagażu może nadwyrężać staw skokowy, a wysokie buty trekkingowe go odciążą i zredukują do minimum ryzyko kontuzji.
Niskie obuwie ze względu na swoją lekkość, elastyczność i przyczepność idealnie sprawdzi się na zaawansowanych, stromych i kamienistych trasach. Pozwala na szybsze i swobodniejsze przemieszczanie się po szlaku. Tym, którzy swoją górską przygodę dopiero rozpoczynają, sugerujemy, żeby z niskich butów trekkingowych korzystali latem, podczas sprzyjającej pogody lub na niezbyt zaawansowanych trasach. Łatwo w nich bowiem o kontuzję, a odsłonięte kostki są bardziej narażone na stłuczenia.
Jaki materiał wybrać?
Jeżeli wycieczkę w góry planujemy głównie w miesiącach ciepłych i słonecznych i nie spodziewamy się większych anomalii pogodowych, wówczas powinniśmy sięgnąć po buty trekkingowe skórzane. Zrobione są one zazwyczaj ze skóry nubukowej lub licowej, co daje nam pewność, że przetrwają lata. Buty są elastyczne, a zastosowanie naturalnych materiałów zwiększa się ich oddychalność, dzięki czemu nasza wędrówka przebiegnie w pełni komfortowo.
Nie jest tajemnicą, że pogoda lubi płatać figle, więc jeżeli chcielibyśmy się zabezpieczyć przed niespodziankami tego typu, możemy wybrać wariant skórzany, wzbogacony o dodatkową membranę. Buty tego typu wyróżnia bardzo duża wytrzymałość (podobnie jak w wariancie pierwszym), a dodatkowo ochronią one nasze stopy przed deszczem i wilgocią. Ze względu na zmniejszoną oddychalność, mogą się jednak nie sprawdzić w bardzo słoneczne letnie dni.
Wydawałoby się, że idealnym rozwiązaniem byłby wariant pośredni, który zapewniałby nieprzemakalność, nie tracąc przy tym na wysokiej termoaktywności. Rynek obuwniczy nie pozostawia tutaj luki. Najbardziej uniwersalny model butów trekkingowych stworzony został ze specjalnej tkaniny (niekiedy spowitej skórzanymi wstawkami), w środku której umieszczono membranę. Takie połączenie dało nam wodoodporne obuwie o dużej oddychalności, które sprawdzi się doskonale zarówno latem, jak i w przejściowych porach roku.
Wybór idealnych butów trekkingowych może na pierwszy rzut oka nie być prosty, ale kiedy poznamy tylko swoje możliwości i oczekiwania, to zdecydowanie łatwiej znajdziemy produkty, które idealnie nam podpasują. Zawsze warto postawić na odzież i akcesoria dobrej jakości w sprawdzonych sklepach turystycznych. Nie można zapominać, że wygoda, komfort i bezpieczeństwo zawsze należy stawiać na pierwszym miejscu. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]