Tatry zimą – co wiedzieć o wyjeździe w góry?

Kategoria artykułu: Blog

[Materiał zewnętrzny]

Zima to idealny czas na wyjazd w Tatry, kiedy nie brakuje białego puchu i wyjątkowej aury. Jest to wspaniała okazja do podziwiania pięknych krajobrazów i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zanim jednak zdecydujemy się na wyprawę w góry, należy dobrze się do tego przygotować i mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Tatry zimą przewodnik – o czym należy pamiętać, decydując się na wyjazd w góry?

Kluczową kwestią przed wyjazdem w Tatry jest sprawdzenie pogody, łącznie z tym jaka będzie panowała podczas pobytu w górach. Trzeba mieć na uwadze to, że w górach pogoda jest bardzo kapryśna i szybko się zmienia. Wybrany cel także powinien być adekwatny do warunków atmosferycznych. Kolejną kwestią jest ocenienie stopnia zagrożenia lawinowego. Konieczne jest dokładne sprawdzenie przebiegu szlaku i związanych z nim niebezpieczeństw. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu się na wypadek śliskich szlaków. Warto zabrać ze sobą raki czy raczki, regulując przed wyjściem właściwy rozmiar. Pobyt w Tatrach wymaga ubierania się warstwowo – pierwsza powinna być bielizna termoaktywna, potem warstwa docieplająca, a następnie warstwa zewnętrzna. Obowiązkowa jest w górach czołówka, ewentualnie latarka ręczna.

Co zabrać ze sobą w góry, gdzie się zatrzymać?

Do wyjazdu w góry trzeba się dobrze przygotować. Pamiętać należy o zabraniu ze sobą lekkiego i ciepłego śpiwora, termoaktywnej odzieży i bielizny, czołówki, szybkoschnącego ręcznika, sznurka, recepturek, zapałek, nożyka, jednorazowych sztućców i plastikowych naczyń, apteczki, kubka metalowego, telefonu z naładowaną baterią, mapy, podstawowych kosmetyków i akcesoriów pielęgnacyjnych, okularów przeciwsłonecznych z filtrem, kurtki zimowej oddychającej i przeciwwiatrowej, czapki, szalika, rękawiczek, rajstop/kalesonów lub leginsów do biegania. Zaleca się zabrać ze sobą skitury, które świetnie sprawdzają się zarówno podczas jazdy na narach, jak i wędrówki. Najlepiej jest zabrać ze sobą lawinowe ABC w postaci detektora lawinowego, sondy i łopaty. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w górach, a takie lawinowe ABC pozwoli na przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej.

Dobre przygotowanie na wyjście w góry to jedno, ale trzeba też zadbać o odpowiednie zakwaterowanie. Podczas wędrówki warto zaglądać do pobliskich schronisk, chociażby po to aby odpocząć i się rozgrzać. Jeśli liczymy na spokój, przeróżne udogodnienia, przyjemną atmosferę i widok na Tatry z okien, warto zainteresować się ofertą osadakoscielisko.pl. Do dyspozycji są piękne domki góralskie, które idealnie nadają się do wypoczynku po wizycie na stoku. Jest to świetna opcja dla miłośników gór i wspinaczek ze wglądu na dogodną lokalizację. Jeśli ktoś pragnie odpocząć od zgiełku miasta i tłumu, Osada Kościelisko będzie idealnym wyborem.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu