[vc_row][vc_column][vc_column_text]
[artykuł sponsorowany]
[/vc_column_text][vc_column_text]Para dobrych butów jest najważniejszym sprzętem dla trekkera, który spędza więcej czasu na szlaku niż w namiocie. Tylko odpowiednie obuwie może uchronić go przed kontuzją. Jeśli planujesz dalekie wędrówki, koniecznie kup buty trekkingowe. Chronią stopy przed skałami i innymi przeszkodami na drodze.[/vc_column_text][vc_column_text]
Jak wybrać dobre buty trekkingowe?
Wybierając tego typu buty, zwróć koniecznie uwagę na konstrukcję i estetyką. Wpływają na ich trwałość i komfort. Obuwie trekkingowe składa się z trzech głównych elementów:
- cholewa,
- podeszwa środkowa,
- podeszwa zewnętrzna.
Wysokiej jakości buty trekkingowe marki Salawa zapewniają dobrą przyczepność. Są wodoodporne i wystarczająco lekkie, by z łatwością chodzić w nich po górach. Sprawdzą się dobrze w każdych warunkach, szczególnie wtedy, gdy teren jest mokry i błotnisty lub kamienisty.
Cholewa
Cholewa: wpływa na wagę, trwałość, wodoodporność i przepływ powietrza. Ważne jest, by materiał wierzchni zapewniał odpowiednią wentylację stóp. Może być wykonana z naturalnej skóry lub materiału syntetycznego. Buty skórzane są trwałe, wygodne. Syntetyki obejmują zwykle nylon i poliester. Są lekkie i szybciej wysychają. Jednak w porównaniu ze skórą w mniejszym stopniu chronią przed wodą i wilgocią.
Podeszwa środkowa
Podeszwa środkowa: zapewnia amortyzację na wysokim poziomie. Chroni stopy przed wstrząsami. W dużej mierze determinuje sztywność butów. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewygodne, ale w przypadku długich wędrówek po skalistym, nierównym terenie gwarantują większy komfort i stabilność.
Najczęściej podeszwa środkowa jest wykonana z poliuretanu i EVA (octan etylenowinylu). Poliuretan jest na ogół twardszy i trwalszy. Z kolei EVA jest miększa, lżejsza i tańsza. Podeszwy środkowe wykorzystują różne gęstości tego materiału, by zagwarantować w razie potrzeby solidniejsze wsparcie.
Podeszwa środkowa
Podeszwa zewnętrzna zwiększa przyczepność podczas górskiej wspinaczki. Ułatwia przechodzenie przez przeszkody. Wykonana jest z gumy. Czasami może być wzbogacona węglem, by zwiększyć jej twardość.
Zwróć uwagę na wzór bieżnika. Wpływa na przyczepność i bezpieczeństwo. Ważny jest również hamulec stopy. Odnosi się do wyraźnie określonej strefy pięty. Zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się podczas stromych zjazdów.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Pamiętaj, by wybrać odpowiedni rodzaj butów. Uwzględnij czas trwania wędrówki, warunki na szlaku (np. stopień trudności, deszcz, śnieg) oraz bagaż. Na ciepłe, suche tereny możesz założyć buty turystyczne z niską cholewą. Natomiast na trudne warunki atmosferyczne i wymagający szlak, wybierz solidne buty trekkingowe.
Zwróć uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane. Dobrze sprawdzi się wodoodporny i oddychający materiał, taki jak Gore-Tex. Zastosowanie opatentowanej podeszwy antypoślizgowej Vibram zwiększa niezawodność obuwia.
Zawsze sprawdzaj, czy buty są dopasowane. Możesz kupić parę nawet o rozmiar większą. Pamiętaj, że musisz pod nie założyć ciepłe, wełniane skarpetki. Większe buty chronią też przed pęcherzami.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]