Co pić w terenie – yerba mate

Kategoria artykułu: Blog, Woda w survivalu

Historia Yerba Mate

W Polsce, Yerba Mate z roku na rok staje się coraz popularniejsza, a akcesoria do yerby można znaleźć już nie tylko w internecie, ale także w lokalnych sklepach czy supermarketach. Jednak yerba jest dużo, dużo starsza.

Pierwsze wzmianki o yerbie pochodzą z XVII wieku, kiedy to ówcześni misjonarze jezuiccy dotarli do dorzecza Parany. Region ten zamieszkały był przez plemię Guarani, który miał pewną nieznaną jak na tamte czasy używkę – były to liście pewnego wiecznie zielonego krzewu, nazwanego później ostrokrzewem paragwajskim.
Żucie owych liści nie tylko zmniejszało zmęczenie i rozjaśniało umysł, ale także łagodziło uczucie głodu. Misjonarze docenili wyjątkowe właściwości rośliny i próbowali rozpowszechnić ją na gruncie europejskim, jako zamiennik herbaty, jednak nie przyniosło to zbyt dużego efektu i ciężko się temu dziwić. Bowiem yerba mate i herbata, mają ze sobą naprawdę niewiele wspólnego, a to co odróżnia je od siebie najbardziej jest… smak!

Przy pierwszym skosztowaniu yerby jest ona po prostu gorzka, a Twoje kubki smakowe same nie do końca wiedzą co się dzieje. Jednak z każdym kolejnym łykiem, kubki smakowe coraz bardziej przyzwyczajają się do nowych smaków, a my możemy cieszyć się z cudownych właściwości yerby.

Dlaczego warto pić Yerba Mate

Wiemy już że yerba specyficzne smakuje, ale dlaczego tak właściwie warto ją pić? I co takiego może nam ona dać? No całkiem sporo.

Powszechnie yerbę nazywa się lepszą wersją kawy. Pobudza równie dobrze – a niektórzy twierdzą że nawet lepiej – od kawy, a do tego nie podrażnia ona żołądka, oraz nie powoduje powstawania kamienia na zębach. Picie yerby poprawia także ogólne samopoczucie, zwiększa odporność oraz poprawia przemianę materii. Co bardzo istotne, yerba nie tylko nie wypłukuje magnezu, ale także oczyszcza i odżywia organizm. Jak sami widzicie, plusów jest naprawdę sporo, jednak zawsze dobrze wiedzieć co tak właściwie pijemy…

Skład chemiczny Yerba mate

Do najważniejszych składników, które rozpuszczają się w wodzie należą:

  • Saponiny, które odpowiedzialne są za specyficzny gorzki smak yerba mate. Mają one właściwości przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na metabolizm organizmu;
  • Ksantyny, czyli kofeina, teobromina oraz teofilina. Substancje te odpowiedzialne są za właściwości pobudzające napoju oraz wspomagają pracę umysłową;
  • Polifenole, które są główną grupą związków odpowiedzialnych za właściwości antyoksydacyjne yerby.
    Makroelementy takie jak magnez, potas, fosfor;
  • Mikroelementy, a wśród nich chrom, cynk mangan, miedź oraz krzem;
  • Witamina A, B1, B2, C, E, PP, H.

Jak pić Yerba Mate?

Picie yerby to już swojego rodzaju rytuał, który jest z wielką pieczołowitością pielęgnowany przez wszystkich fanów yerby. Tradycyjny sposób przyrządzenia yerby wygląda następująco.
Na początku wsypujemy do naczynia yerba mate. Co charakterystyczne, wsypujemy aż od 1/2 do 3/4 objętości naczynia – wedle naszego uznania. Następnie przykrywamy naczynie dłonią, odwracamy do góry nogami i potrząsamy kilkakrotnie w górę i w dół. Następnie wlewamy wodę o temperaturze od 70 do 80°C, czekamy 2-3 minuty i gotowe!
Gdzie można kupić taki yerba mate zestawy, który pozwoli na sprawne przygotowanie naparu? Obecnie, yerba stała się tak popularna, że możemy znaleźć ją niemal wszędzie. Zarówno w dużych supermarketach, jak i w lokalnych sklepach z ziołami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w Google wpisać frazę „yerba mate sklep” i po prostu poszukać interesującego nas zestawu.

To Cię może zainteresować!

Saperka Towarzysz Leśnych Wędrówek – recenzja

Szpadel krótki jest dosyć prostym narzędziem i wydawać by się mogło, że ciężko jest je ulepszyć czy zmodernizować. Czy

Read More...

Karabiny maszynowe i broń palna

Każdy człowiek na świecie powinien mieć swoją pasją, a każdą pasję należy mocno wspierać i zachęcać do jej rozwoju.

Read More...

Scyzoryk – więcej niż nóż

Scyzoryk – więcej niż nóż To jasne, że scyzoryk należy do tego typu gadżetów, na którego użytkowanie czekają z utęsknieniem

Read More...

Jeden komentarzOn Co pić w terenie – yerba mate

  • Zajebisty materiał, bardzo dziękuje za informacje. Popijam Y od 3 tygodni i szczerze mogę polecić jako zamiennik kawy, działa dłużnej, stabilniej, bardzo rozjaśnia umysł. Smak się wyrabia po kilku dniach. efekt pobudzenia pozostaje na długie godziny.

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu