Kleszcze – wszystko co musisz wiedzieć

Kategoria artykułu: Blog, Dzikie zwierzęta leśne, Problemy zdrowotne
kleszcz

Kleszcze budzą się do życia zaraz z nadejściem wiosny, kiedy temperatura gleby podnosi się do minimum 5 stopni Celsjusza. Tak więc zawsze z nadejściem wiosny, pojawiają się kleszcze które są zagrożeniem zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
W Polsce występuje kilkanaście gatunków kleszczy, ale najpopularniejszy jest – jak sama nazwa wskazuje – kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus). Kleszcz wyglądem przypomina czarnego pajączka, jednak z uwagi na fakt że w początkowym stadium ma on zaledwie kilka milimetrów, jest go bardzo ciężko zauważyć. Dopiero gdy wbije się w ciało swojej ofiary i zaczyna pić krew staje się coraz większy i dobrze widoczny.

Gdzie żyją kleszcze

Swojego czasu panowała w Polsce opinia, że kleszcze mogą spadać na nas z drzew i krzaków, jednak było to duże nieporozumienie. Owszem, w przyrodzie występuje obrzeżek gołębi. Jest to gatunek kleszcza który jest przenoszony przez gołębie, ale jedyny sposób w jaki może nas zaatakować jest migracja z gniazda gołębia do naszego mieszkania.
Zatem trzeba jasno powiedzieć, że kleszcze żyją w trawie oraz niskich zaroślach. Ich ulubione tereny to łąki, trawniki, obrzeża lasów, łąki i zagajniki.
Co ważne, kleszcze żyją także w miastach i parkach, więc jest całkiem możliwe że złapiesz kleszcza podczas spaceru, biegania czy jazdy na rowerze.

Gdzie szukać kleszcza

Kleszcz, zazwyczaj zaczyna wędrówkę po naszym ciele od stóp i wspina się coraz wyżej szukając dogodnego miejsca na wkłucie. Tutaj bardzo wiele zależy od naszego ubrania – jeżeli mamy ubrane długie spodnie wpuszczone w buty, kleszcz będzie tak długo po nas wchodził, aż znajdzie kawałek skóry w który może się wgryźć. Dlatego najczęściej możemy znaleźć kleszcza na głowie oraz w miejscach zgięć głównych stawów oraz w okolicach pach i pachwin.

Czy kleszcz roznosi choroby?

Niestety tak. Kleszcz jest drugim największym nosicielem zakaźnych patogenów. Najpopularniejsze i najbardziej problematyczne są dwie choroby: kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Choroby te omówimy dokładnie w innych artykułach, jednak już teraz warto wspomnieć że wirus kleszczowego zapalenia mózgu (w skrócie KZM) znajduje się w śliniankach kleszcza i jest on przekazywany do ciała żywiciela w kilka chwil po ugryzieniu. Tak więc, nawet w miarę szybkie wyjęcie kleszcza może nas nie uchronić przed zarażeniem się KZM. Z kolei krętki boreliozy zazwyczaj znajdują się w jelitach kleszcza i przekazywane są do ciała ofiary dopiero po kilkunastu godzinach od ukąszenia. Tak więc w miarę szybkie wyjęcie kleszcza, może w znaczy sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia się tą chorobą.

Warto też pamiętać, że zarówno borelioza jak i KZM jest trudne w leczeniu. W przypadku boreliozy ciężko jest o trafną diagnozę, a z kolei KZM leczy się jedynie objawowo.

Jak chronić się przed kleszczem?

Ochrona przed kleszczami jest znacznie trudniejsza niż przed komarami. Najlepszą ochroną są różnego rodzaju środki odstraszające w postaci sprejów czy żeli (zobacz produkty), jednak również odpowiednie ubranie zakrywające nasze ciało może skutecznie nas ochronić. Musimy pamiętać także, aby po każdym powrocie z terenu, dokładnie się umyć i obejrzeć własne ciało.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu