Kleszcze – wszystko co musisz wiedzieć

Kategoria artykułu: Blog, Dzikie zwierzęta leśne, Problemy zdrowotne
kleszcz

Kleszcze budzą się do życia zaraz z nadejściem wiosny, kiedy temperatura gleby podnosi się do minimum 5 stopni Celsjusza. Tak więc zawsze z nadejściem wiosny, pojawiają się kleszcze które są zagrożeniem zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
W Polsce występuje kilkanaście gatunków kleszczy, ale najpopularniejszy jest – jak sama nazwa wskazuje – kleszcz pospolity (łac. Ixodes ricinus). Kleszcz wyglądem przypomina czarnego pajączka, jednak z uwagi na fakt że w początkowym stadium ma on zaledwie kilka milimetrów, jest go bardzo ciężko zauważyć. Dopiero gdy wbije się w ciało swojej ofiary i zaczyna pić krew staje się coraz większy i dobrze widoczny.

Gdzie żyją kleszcze

Swojego czasu panowała w Polsce opinia, że kleszcze mogą spadać na nas z drzew i krzaków, jednak było to duże nieporozumienie. Owszem, w przyrodzie występuje obrzeżek gołębi. Jest to gatunek kleszcza który jest przenoszony przez gołębie, ale jedyny sposób w jaki może nas zaatakować jest migracja z gniazda gołębia do naszego mieszkania.
Zatem trzeba jasno powiedzieć, że kleszcze żyją w trawie oraz niskich zaroślach. Ich ulubione tereny to łąki, trawniki, obrzeża lasów, łąki i zagajniki.
Co ważne, kleszcze żyją także w miastach i parkach, więc jest całkiem możliwe że złapiesz kleszcza podczas spaceru, biegania czy jazdy na rowerze.

Gdzie szukać kleszcza

Kleszcz, zazwyczaj zaczyna wędrówkę po naszym ciele od stóp i wspina się coraz wyżej szukając dogodnego miejsca na wkłucie. Tutaj bardzo wiele zależy od naszego ubrania – jeżeli mamy ubrane długie spodnie wpuszczone w buty, kleszcz będzie tak długo po nas wchodził, aż znajdzie kawałek skóry w który może się wgryźć. Dlatego najczęściej możemy znaleźć kleszcza na głowie oraz w miejscach zgięć głównych stawów oraz w okolicach pach i pachwin.

Czy kleszcz roznosi choroby?

Niestety tak. Kleszcz jest drugim największym nosicielem zakaźnych patogenów. Najpopularniejsze i najbardziej problematyczne są dwie choroby: kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza. Choroby te omówimy dokładnie w innych artykułach, jednak już teraz warto wspomnieć że wirus kleszczowego zapalenia mózgu (w skrócie KZM) znajduje się w śliniankach kleszcza i jest on przekazywany do ciała żywiciela w kilka chwil po ugryzieniu. Tak więc, nawet w miarę szybkie wyjęcie kleszcza może nas nie uchronić przed zarażeniem się KZM. Z kolei krętki boreliozy zazwyczaj znajdują się w jelitach kleszcza i przekazywane są do ciała ofiary dopiero po kilkunastu godzinach od ukąszenia. Tak więc w miarę szybkie wyjęcie kleszcza, może w znaczy sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia się tą chorobą.

Warto też pamiętać, że zarówno borelioza jak i KZM jest trudne w leczeniu. W przypadku boreliozy ciężko jest o trafną diagnozę, a z kolei KZM leczy się jedynie objawowo.

Jak chronić się przed kleszczem?

Ochrona przed kleszczami jest znacznie trudniejsza niż przed komarami. Najlepszą ochroną są różnego rodzaju środki odstraszające w postaci sprejów czy żeli (zobacz produkty), jednak również odpowiednie ubranie zakrywające nasze ciało może skutecznie nas ochronić. Musimy pamiętać także, aby po każdym powrocie z terenu, dokładnie się umyć i obejrzeć własne ciało.

To Cię może zainteresować!

Ekwipunek na wyprawę trekkingową

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z górskimi wyprawami, czy może masz już kilka takich wycieczek

Read More...

Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć

Read More...

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Jeden komentarzOn Kleszcze – wszystko co musisz wiedzieć

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu