Jaki plecak wybrać

Kategoria artykułu: Ekwipunek

Jaki plecak wybrać

Plecak jest nieodłącznym elementem każdego piechura. Jest pomostem który łączy cywilizację z dziką przyrodą. W tym artykule omawiamy różne typy plecaków oraz zastanawiamy się który z nich jest najlepszy.

Na rynku mamy do wyboru setki, jeśli nie tysiące plecaków. Jak wśród nich znaleźć ten najlepszy? W tym artykule dowiesz się czym się sugerować przy zakupie plecaka, na co zwracać uwagę, a co lepiej od razu sobie odpuścić.

Jaki plecak wybrać w góry, na wędrówki, do lasu?

Na początku musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytanie. Do czego plecak ma Ci służyć? Czy będziesz używał go na krótkich wypadach do lasu, na jednodniowych wędrówkach po górach (bez nocowania), na dwu-dniowych wyprawach czy też będziesz z nim chodził na kilkudniowe marsze?

Gdy już wiesz do czego plecak ma Ci służyć pora żebyś zastanowił się co będziesz w nim nosił. Jeżeli tylko wodę, jedzenie, pelerynę i mapy – nie potrzebujesz większego plecaka niż 30 litrów. Jeżeli zamierzasz trochę maszerować po górach i spać w schroniskach do plecaka musi się zmieścić śpiwór, wyżywienie, mapy ogólnie – max 50 litrów. Jeżeli planujesz dłuższe wycieczki z obozowaniem na dziko, będzie Ci już potrzebny plecak od 80 do 100 l pojemności, ze stelażem, pasem biodrowym i paskiem na klatkę piersiową.

Co plecak musi mieć?

Plecak 30 litrowy koniecznie powinien mieć pas na klatkę piersiową. Dzięki temu łatwiej się go niesie, a podczas biegu praktycznie się go nie czuje. Biegnąc z plecakiem który trzyma się na samych ramionach i “skacze” na boki podczas jest znacznie trudniejszy. Według mnie bieg z 5kg luźnym plecakiem można przyrównać do biegu z 30kg plecakiem, który dobrze trzyma się pleców. Przydatnym gadżetem jest posiadanie specjalnej kieszonki na telefon na ramieniu plecaka – ot takie przydatne rozwiązanie. Ważne również by materiał nie poddawał się od razu wodzie – taki plecak jest do niczego! W przypadku większych plecaków ważne jest by plecak posiadał pas biodrowy. Czemu?

Cała sztuka w noszeniu plecaka, polega na przeniesieniu jego ciężaru z pleców, na biodra – tam stawy i mięśnie są wytrzymalsze i silniejsze. Pas biodrowy idealnie spełnia tę rolę.

Regulacja

Plecak musi mieć regulowane elementy. Możesz być bardziej umięśniony lub mniej, możesz mieć większe lub mniejsze ramiona. Ważne jest by każdy pasek w Twoim plecaku miał regulację – dzięki temu łatwiej dostosujesz go do swoich potrzeb. Istotne jest by plecak miał pas piersiowy – nawet w przypadku małych plecaków. Dzięki temu ciężar plecaka lepiej się rozkłada, a sam plecak ściślej przylega do pleców. W przypadku większych plecaków konieczny jest pas biodrowy. Dlaczego znów poruszam tę kwestię? Bardzo ważny jest materiał oraz jakość klipsów – najlepiej gdyby nie były wykonane z metalu. Jest to rzadko spotykane zapięcie ponieważ, jest cięższe od plastiku oraz w zimę może być ciężko je odpiąć – pamiętaj że przy -20°C dotykając gołą skóra metalu dłoń momentalnie się przyklei! W plecakach z wyższych półek możesz spotkać klamry wykonane ze stopów metali lekkich. Spotkałem, się z opinią, że jeżeli plecak posiada plastikowe klamry nie nadaje się do niczego – ja niestety nie mogę tego potwierdzić. Osobiście posiadam Zasobnik Piechoty Górskiej, przeszedłem z nim Tatry (w plecaku miałem 21kg) i nic się nie uszkodziło.

Uchwyty i miejsca zaczepienia

Im więcej plecak ma różnych uchwytów, i miejsc do których można przywiązać sznurek, tym lepiej. Dzięki temu do plecaka zawsze możesz coś przywiązać lub doczepić – pamiętaj, aby taki przedmiot nie dyndał swobodnie – podczas marszu czy biegu, jego ruch zabiera dużo Twojej energii. Najczęściej do plecaków dopina się karimaty i kamelbagi – rzadziej śpiwory. Warto, żebyś zwrócił uwagę, czy istnieje możliwość przyczepienia karimaty pionowo, dlaczego? Wiele plecaków, posiada uchwyty na karimaty mieszczące się na samej górze, lub dole plecaka. Jeśli przypniemy karimatę, poziomo – będziemy nią o wszystko haczyć – skały, drzewa, krzaki – przez co karimata szybko ulegnie zniszczeniu.

Kieszenie i przegródki

Tutaj trzeba zachować równowagę, plecak bez kieszeni i przegródek jest niczym worek, panuje w nim chaos i bałagan. Z kolei jeżeli plecak posiada zbyt wiele kieszeni i przegródek, może dość do sytuacji, w której jakiś przedmiot Ci się nie zmieści, z powodu braku odpowiedniej kieszonki. Może również dojść do śmiesznej sytuacji, w której zadasz sobie pytanie: Kubek schowałem w 3 po lewej, czy w 5 po prawej kieszeni. Kieszenie, które plecak powinien mieć obowiązkowo to: jakaś górna kieszeń na wierzchu plecaka, do której mamy łatwy dostęp – tam chowamy np. mapę, aparat latarkę, czy podręczne jedzenie. Ważne, by plecak również w środku miał jedną kieszeń – często jest to kieszeń wiszącą – dzięki niej dokumenty (chociaż ja zawsze nosze je przy sobie w woreczku) lub inne ważne rzeczy, nie będą przewalały się po całym plecaku. Ciekawą kwestią, jest również system komór, o co chodzi? Otóż, w moim plecaku są trzy miejsca, w których plecak się otwiera (od dołu, od góry i od środka).

Wewnątrz plecaka, każde z tych miejsc, możemy oddzielić materiałem – co nam to daje? Jeżeli używałeś kiedyś plecaka jednokomorowego, zdarzyło Ci się zapewne, że położyłeś to na górze, a po kilku godzinach marszu, znalazłeś to na dole swojego plecaka – dzięki zastosowaniu systemu komór, rzeczy są w tym samym miejscu, co znacznie ułatwia ich znalezienie.

Stelaż

W plecakach powyżej 50 litrów, jest bardzo przydatny – dzięki niemu plecak dobrze się trzyma na pasie biodrowym, a nawet źle ułożone rzeczy, nie naciskają Ci na plecy. Obecnie stelaże, są specjalnie profilowane, w ten sposób by zapewnić plecom wymianę ciepła z otoczeniem – między plecami, a plecakiem powinno być troszeczkę wolnego miejsca. Do wyboru masz plecaki ze stelażem wewnętrznym oraz zewnętrznym. Stelaż wewnętrzny jest zazwyczaj lżejszy i ułatwia pakowanie, a stelaż zewnętrzny lepiej rozkłada i przenosi ciężar plecaka, jednak utrudnia marsz przez zarośla – krzaki i drzewa się o niego zaczepiają.

System zamykania

Ważne, by każdą komorę można było ściągnąć sznurkiem (dzięki temu podczas deszczu, plecak dłużej opiera się wodzie), istotne by plecak miał proste ale solidne zapięcia – np. typowe klipsy, dzięki temu możesz go otworzyć nawet w rękawiczkach. Na forach internetowych, można spotkać wiele opinii na temat tych plastikowych zatrzasków – zdarzają się egzemplarze wadliwe, oraz słabsze – wtedy trzeba wymienić je na solidniejsze. Nie kupuj tych zatrzasków u krawcowej, czy w osiedlowym sklepie – są one wykonane ze słabej jakości plastiku, nie przystosowanej do użytku w plecakach. Lepiej udaj się do sklepu alpinistycznego i tam zrób niezbędne zakupy.

Miejsce otwarcia

Typowe małe plecaki, otwierają się tylko od góry – w dużych plecakach staje się to uciążliwe. Jeżeli chcesz wyjąć śpiwór z samego dołu musisz przegrzebywać cały plecak, zarówno przy wyciąganiu jak i wkładaniu śpiwora. Dlatego wybierz plecak, który można otworzyć również od dołu. Niektóre plecaki można jeszcze otworzyć od środka, co też jest dobrym rozwiązaniem.

Łatwość naprawy

Jest to ostatnia już cecha, którą plecak mieć powinien. Jeżeli podczas marszu urwie Ci się zamek, albo ramię musisz je naprawić – łatwiej to zrobić w plecaku, który ma dużo sznurków i miejsc zaczepienia.

Materiał

Dużą rolę, w wytrzymałości plecaka odgrywa materiał oraz szwy. Ale po kolei. Najczęściej używanym materiałem, w plecakach z tzw. “średniej półki” jest cordura – materiał ten jest odporny na typowe przy użytkowaniu, otarcia i przetarcia. W droższych modelach, plecak wykonuje się z endury – podobny, nie tylko z nazwy, ale także z właściwości, jednak bardziej odporny na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Cóż jednak z tego, że plecak będzie wykonany z wysoko gatunkowego materiału, jeżeli szwy będą słabe? Dlatego najlepsze są szwy potrójne, dodatkowo obszyte lamówkami.

Firma

Na pewno, chciałbyś w tym miejscu przeczytać, że ta i ta firma jest najlepsza i tą Ci polecam – niestety, nie mogę tak napisać. Dlaczego? Nie zależnie od firmy, czy to Alpinus, czy Campus, Pająk czy Paso, zdania są bardzo podzielone.

Jedni chwalą, inni krytykują – mówię tutaj o rozmowach z użytkownikami, obsługa w sklepie zawsze zachwala. Wydaje mi się, że wszystko zależy od tego, jak dana osoba obchodzi się z plecakiem, oraz od tego jak plecak jest wykonany – czasem zdarzają się źle wykonane egzemplarze. Sądzę jednak, że jeżeli kupicie plecak jednej ze znanych firm, nie będziecie żałować, ja np. zaufałem mniej znanej firmie Paso i jestem bardzo zadowolony z zakupu.

Przeglądając fora internetowe, spotkałem się z bardzo dużą ilościom komentarzy, mówiącą o tym, że plecaki są mało solidne, a ludziom psuły się rzeczy, które psuć się nie powinny (np. środkowe zewnętrzne zapięcia, na które nie działa żadna siła!). Dlatego w najbliższym czasie, nagram filmik jak się pakować i obchodzić z plecakiem – tak by posłużył Ci jak najdłużej!

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Jeden komentarzOn Jaki plecak wybrać

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu