Osy i pszczoły czym się różnią

Kategoria artykułu: Jakie zwierzęta możesz spotkać

Czy wiesz jak rozróżnić osę od pszczoły? Czy potrafisz stwierdzić który z tych dwóch gatunków jest bardziej pożyteczny od drugiego? Czy wiesz jak się zachowywać gdy natrętne osy nie dają Ci spokoju? Jeśli nie czytaj dalej. Celowo umieściłem te dwa gatunki owadów razem. Dzięki temu mam pewność Drogi Czytelniku że przeczytasz zarówno o osach jak i o pszczołach.

  • Osa może żądlić wiele razy (nie zostawia żądła w ciele), natomiast pszczoła po użądleniu umiera. Warto też pamiętać że użądlenia os są mniej szkodliwe, ponieważ „wstrzykują” pod skórę tylko część jadu. Jad osy nie jest szkodliwy dla człowieka – aby wywołać śmierć dorosłego człowieka potrzeba kilkuset użądleń. Wyjątek oczywiście stanowią alergicy u których może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, a także dzieci oraz osoby starsze.
  • Zazwyczaj pszczoły są spokojne, a osy mają większą tendencje do agresji.
  • W ulu os nie znajdziesz miodu.


Osy
i pszczoły mimo swojego podobieństwa zewnętrznego, tak naprawdę różni bardzo wiele cech i zachowań. Oprócz tych wymienionych powyżej, można zauważyć następujące różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami.

  • Pszczoły zbierają nektar z kwiatków, a osy nie.
  • Pszczoły wytwarzają miód, a osy nie.
  • Pszczoły żyją w gromadzie, a osy nie zawsze.
  • Ule pszczół, zlokalizowane są na drzewach, a os na ziemi, lub pod nią.

Pszczoły są z reguły spokojnymi, zajętymi swoimi sprawami owadami, a do użądlenia dochodzi najczęściej z winy człowieka. Najczęściej wtedy gdy uszkodzisz ich gniazdo lub zaczniesz je atakować. W takich sytuacjach pszczoły stają się agresywne. Jeżeli tylko latają wokół Ciebie – zachowaj spokój – w żadnym wypadku nie machaj rękami. Takie zachowanie zamiast odpędzić owady tylko je rozdrażnia – w dodatku zarówno osy jak i pszczoły wyczuwają ruch. Kiedyś w środku lata, spałem na polanie i ciągle dokuczały mi osy. Gdy je zlekceważyłem i przestałem odganiać zupełnie o mnie zapomniały. Często widzę gdy ludzie siedzący w parku lub w domu widzom pszczołę, przelatującą w pobliżu i dostają dzikiego ataku paniki i zaczynają machać rękami (czasem i nogami) jak kot wrzucony do wody – raz widziałem nawet jak pewien
“misiek” widząc pszczołę zaczął rzucać w nią butelkami i puszkami (sic!).

Wczujmy się w role pszczoły. Latasz już sobie kilka godzin, szukasz potrzebnych składników, a tutaj nagle ktoś obok Ciebie odstawia taka szopkę – musi dojść do konfrontacji. Pomimo tego że pszczoły są z natury spokojne, nie powinniśmy ich lekceważyć. Historia już wiele razy pokazała że ten mały owad może powalić największego twardziela, szczególnie jest jest on uczulony na jej jad.

Osy mają większość skłonność do agresji, lecz zazwyczaj to człowiek prowokuje takie zachowanie. Oprócz odmiennego zachowania osy i pszczoły różnią się także wyglądem. Osa ma tylko małe włoski widocznie z bardzo małej odległości, a pszczoła na całym ciele (oprócz czółek i skrzydeł) ma “futro”, na całym ciele. Dodatkowo osa jest zdecydowanie mniejsza od pszczoły. Dokładną różnicę zobaczysz przyglądając się zdjęciom zamieszczonym powyżej.

Ciekawostki!

  • Gdy osa wyjmuje żądło, wydziela specyficzny zapach, który jest dla innych os “zaproszeniem” do ataku.
  • Agresje osy, poznaje się po jej głowie. Im więcej, na niej czarnych punkcików, tym osa bardziej agresywna – wg. dr Elizabeth Tibbetts z University of Michigan
  • Osy z gatunku Dinocampus coccinellae, składają jaja w biedronkach! To jeszcze nic, na początku osa, składa jaja w pustych przestrzeniach w brzuchu biedronki. Przez 20 dni, larwa żywi się tkanką biedronki, następnie wierci dziurę w jej pancerzu, wychodzi na zewnątrz i tworzy kokon między nogami biedronki. Unieruchomiona biedronka, siłą rzeczy broni siebie i larwy. Jedynie 25% biedronek, wychodzi cało z tej opresji i wraca do normalnego życia! – odkryte przez naukowców z z uniwersytetu w Montrealu i Montpellier.

To Cię może zainteresować!

Dlaczego grawerowane medale są idealnym upominkiem dla bliskich przed długą podróżą

Podróże – niezależnie od tego, czy są planowane jako krótkie wypady, czy wielomiesięczne wyprawy – zawsze niosą ze sobą

Read More...

Survival z psem: Dlaczego grawerowany identyfikator jest niezbędny w ekstremalnych warunkach?

Wielu z nas uważa swoje psy za pełnoprawnych członków rodziny. Często zabieramy je na wycieczki, trekkingi czy nawet dłuższe

Read More...

Ocalić od zapomnienia: dlaczego warto nosić grawerowane identyfikatory w trudnych warunkach?

Survival, czyli przetrwanie w ekstremalnych warunkach, wymaga nie tylko wprawnego posługiwania się narzędziami czy umiejętności survivalowych, ale również przygotowania

Read More...

Mobile Sliding Menu