Ryś – charakterystyka

Kategoria artykułu: Jakie zwierzęta możesz spotkać

Ryś to jeden z największych, a zarazem jeden z najmniej poznanych drapieżników zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. Przyglądając się zdjęciom przedstawiającym to piękne stworzenie, nie można oprzeć się wrażeniu że jest on pamiątką z czasów w których w jego skóry przywdziewała się nasza Husaria – a dzisiaj zupełnie nie pasuje do krajobrazu Polskiego lasu. Sadzę że to wystarczający powód by chodź trochę poznać to tajemnicze zwierze.

Dźwięki charakterystyczne: pomrukiwanie, mruczenie Posłuchaj

Ryś to jeden z największych, a zarazem jeden z najmniej poznanych drapieżników zarówno w naszym kraju, jak i w Europie. Przyglądając się zdjęciom przedstawiającym to piękne stworzenie, nie można oprzeć się wrażeniu że jest on pamiątką z czasów w których w jego skóry przywdziewała się nasza Husaria – a dzisiaj zupełnie nie pasuje do krajobrazu Polskiego lasu. Sadzę że to wystarczający powód by chodź trochę poznać to tajemnicze zwierze.

Ochrona

Ryś jest drapieżnikiem z rodziny kotowatych, objętym ścisłą ochroną. Ochroną gatunkową został objęty w 1995 roku. Oprócz wpisania do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ryś objęty jest również konwencją Berneńska, a także na mocy rozporządzenia wspólnoty Europejskiej nr 1332/2005 obowiązuje zakaz kupna i handlu, tymi zwierzętami, a także wyrobami z nich wykonanymi – nie można ich też przewozić przez granicę Unii Europejskiej.

Wygląd

Ryś ma krótki tułów z wydłużonymi kończynami – znaczna długość tylnich łap pozwala na wykonywanie długich skoków – zakończony krótkim – wyglądającym jak uciętym – ogonem o ciemnej końcówce. Przyglądając się z boku łatwo zauważyć kwadratowy profil sylwetki. Jego długość wynosi około jednego metra, a wysokość to 60 cm. Waga rysia waha się w granicach 20-25 kg, dlatego z daleka nie jesteśmy w stanie rozróżnić płci zwierzęcia. Futro rysia jest koloru rudawoszarego w różnych odcieniach, a cętki są cechą bardzo indywidualną. U rysia spotkać można zarówno duże jak i małe cętki, a także rozety lub osobniki całkowicie płowe.
Istotną rolę odgrywają u rysia szerokie łapy, dzięki którym o wiele łatwiej jest mu poruszać się po śniegu, dzięki czemu zyskuje przewagę nad swoimi ofiarami.

Tryb życia

Ryś wiedzie samotny tryb życia – wyjątkiem jest matka opiekująca się młodymi, chodź i ona zostawia je na wiele godzin gdy udaje się na polowanie. Samce spotykają się z samicami jedynie w czasie godów, a po pokryciu samiec odchodzi w poszukiwaniu kolejnej samicy. Samiec rysia, nie opiekuje się rodziną, ani nie bierze udziału w wychowywaniu młodych.
Rysie są zwierzętami bardzo terytorialnymi i nawet w przypadku gdy ich areały się pokrywają unikają one kontaktu – poruszają się wtedy o innych godzinach. W ciągu doby rysie pokonują średnio 17 kilometrów

Ryś – potomstwo

Rysice wydają na świat młode w okolicach maja po około 70 dniowej ciąży. Matka chowa młode w gnieździe, które może znajdować się w gęstych młodnikach, pod gałęziami lub korzeniami. Po dwóch miesiącach młode polują już wraz z matką.

Pokarm

Ryś jest zwierzęciem mięsożernym, najczęściej w jego jadłospisie pojawiają się zające oraz ptaki, ale potrafi także upolować sarnę czy jelenia. Upolowaną ofiarę przykrywa śniegiem lub ściółką, a sam znajduje sobie kryjówkę niedaleko zdobyczy – duża ofiara wystarcza rysiowi na około trzy dni.

Występowanie

Rysia można spotkać w różnych miejscach, na terenie całego kraju. Najbardziej preferuje las o złożonej strukturze dna – brzmi to tak pięknie, że musiałem napisać – czyli zwarte kompleksy leśne, w którym jest wiele zwalonych drzew, dziur, jam etc.
Ryś w Polsce (dane z: Na tropach rysia : materiał z sesji naukowej zorganizowanej w ramach XV Spotkań z Naturą i Sztuką “Uroczysko”)
Według danych z 2000 roku na terenie Polski znajduje się około 150 – 200 osobników.
Najwięcej zamieszkuje w Karpatach oraz na Pogórzu Dynowskim 100
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska 40
Puszcza Augustowska i Kotlina Biebrzańska 15 -20 osobników
Puszcza Borecka, Romincka i Knyszyńska 40
Puszcza Borecka, Rominicka i Pilska – kilka
Roztocze wraz z Puszczą Solską ok. 10
Środkowa Polska ok. 15 reintrodukcja kampinoskiego Parku Narodowego

Zdjęcia rysia

[et_pb_gallery gallery_ids=”269,270,271,272″ admin_label=”Galeria” _builder_version=”3.0.87″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”][/et_pb_gallery]


Odgłosy zwierząt, mogły zostać umieszczone dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Otrębskiego, autora strony poświęconej myślistwie.

Pisząc artykuł oprócz własnych obserwacji podpierałem się następującą literaturą:

  • Na tropach rysia : materiał z sesji naukowej zorganizowanej w ramach XV Spotkań z Naturą i Sztuką “Uroczysko”
  • Leksykon przyrodniczy, ssaki, Josef Reichholf, Świat książki,  Warszawa 1996 s. 176 – 181

To Cię może zainteresować!

Wyprawa w góry latem – co warto spakować do plecaka

Przed nami kolejny długi weekend, coraz cieplejsze dni i czas wzmożonych wyjazdów urlopowych. Wśród chętnie obieranych kierunków są

Read More...

Pompa ciepła do basenu: co warto wiedzieć?

Przez długi czas podgrzewanie wody w basenach o różnej wielkości i przeznaczeniu było elektryczne – różne elementy grzejne

Read More...

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Mobile Sliding Menu