Pompa ciepła do basenu: co warto wiedzieć?

Kategoria artykułu: Blog

[artykuł sponsorowany]

Przez długi czas podgrzewanie wody w basenach o różnej wielkości i przeznaczeniu było elektryczne – różne elementy grzejne utrzymywały temperaturę wody na odpowiednim poziomie. Jednak obecne koszty energii elektrycznej sprawiły, że ta metoda zapewniania komfortowych wskaźników wody jest dość droga. Dlatego wielu właścicieli małych basenów prywatnych i dużych komercyjnych szuka bardziej opłacalnych sposobów ogrzewania. Wielu z nich zastanawia się, jak wybrać pompę ciepła do basenu, aby bardziej ekonomicznie podgrzewać wodę.

Przede wszystkim warto podkreślić, że baseny są warunkowo podzielone na domowe i komercyjne. Głównym kryterium podziału na te typy jest wielkość i ilość wody w sztucznym zbiorniku wodnym. Jednak modele komercyjne do użytku prywatnego są często montowane w domach wiejskich, a niektóre hotele i kompleksy wręcz przeciwnie, wybierają małe zbiorniki domowe. Jednocześnie temperatura wody w basenie komercyjnym ma bezpośredni wpływ na frekwencję i zysk właścicieli.  Tak czy inaczej, wymiary i objętość wody odgrywają kluczową rolę w wyborze źródła ciepła do podgrzewania. Aby woda była komfortowa, wybór pompy ciepła do basenu powinien być dokonany prawidłowo. W przypadku posiadania basenu warto również pamiętać o czystości i przejrzystości wody, a w tym może pomóc filtr piaskowy do basenu https://aquamonkey.pl/, z którym Twój basen zawsze będzie czysty.

Zasada działania i rodzaje pomp ciepła

Zamiast klasycznych generatorów ciepła – kotłów na paliwo stałe, gazowych czy elektrycznych, których zastosowanie znacznie wzrosło na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, właściciele basenów coraz częściej montują pompy ciepła do basenu. To urządzenie przekształca niskowartościowe ciepło z otoczenia w wysokowartościowe ciepło i za pomocą niego podgrzewa wodę.

Według źródła ciepła pompy ciepła do basenu dzielą się na:

  • Geotermalne, które wykorzystują ciepło ziemi – jej temperatura pozostaje taka sama poniżej poziomu zamarzania przez cały rok i wzrasta wraz z głębokością. Sondy pionowe lub kolektory poziome skierowują ciepło do pompy.
  • Powietrzne pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego za pomocą mocnych wentylatorów i przekazują ją wodzie.
  • Wodne otrzymują ciepło z wód naziemnych lub podziemnych.

Dobór pompy ciepła do basenu w zależności od rodzaju źródła ciepła zależy od kilku czynników:

  • W przypadku urządzeń wodnych wymagany jest dostęp do zbiornika naziemnego w odległości do 100 metrów lub konieczne jest wiercenie studni do rzek podziemnych.
  • W przypadku urządzenia geotermalnego ważne jest zamontowanie obwodu poziomego (wymaga to dużej powierzchni terenu) lub sond pionowych (montaż wymaga wiercenia). Koszt montażu tego typu pompy ciepła jest najwyższy.
  • Powietrzne pompy ciepła są pod tym względem najmniej wybredne, można je zamontować nawet w mieście.

Ogrzewanie basenu za pomocą pompy ciepła dowolnego typu pozwala zaoszczędzić pieniądze i zapewnia wysoki komfort, ponieważ urządzenia są wyposażone w automatykę – są łatwe w sterowaniu. Do budowy basenu potrzebne będą także bezpieczne materiały budowlane, na przykład rury PVC, które możesz znaleźć na stronie aquamonkey.pl/rury-pvc.html.

Obliczenie pompy ciepła dla basenu

Po doborze sprzętu w zależności od rodzaju źródła ciepła, ważne jest prawidłowe obliczenie mocy, biorąc pod uwagę kilka czynników:

  • rodzaj basenu (otwarty, zamknięty, półzamknięty z zadaszeniem);
  • objętość wody w basenie;
  • powierzchnia lustra wody;
  • rodzaj izolacji termicznej niecki basenowej;
  • różnica między początkową i końcową (wymaganą) temperaturą podgrzewania wody;
  • inne czynniki (systemy wentylacyjne lub klimatyzatory w pomieszczeniu dla basenów zamkniętych, lokalizacja dla basenów otwartych itp.).

Zanim dokonasz wyboru pompy ciepła do basenu, warto zaizolować nieckę. Zamontowanie ciepłej podłogi w przypadku basenu zamkniętego pomoże zmniejszyć straty ciepła w pomieszczeniu. Wysokiej jakości ogrzewanie może zmniejszyć straty ciepła o 20-30%.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu