Wyprawa w góry latem – co warto spakować do plecaka

Kategoria artykułu: Blog

[artykuł sponsorowany]

Przed nami kolejny długi weekend, coraz cieplejsze dni i czas wzmożonych wyjazdów urlopowych. Wśród chętnie obieranych kierunków są góry. Miejsca przeznaczone dla osób stawiających na wspinaczkę, poznawanie nowych rejonów i trasów, a także tych, które wolą wybrać najbardziej popularne szlaki. Niezależnie od tego, w który konkretnie rejon się wybieramy, musimy pomyśleć o pakowaniu. Co przyda się w plecaku? Co warto mieć zawsze pod ręką, zarówno podczas odkrywania nowych tras, jak i eksplorowania już tych bardzo dobrze znanych? Sprawdzamy!

Ubiór „na cebulkę”

W górach warunki pogodowe zmieniają się bardzo szybko. Trudno o pewność odnośnie do tego, co nas zastaniu po kilku godzinach na szlaku. Z tego względu poleca się ubiór na tzw. cebulkę, w plecaku zaś znalezienie miejsca na zapasową odzież.

Warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, lekką i zajmującą niewiele miejsca. Gdy pogoda zacznie się pogarszać i kaprysić, kurtka ochroni nas zarówno przed deszczem, jak i wiatrem. Gdy zaś zza chmur wyjdzie słońce i temperatura wzrośnie, odpowiednio dobraną kurtkę zmieścimy w plecaku, nawet w małej kieszeni.

Nie obejdzie się bez odzieży termicznej, rękawiczek i czapki, które mogą się przydać nawet wiosną, a także właściwie dobranego obuwia. To ostatnie zapewnia nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo poruszania się po górskich szlakach.

Bidon na wodę i suchy prowiant

Nawet najlepiej zaplanowana wycieczka, która ma się odbywać wśród chętnie uczęszczanych szlaków, może zaskoczyć, i to niekoniecznie pozytywnie. W plecaku musi się zatem znaleźć miejsce na suchy prowiant, który przyda się wtedy, gdy do schroniska będzie daleko, a energię do długich spacerów trzeba uzupełnić.

Na szlaki górskie nie możemy się ruszać bez zapasu wody. Wystarczy bidon lub butelka na wodę filtrowaną, niezależnie od warunków pogodowych. Podczas nieco bardziej ekstremalnych wypraw może zaistnieć potrzeba skorzystania ze źródeł wody, takich jak rzeka czy jezioro. Szczególnie wtedy, gdy wyprawa się przedłuża, a woda w butelce się skończyła. W takich sytuacjach nie obejdzie się bez tabletek od uzdatniania wody, które pozwalają na jej pozyskanie ze źródeł niewiadomego pochodzenia. Tabletki tego typu, do zakupienia np. na stronie https://karaluch.com.pl/, oczyszczają wodę, dzięki czemu nadaje się ona do picia, gotowania czy mycia warzyw i owoców.

Folia termiczna – zabezpieczenie przed przegrzaniem i wychłodzeniem

Z praktycznych elementów wyposażenia warto postawić na folię NRC, nazywaną także kocem termicznym lub ratunkowym. Okrycie się nią może uchronić przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, w zależności od tego, którą stroną zostanie owinięte ciało. Folia jest niedroga, zajmuje minimum miejsca, dlatego dobrze jest umieścić ją w plecaku.

Wyprawa w góry to zawsze możliwość przeżycia nowej przygody, poznawanie nieznanych terenów lub odwiedzanie po raz kolejnych tych, które są już znane, ale wciąż czymś zaskakują. Bądźmy przygotowani na różne sytuacje i warunki pogodowe, mając do dyspozycji wspomniane wyposażenie plecaka.

To Cię może zainteresować!

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną kurtkę?

Trwałość i wytrzymałość kurtek skórzanych Dlaczego skóra naturalna jest lepsza od sztucznej? Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich

Read More...

Personalizowane breloki na Dzień Ojca – praktyczny prezent z głębią

Dzień Ojca to wyjątkowa okazja, by wyrazić nasze uczucia i podziękowanie dla naszych ojców za ich obecność, wsparcie i

Read More...

Survivalowe bransoletki dla taty: Praktyczny prezent na Dzień Ojca

Dzień Ojca to idealna okazja, aby podarować tacie coś wyjątkowego i jednocześnie praktycznego. Dla ojców, którzy lubią przygody na

Read More...

Mobile Sliding Menu