Samolotem bliżej

Kategoria artykułu: Blog

[Materiał zewnętrzny]

Coraz częściej podróżujemy różnymi liniami lotniczymi – a to w interesach, a to odwiedzić rodzinę lub przyjaciół, czy też po prostu na wakacje. Szybko, lekko, łatwo oraz przyjemnie – z zasady tak właśnie jest. Czasem jednak mogą nastąpić niespodziewane komplikacje, nie zawsze z naszej winy, no i wymarzony lot kończy się nim się zaczął. Co wtedy? Czy należy się nam odszkodowanie za taką sytuację?

  1. Nie odlecimy – co teraz?
  2. Prawa pasażera – święta rzecz
  3. Odszkodowanie i inne istotne drobiazgi

Nie odlecimy – co teraz?

W niektórych przypadkach mamy do czynienia z odmową wejścia na pokład – https://givt.com/pl/odmowa-wejscia-na-poklad/. Jeśli odmowa nastąpiła, a przeważnie tak jest, z powodu tzw. overbookingu, tak – mamy prawo do uzyskania odszkodowania finansowego do kwoty sześciuset euro. Overbooking polega na tym, że część linii lotniczych sprzedaje nieco więcej biletów niż jest miejsc na pokładzie, licząc się z tym, że ktoś zachoruje, w ostatniej chwili odwoła lot, etc. W momencie, gdy jednak wszyscy się stawią na lotnisku, ktoś zostaje na lodzie. Jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie, ważnym jest by nie przyjmować żadnych voucherów, czy innych bonów upominkowych, gdyż to może pozbawić nas ostatecznie prawa do odszkodowania.

Prawa pasażera – święta rzecz

Linie zarejestrowane w Unii Europejskiej, podróż z UE poza jej granice, lub lot spoza Unii na jej terytorium, o ile przewoźnik jest zarejestrowany w UE – w tych trzech przypadkach można ubiegać się o odszkodowanie pieniężne. Przysługuje ono tylko wtedy, gdy odmowa wejścia na pokład leży po stronie przewoźnika, a nie wynikła z nieprzestrzegania przepisów przez pasażera – wówczas nici z wypłaty. W przypadku lotu dłuższego niż 3500 kilometrów możesz liczyć na 600 euro, w lotach na dystansie 1500-3500 km możesz liczyć na kwotę 400 euro. Loty poniżej 1500 km to odszkodowanie do 250 euro. Kwoty te mogą być pomniejszone, o ile linie lotnicze zapewniły zastępczy transport w odpowiednim czasie. Szczegółowych ustaleń takich przypadków warto poszukać w internecie.

Odszkodowanie i inne istotne drobiazgi

Odszkodowanie za odmowę wejścia na pokład to nie jedyna forma zadośćuczynienia od linii lotniczej – przysługuje nam także posiłek, napój, czy też nocleg w hotelu a także transport do niego, jeśli lot ma się odbyć następnego dnia. Warto o tym wszystkim pamiętać, bo taka wiedza zadziała na naszą korzyść w skrajnych przypadkach. Pamiętajmy także, by reklamację składać jak najszybciej po powrocie, gdyż linie mają różne terminy uznawania roszczeń.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu