Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Kategoria artykułu: Blog

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla tych, którym weekendowy wypad do lasu to za mało, a tkwienie w strukturach naszego systemu sprawia ból, może czas spróbować się od niego odłączyć?

Wiele osób próbujących zgłębiać sztukę survivalu z pewnością już dawno doceniło jak wspaniałe to uczucie, kiedy możesz stać się samowystarczalny nawet w najtrudniejszych warunkach. Upojenie takim uczuciem często powoduje, że starasz się iść dalej, w kierunku, który współgra z Twoim wewnętrznym kompasem. Porzucenie dotychczasowego stylu życia, często wywołane jest przez wieloletnie budowanie kariery zawodowej, która w pewnym momencie może okazać się niewystarczająca lub nawet niewłaściwa.

Off grid, czyli życie poza systemem

Według najświeższych badań z dziedziny psychologii cykl osobowościowy, charakteru dorosłego człowieka zmienia się w pewnym stopniu co 7 lat. Może także i Ty patrzysz na świat nieco inaczej. Pragniesz odłączyć się w pewnym stopniu od współczesnej pogoni za pieniądzem i popularnością w social mediach?

W naszym odczuciu kolejnym etapem, albo nieco odrębną ścieżką survivalu jest tak zwany off grid, czyli życie poza systemem, samowystarczalne, w zgodzie z otaczającą przyrodą. Oczywiście napiszę na samym początku, że całkowite zerwanie kontaktu i bycie stuprocentowym antysystemowcem jest niemożliwe, ponieważ zawsze będzie się on w jakimś stopniu przeplatał z naszym życiem. Naszym celem jest jednak maksymalne zbliżenie się do tego stanu.

Czy wiesz, czym są ekowioski?

Zastanawiasz się pewnie, od czego zacząć? Nie masz jeszcze własnej ziemi, ale aspiracje masz ogromne. To nic trudnego, ponieważ wiele osób tworzy rozmaite ekowioski, gdzie tworzą się małe społeczności ludzi wyznających podobne poglądy i styl życia.

Jeśli chodzi o wyposażenie podstawowe i najbardziej uniwersalne, od którego powinniśmy zacząć i nie wiąże się ono z nadmiernymi kosztami, to mały piecyk, koza, która ogrzeje Twój domek w jesienno zimowe dni. Będziesz mógł także przygotować sobie na nim rozmaite potrawy lub zwyczajnie zagrzać herbatę.

Życie poza systemem nie musi się wiązać ze spaniem przy świeczkach, chociaż brak dostępu do prądu z sieci, może być czasami problematyczne. Podczas wieczornych prac dookoła domu, czy podczas wieczornego spaceru po okolicy z pewnością przyda Ci się porządna latarka, która oświetli Ci drogę. Jeśli jednak mowa o oświetleniu wnętrza, to zdecydowanie zalecamy użycie paneli solarnych, które w dzień będą magazynować energie w akumulatorach.

Panele słoneczne dadzą Ci odrobinę luksusu

Uważaj teraz – bardzo proekologicznym jest kupno używanych paneli słonecznych, które są często wymieniane masowo na farmach solarnych. Ich jakość często jest naprawdę dobra, a wymiana zachodzi z tego powodu, że jeśli jest spadek wydajności na którymś z ogniw, to cały zestaw zaczyna szwankować. Z tego powodu często można kupić panele w bardzo atrakcyjnych cenach.

Warto pomyśleć o uprawie własnych warzyw, lub zwierząt, które będą dawały nam jajka lub mleko. Stanowczo odradzamy hodowania ich pod ubój. Nie zastanawiałeś się, aby połączyć nowy styl życia z działalnością twórczą. Ceramika, czy inne formy rękodzieła stają się coraz bardziej popularne, co może być ciekawą formą wymiany na niezbędne dla Ciebie dobra.

Jak działa toaleta kompostująca?

Kolejnym dosyć istotnym zagadnieniem będzie wykonanie ubikacji. Jeśli chcemy uniknąć konieczności budowania szamba, może powinieneś pomyśleć o toalecie kompostującej? Wyjątkowo ekologiczna i bezwonna, jest bardzo częstym wyborem wielu wielbicieli tego stylu życia.

Ostatnim istotnym zagadnieniem jest ciepła woda, która może być uzyskiwana w najrozmaitszy sposób. Jednym z nich może być budowa solara z miedzianych rurek, który będzie wychwytywał energię słoneczną, która ogrzeje znajdująca się w nim wodę. Bardziej uniwersalnym sposobem będzie montaż bojlera przytwierdzonego do naszego pieca. Szczególnie w okresie zimowym jest to doskonały sposób na miłą, ciepła kąpiel.

Mamy nadzieję, że kiedyś spróbujesz życia w ten prostszy, ale nieco trudniejszy sposób. Wysiłek, który włożysz w takie życie, z pewnością Ci się odpłaci w rozmaity sposób.

To Cię może zainteresować!

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną kurtkę?

Trwałość i wytrzymałość kurtek skórzanych Dlaczego skóra naturalna jest lepsza od sztucznej? Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich

Read More...

Personalizowane breloki na Dzień Ojca – praktyczny prezent z głębią

Dzień Ojca to wyjątkowa okazja, by wyrazić nasze uczucia i podziękowanie dla naszych ojców za ich obecność, wsparcie i

Read More...

Survivalowe bransoletki dla taty: Praktyczny prezent na Dzień Ojca

Dzień Ojca to idealna okazja, aby podarować tacie coś wyjątkowego i jednocześnie praktycznego. Dla ojców, którzy lubią przygody na

Read More...

Mobile Sliding Menu