Gwizdek survivalowy – czy warto go mieć? Jaki wybrać?

Kategoria artykułu: Blog, Ekwipunek, Ekwipunek

Gwizdek survivalowy – czy warto go mieć? Jaki wybrać?

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć temat gwizdka survivalowego. Co to jest? Do czego się go używa? Jaki gwizdek warto kupić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zacznijmy od tego, że nie do końca jest coś takiego jak gwizdek survivalowy – to często marketingowe hasło, które ma sprawić że gwizdek trafi do konkretnej grupy odbiorców. W takim razie, co wspólnego ma gwizdek z survivalem? Bardzo wiele…

Pierwsze gwizdki pojawiły się już setki lat temu. Dzikie plemiona zamieszkujące Afrykę, wycinały w bambusowych pędach odpowiednie kształty, które podczas dmuchania zamieniały strumień powietrza w dźwięk. Indianie tworzyli swoje instrumenty muzyczne z muszli oraz kości. Myśliwi natomiast, tworzyli gwizdki, które naśladowały dźwięki konkretnych zwierząt i w ten sposób zwabiali zwierzynę we wcześniej zastawioną pułapkę. Jak więc widzisz, gwizdki od bardzo dawna towarzyszą człowiekowi jako elementy magicznych rytuałów, instrumenty muzyczne, czy przyrządy ułatwiające polowanie. Jednak jak mogą przydać nam się w survivalu?

Po pierwsze, jeżeli posiadasz gwizdek to możesz dzięki niemu odstraszyć zwierzęta. To co prawda duże generalizowanie, ale zazwyczaj zwierzęta boją się ludzi i starają się unikać z nimi kontaktu. Jeżeli więc będziesz szedł nocą przez las i co jakiś czas gwizdał, wtedy szansa na to, że niespodziewanie wpadniesz na stadko dzików jest znacznie mniejsza.

Po drugie gwizdek to także bardzo dobry sposób na poinformowanie służb ratowniczych o swoim położeniu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której coś Ci się stało w górach i czekasz na ratowników. Słyszysz jak Cię wołają, ale jesteś zbyt zmęczony żeby krzyczeć – zresztą krzyk nigdy nie będzie tak donośny jak gwizdek.

Po trzecie, gwizdek może przydać się przy wszelkich spotkaniach ASG czy innych zajęciach w terenie. Dzięki niemu możecie komunikować się pomiędzy sobą, przy użyciu wcześniej ustalonych sygnałów.

Jaki gwizdek survivalowy wybrać

Skoro już wiemy, że warto mieć przy sobie gwizdek, wypadałoby powiedzieć jaki gwizdek wybrać. Zasadniczo są dwa rodzaje gwizdków: kulkowe i bez kulkowe. Oprócz tego, że różnią się kształtem, różnią się także wydawanym dźwiękiem. Gwizdki bez kulkowe są bardziej „piszczące” i lepiej słyszalne, ale dmucha się w nie trudniej, niż w gwizdki kulkowe. Z kolei gwizdki kulkowe mogą grzechotać przy chodzeniu. Musisz wybrać gwizdek, w zależności od tego co jest dla Ciebie ważne.

Żeby pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego produktu, przetestowaliśmy dla Ciebie kilka popularnych na rynku gwizdków. Sprawdź nasze recenzje gwizdków!

To Cię może zainteresować!

Ekwipunek na wyprawę trekkingową

Niezależnie od tego, czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z górskimi wyprawami, czy może masz już kilka takich wycieczek

Read More...

Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć

Read More...

Taktyczne zegarki TRASER idealne na survival

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by posiadać prawdziwie wojskowy zegarek, z możliwościami oraz technologiami wykorzystywanymi przez armię, to mamy

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu