Jak nie tracić wody

Kategoria artykułu: Woda w survivalu

Twoje przeżycie zależy od dostępności wody, oraz Twojej umiejętności do unikania wystawiania się na działanie promieni słonecznych. W tym artykule skupię się nie na tym jak znaleźć wodę, ale na tym jak minimalizować jej straty.

Twoim priorytetowym zadaniem jest uzupełnianie wody, ale co zrobić by jej utrata nie była zbyt drastyczna? Pamiętaj, wodę tracisz zawsze (tak jak zawsze musisz jeść, spać czy oddychać) ale za chwile dowiesz się jak skutecznie minimalizować jej utratę oraz jak się zachowywać by pomóc swojemu ciału przetrwać stan deficytu wody.

Ciekawostka

Tubu jest to plemie koczowników żyjące na Saharze. Ich ciała są idealnie dostosowane do życia na pustyni. Już ich dzieci potrafią przeżyć siedem dni, wypijając tylko litr wody – tak litr wody na 7 dni w miejscu gdzie temperatura zawsze przekracza 45°C!

Unikaj słońca.

Najprostszą metodą jest unikanie podróżowania w pełnym słońcu. Musisz pamiętać że idąc w pełnym słońcu narażasz się na odwodnienie

Najprostsze sposoby kontrolowania poziomu wody w organizmie to:

  1. Kontrola koloru moczu. Im jaśniejszy mocz tym lepiej – kolor ciemno żółty czy brązowy wskazuje na fakt że w organizmie zaczyna brakować wody).
  2. Suchość w ustach, spękane wargi, zanik pocenia się – te objawy świadczą o początkowym odwodnieniu. Pamiętaj, w zimę możesz zacząć się odwadniać nawet wtedy gdy nie czujesz pragnienia – dlatego musisz pić, zanim poczujesz pragnienie! Aha i jeszcze jedno – nigdy nie jedz śniegu! Roztop go przy ogniu lub włóż do butelki i noś pod kurtką, aż roztopi się od ciepła Twojego ciała.
  3. Kontrola napięcia skóry. Jeżeli chwycona w dwa palce skóra – tak jakbyś chciał się uszczypnąć – powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu wskazuje na postępujące odwodnienie. W żadnym przypadku nie powinno się ignorować tego symptomu który powineń zmusić nas do jak najszybszego uzupełnienia wody w organiźmie.

Co wywołuje odwodnienie:

  1. Wzmożony wysiłek fizyczny.
  2. Wysoka temperatura.
  3. Biegunka, wymioty (np. na skutek zatrucia, rekacji na stres, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego).
  4. Oraz oczywiste: brak uzupełniania wody.

Jak leczyć odwodnienie?

Aby leczyć odwodnienie musisz uzupełnić zasoby wody w ciele, czyli mówiąc prościej – musisz pić. Pamiętaj że organizm jest w stanie przyswoić około 0,5 litra wody na godzinę. Jeżeli masz taką możliwość musisz położyć się w cieniu oraz zrobić sobie chłodny (mokry, wilgotny) opatrunek na głowę lub szyje. Pamiętaj! Piciem alkoholu nie leczy się odwodnienia!

Dlaczego odwodnienie zabija?

Gdy nie dostarczasz swojemu organizmowi wody zaczyna pobierać ją z krwi. Krew staje się coraz gęstsza, płynie wolniej i coraz gorzej transportuje ją narządów.

Co zatem zrobić?

Godziny w których słońce najbardziej grzeje (11.00 – 16.00 w lato) musisz przeczekać w cieniu Pod warunkiem że podróżujesz przez dużą, rozległą przestrzeń, a słońce grzeje wyjątkowo mocno. Żeby uniknąć wysokiej temperatury możesz zdecydować się na maszerowanie nocą, oczywiście jeżeli pokonasz psychiczne bariery (w nocy maszeruje się o wiele trudniej, ponieważ nie widzisz co jest wokół Ciebie, oraz wyobraźnia zaczyna płatać Ci figle), oraz masz pewność że podłoże jest odpowiednie. Nocne marsze po kamiennych zboczach nie są dobrym pomysłem – zarówno dla eksperta jak i dla nowicjusza. Warto zaznaczyć że maszerowania nocą po nieznanym terenie jest znacznie wolniejsze niż w dzień, oraz wzbogacone pewnym napięciem psychicznym które wynika z zaistniałej sytuacji.

 Jak pić, żeby przeżyć.

Druga metoda polega na odpowiednim spożywaniu wody. W tej kwestii wiele armii, posiada własne metody i tak np. żołnierze jednych wojsk w upale piją 2-3 litry wody, inni mają zalecenie spożywać jedynie 0,5l wody dziennie. O co chodzi? Jeżeli jest Ci ciepło i pijesz zimną wodę organizm się schładza, ale ta woda momentalnie wychodzi z ciała w postaci potu i znów chce Ci się pić. Z moich doświadczeń powiem że łatwiej mi jest wypić w dzień 1 litr, a resztę braków uzupełnić w nocy kiedy słońce już nie praży, a organizm może spokojnie zregenerować siły. Oczywiście jeżeli mam możliwość stale uzupełniać zapasy wody robię to bez najmniejszych oporów. 

Pamiętaj! Nigdy nie pij łapczywie! Taka woda od razu trafia do nerek i nie ma z niej żadnych korzyści. Nawet jeżeli jesteś bardzo spragniony, pij spokojnie, bardzo małymi łyczkami, a przed połknięciem trzymaj wodę w ustach! Zaufaj mi, woda nie ucieknie, a efekt będzie o wiele lepszy. Jeżeli masz stały dostęp do wody, pij tyle ile uważasz za stosowne, pamiętaj jednak o tym żeby zawsze oczyścić wodę przed spożyciem!

Ciepła herbata?

Czy ciepła herbata potrafi ochłodzić nasze rozgrzane ciało? Ależ tak, ale pod jednym warunkiem – musi być to zielona herbata! Pamiętaj że działa to też w odwrotną stronę, czyli picie zielonej herbaty – nawet ciepłej – w zimie nie rozgrzeje Twojego zmarzniętego organizmu.

Słona woda, zdrowia dod… ?

Ostatnim i najbardziej ciekawym – oraz ryzykownym zarazem – sposobem jest dodawanie soli do wody. Wstajesz rano, do szklanki wody dodajesz około pół małej łyżeczki soli i wypijasz. Sól wiążę wodę w organizmie co sprawia, że się nie pocimy się tak bardzo. Genialne prawda? Ale w każdej genialnej metodzie zazwyczaj jest jakiś haczyk. Tak też jest w tym wypadku. Jeżeli dodasz za dużo soli lub będziesz pić taka wodę zbyt często Twoje nerki odmówią posłuszeństwa – dlatego musisz wykorzystywać ten sposób mądrzę. Warto pamiętać że proces pocenia ma na celu ochłodzenie naszego organizmu. Jeżeli w jakiś sposób blokujemy w naszym organizmie te umiejętność narażamy się na przegrzanie.

Ubiór

Właściwy ubiór może sprawić że Twoje ciało będzie zużywało mniej wody, a nieodpowiednie ubranie sprawi że odwodnisz się całkowicie – dlatego nie możesz bagatelizować tej kwestii. Jeżeli przebywasz w bardzo wysokich temperaturach musisz ubierać się na wzór ludzi żyjących na pustynii znanych Ci na pewno z filmów, czyli musisz mieć na sobie kilka luźnych warstw z cienkiego materiału dzięki czemu proces pocenia przebiega jak należy, a pomiędzy warstwami ubrań powstają “komory” luźnego powietrza które tworzą naturalną izolacje dla Twojej skóry.

Bardzo ważne jest również zakrywanie głowy i karku. Możesz samemu łatwo zrobić takie nakrycie, używając zwykłej koszulki. Robi się to w następujący sposób – chwytasz zwykły t-shirt za rękawy, obwiązujesz je na około czoła, tak by dłuższy kawałek koszulki opadał Ci na kark.

Ponadto utracie wody sprzyja:

  • Picie alkoholu i palenie papierosów
  • Jedzenie obfitych posiłków. Jeżeli nie masz dostępu do wody pitnej lepiej nie jedz, lub jedz o wiele mniej. Jedzenie (w szczególności potraw zawierających dużo białka i tłuszczu) wymaga sporych ilości wody. Jeżeli Twojemu organizmowi brakuje wody, proces trawienia, zużyje jej resztki!

To Cię może zainteresować!

Najlepsze metody na przetrwanie w trudnych warunkach

Przetrwanie w trudnych warunkach to umiejętność, która może okazać się nieoceniona. W obliczu nagłych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe,

Read More...

Kożuchy męskie w warunkach zimowych: niezawodny wybór na survival i outdoor

W świecie survivalu i outdooru, gdzie odpowiedni ubiór może zadecydować o komforcie i bezpieczeństwie, kożuchy męskie stają się niezastąpionym

Read More...

Dlaczego warto zainwestować w skórzaną kurtkę?

Trwałość i wytrzymałość kurtek skórzanych Dlaczego skóra naturalna jest lepsza od sztucznej? Być może widzieliście wiele skórzanych kurtek. Część z nich

Read More...

Mobile Sliding Menu