Czy warto pić napoje izotoniczne

Kategoria artykułu: Woda w survivalu

Dzisiaj porozmawiamy troszkę o napojach izotonicznych. Zanim podjąłem się napisania tego artykułu, poczytałem w różnych źródłach jakie zalety mają napoje izotoniczne… proszę Państwa, cuda.

Wielu autorów przekonuje że pijąc napoje izotoniczne nasze mięśnie szybciej się regenerują, nie łapią nas skurcze, zmniejszamy ryzyko mikro urazów etc.

Przyznam się szczerze że osobiście tylko kilka razy w życiu piłem napój izotoniczny i to głównie ze względów smakowych. Nie przeszkodziło mi to jednak w przejechaniu Polski rowerem, czyli 580 kilometrów w 77 godzin, czy przejść 100 km po górach podczas IX Edycji Międzynarodowego Ekstremalnego Maratonu Pieszego.

O co więc chodzi z tymi napojami izotonicznymi?

Na rynku istnieje pewna gałąź produktów, która cieszy się wyjątkowym popytem – nazywa się „na skróty”. W tej gałęzi zawierają się „tabletki na odchudzanie bez wysiłku”, „rzucenie palenia bez uczucia nikotynowego głodu”, a także napoje izotoniczne które mają zapewnić łatwiejszy i skuteczniejszy trening, ale czy tak jest naprawdę?

Często widzę biegaczy którzy po przebiegnięciu 2-3 kilometrów wypijają 0,5 litra jednego z popularnych napojów izotonicznych, czy uważasz że pokonanie takiego dystansu wymaga uzupełnienia 500 ml wody? Pozwól że odpowiem: NIE.

Czy napoje izotoniczne działają?

Oczywiście napoje izotoniczne zawierają wszystkie substancję które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu, jednak nasz organizm nie jest prostym pojemnikiem. Jeżeli podczas dnia stracisz trzy litry wody, a wieczorem wypijesz tyle samo wody ile utraciłeś za dnia czy Twój organizm będzie w pełni zregenerowany? Pozwól że odpowiem: NIE.

Należy pamiętać o tym że organizm nie może wchłonąć dowolnej liczby danej substancji w określonym czasie. Jeżeli po treningu dostarczysz swojemu ciału 400g czystego białka, to czy organizm wchłonie te czterysta gram i wykorzysta je do odbudowy mięśni? Pozwól że odpowiem: NIE.

 

Napoje izotoniczne chronią nasz przed odwodnieniem?

Oczywiście że tak, podobnie jak woda. Czytając teksty zachwalające napoje izotoniczne, często spotykałem się z przedstawianiem odwodnienia jako jakiegoś mitycznego zagrożenia. Mam za sobą kilkadziesiąt wędrówek górskich, gdzie już po pierwszym dniu z odwodnienia pękały mi usta i mogę śmiało powiedzieć że odwodnienia nie leczy się w jeden dzień. Zazwyczaj wrócenie do pełni formy trwa od 3 do 5 dni regularnego spożywania wody. Jeżeli zatem zakładasz że po naprawdę wymagającym dniu treningowym wypijesz litr napoju izotonicznego i to wystarczy by zregenerował się Twój organizm, jesteś w błędzie.

Przyzwyczajenie do picia napoi izotonicznych?

Regularne spożywanie płynów podczas ćwiczeń fizycznych, przyzwyczaja nasz organizm do tego „rytuału”. W przypadku kiedy ćwiczysz dla sylwetki czy poprawy kondycji nie stanowi to problemu. Jednak jeżeli zaczynasz działać w terenie, okazuje się że nie możesz pić litra wody na godzinę i tutaj zaczyna się problem. Raz byłem w Tatrach ze świetnym biegaczem przełajowym. Facet był tak dobry że 12 kilometrów przebiegał szybciej niż ja robię piątkę. Cóż z tego, skoro gdy skończyło mu się picie nasz biegacz padł na szlaku. Tak, dosłownie tak jak przeczytałeś, padł na twarz ponieważ nie mógł dostarczyć swojemu organizmowi tyle płynów do ilu go przyzwyczaił. Później miałem jeszcze przyjemność działać z osobami które zamiast wody, piły napoje izotoniczne u których obserwowałem podobną tendencję. Dopóki mieli w plecaku napój izotoniczny wszystko było w porządku, gdy zaczynało go brakować ich morale i chęć do działania drastycznie spadały.

Czy warto pić napoje izotoniczne?

Tutaj niestety ciężko o jednoznaczną prostą odpowiedź. Jeżeli ćwiczysz naprawdę ciężko (pytanie co to znaczy ciężko) napoje izotoniczne mogą pomóc Ci znosić trudy treningów. Jeżeli natomiast dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem lub ćwiczysz sporadycznie o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwykła woda niegazowana. Obecnie większość ludzi jest przyzwyczajona do spożywania napoi smakowych i nie potrafi zaspokoić pragnienia zwykłą wodą. Jednak po 2-3 dniach picia jedynie zwykłej wody zaczyna nam ona w zupełności wystarczać.

Jeżeli jednak zdecydujesz się stosować napoje izotoniczne bądź konsekwentny i pamiętaj również o odpowiedniej diecie. Jeżeli stołujesz się w mc Donaldzie, kolację popijasz oranżadą, a na deser jesz tabliczkę czekolady to spożywanie napoi izotonicznych w celu zapewnienia sobie odpowiedniej gospodarki mineralnej organizmu jest zaledwie nieśmiesznym żartem.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu