Strona główna » Książki survivalowe » Recenzja: Sztuka podróżowania
Jacek Pałkiewicz sztuka podróżowania

Recenzja: Jacek Pałkiewicz Sztuka podróżowania.

Tytuł: Sztuka podróżowania
Autor: Jacek Pałkiewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 470

gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka
Ocena: 10/10

Recenzja
W dobie XXI wieku uzyskaliśmy prawie natychmiastowy dostęp do każdej interesującej nas informacji. Jednak coraz częściej okazuje się że materiały znalezione w internecie okazują się mniej lub bardziej nieprawdziwe czy też niepełne. Dlatego warto zdobywać wiedzę ze sprawdzonych źródeł - właśnie takim jest Jacek Pałkiewicz.

Autor książki jest znanym podróżnikiem, odkrywcą, dziennikarzem, a także członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Jacek Pałkiewicz nie jest teoretykiem, ani dyletantem, oto kilka z jego wypraw:

 • wyprawa saniami na Biegun Zimna (Syberia),
 • zlokalizowanie źródła Amazonki,
 • pokonanie na przełaj wyspy Borneo,
 • samotny rejs małą żaglówką przez Atlantyk,
 • liczne wyprawy na pustynie, a także szkolenia survivalowe w najbardziej elitarnych jednostkach wojskowych świata, a także organizowanie takich szkoleń dla żołnierzy z całego świata (min. dla żołnierzy GROM-u)
 • To tylko część z osiągnięć Autora, więcej tutaj

Nic więc dziwnego że „Sztukę Podróżowania” można uznać za podręcznik, szeroko rozumianej turystyki. Niewątpliwym atutem tej książki jest przedstawienie czytelnikowi historii rozwoju podróżowania zaczynając od samego początku gdy ludzie mieli mgliste pojęcie o świecie, stopniowo przechodząc do chwili obecnej, by na samym końcu wybiec w przód i spróbować odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądała turystyka w przyszłości – wszystko to jest opatrzone ciekawymi wspomnieniami Autora, oraz podróżników z dawnych epok.

Dla kogo ta książka?
Odnoszę wrażenie że dla każdego. Zarówno małżeństwo planujące wspólne wakacje, jak i backpakerzy czy ludzie outdooru znajdą tutaj potrzebne informacje – na pochwałę zasługuje fakt że Jacek Pałkiewicz do wydaje się prostych rzeczy, podchodzi w naukowy sposób, dzięki czemu ukazuje drugie dno problemu, które podpiera licznymi danymi i statystykami.
O czym jest ta książka?
Z uwagi na wyjątkowo rozbudowaną treść ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Potrzeba sprawdzenia co kryje się za górą, za rzeką czy w mroku jaskini jest tak długa jak historia człowieka. Na stronach tej książki Autor zebrał całe swoje doświadczenie dzięki czemu powstał interesujący zbiór niezbędnych informacji.

W książce można znaleźć informację dotyczącę:

 • Obyczajów i tradycji panujących w danych krajach.
 • Odpowiedniego zachowania na terenie różnych państw.
 • Gruntownego przygotowania i zaplanowania zarówno wakacji z rodziną jak i samotnej wyprawy na koniec świata.
 • Postępowania w sytuacjach ekstremalnych.
 • Przetrwania w górach, w wodzie, w zimnie i upale.
 • Odpowiedniego wyposażenia w zależności od charakteru i miejsca wyprawy.
 • Samotnej podróży, podróży w grupie, a także z małymi dziećmi.
 • Oraz wiele więcej.

Czym wyróżnia się ta książka?
Jak wspomniałem powyżej, Autor podchodzi do tematu w sposób naukowy. Wydaje mi się że wynikiem tego podejścia są rozdziały zazwyczaj pomijane w tego typu publikacjach min. osoba lidera w zespole czy odpowiednia umowa pomiędzy uczestnikami wyprawy.
Co najbardziej mi się podoba?
Jacek Pałkiewicz jest postacią nietuzinkową. Podobnie jak większość wielkich osobistości poświecił całe życie temu co kocha – podróżowaniu, odkrywaniu i przekraczaniu granic (zarówno tych formalnych widniejących na mapie, jak i tych mieszczących się w naszej głowie). Dzięki temu powstała książką, która nie przedstawia podróżowania jako części życia, ale traktuje podróżowanie jako jego sens – od początku, do końca.

Komar gryzący człowieka

Dlaczego komary mnie gryzą?

Większość osób uważa, że komary gryzą nas dlatego, że są głodne – nie jest to do końca prawda. Samica komara potrzebuje naszej krwi do…

kleszcz

Kleszcze – wszystko co musisz wiedzieć

Kleszcz, zazwyczaj zaczyna wędrówkę po naszym ciele od stóp i wspina się coraz wyżej szukając dogodnego miejsca na wkłucie. Tutaj bardzo wiele…

Co pić w terenie – yerba mate

Powszechnie yerbę nazywa się lepszą wersją kawy. Pobudza równie dobrze – a niektórzy twierdzą że nawet lepiej – od kawy, a do tego nie podrażnia…