Jak znaleźć wodę

Kategoria artykułu: Woda w survivalu
jak znalezc wode

Jak znaleźć wodę w terenie?

Woda – to ona zapewnia sprawne funkcjonowanie naszego organizmu oraz daje Ci szansę na przetrwanie. Dlatego tak ważne jest żebyś dowiedział się, jak szukać i gdzie znaleźć wodę w terenie. Na początku omówimy wody powierzchniowe.
Woda powierzchniowa to cała woda która znajduje się na powierzchni ziemi (np. rzeki, stawy, jeziora, strumienie). Kiedy woda nadaje się do picia? Woda nadaje się do spożycia jeżeli nie zawiera groźnych dla naszego organizmu drobnoustrojów i bakterii, czyli jedynie woda którą uzyskaliśmy dzięki odparowaniu i deszczówka (pod warunkiem że jest zebrana z czystych powierzchni i nie zawiera zanieczyszczeń z powietrza), nadaje się bezpośrednio do picia. Każdą inną wodę należałoby gotować przez minimum 10 minut. Pamiętaj, że nie wszędzie woda wrze w tej samej temperaturze. W wysokich rejonach górskich woda może wrzeć już w temperaturze 90 stopni – to nie zabije większości bakterii.

Rodzaje zanieczyszczenia wody

W jaki sposób woda może być zanieczyszczona? Wyróżniamy trzy kategorie:
Zanieczyszczenie mechanicznie – woda jest zabrudzona wszelkiego rodzaju piachem, mułem, resztkami roślin i podobnymi.
Biologiczne – w prawie każdej wodzie występują niebezpieczne dla zdrowia bakterię i drobnoustroje.
Chemiczne – niektóre zbiorniki wodne, szczególnie te zlokalizowane w terenach zurbanizowanych są zanieczyszczone szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi.
Ale nie martw się! W większości przypadków (za wyjątkiem ostatniej grupy) każde z tych zanieczyszczeń można łatwo usunąć – ale po kolei. Po czym rozpoznać czy woda jest zanieczyszczona biologicznie, chemicznie, czy może w ogóle nie jest zanieczyszczona? Nie da się! Do tego trzeba mieć wiedzę i trochę zdrowego rozsądku. Dla przykładu – strumyk płynący w górach raczej nie będzie skażony chemicznie, dlaczego? Nie ma tam fabryk, kopalń czy pól uprawnych – głównie to one zanieczyszczają rzeki. Jednak sprawa nie jest do końca taka prosta. Zarówno zanieczyszczenia chemiczne jak i biologiczne mogą pojawić się w wodzie za sprawą martwego zwierzęcia leżącego w wodzie, co zatem zrobić? W prawdzie martwe zwierze leżące w strumieniu nie jest widokiem codziennym, niemniej jednak lepiej dmuchać na zimę. Gdy znajdziesz strumyk czy rzekę powinieneś iść 500 metrów do góry lub w dół (to około 10 minut marszu, przy tempie 3 km/h), w zależności od tego gdzie Ci wygodniej. Jeżeli na tym odcinku nie zobaczyłeś nic niepokojącego, wodę możesz uznać za pozbawioną zanieczyszczeń chemicznych. Jeżeli szedłeś w dół strumyka nabierz teraz wody, jeżeli poszedłeś w górę musisz wrócić do miejsca z które rozpocząłeś “sprawdzanie” strumyka.
Jak pisaliśmy wcześniej, aby usunąć zanieczyszczenia biologiczne wodę należy gotować przez min. 10 minut. O tym jak usunąć zanieczyszczenia mechaniczne i wszystkie inne, dowiesz się z artykułu – “Jak oczyścić wodę?” – jest to dość obszerny temat.
W przypadku jezior (przy których zazwyczaj są siedziby ludzkie) i stawów sprawa wygląda zdecydowanie gorzej, dlaczego? W takich zbiornikach woda nie porusza się lub porusza bardzo powoli przez co temperatura wody w takich zbiornikach jest wyższa niż w rzece, co daje większą możliwość rozwoju bakterii. Jeżeli wokół zbiornika wodnego nie ma bujnej roślinności (a wszędzie dokoła jest), powinien być to dla Ciebie sygnał, że z wodą jest coś nie w porządku! Dodatkowo martwe ryby, bąbelki wydostające się na powierzchnie oraz nieprzyjemny zapach wody – powinny być dla Ciebie sygnałem, że taka woda nie nadaję się do wypicia. Pamiętaj, jeżeli jakaś woda wydaje Ci się niepewna nie ryzykuj i poszukaj innego źródła wody! Jeżeli wypijesz zanieczyszczoną wodę konsekwencje będą o wiele groźniejsze i prawdopodobnie mocno się odwodnisz, dlaczego? Na skutek wypicia, zanieczyszczonej wody może pojawić się biegunka lub wymioty (które, jeszcze bardziej odwodnią, Twój i tak już pozbawiony odpowiedniej ilości wody organizm). Dodatkowo może pojawić się gorączką – wszystkie te objawy na pewno pogorszą Twoje samopoczucie i trzeźwą ocenę sytuacji! Jeżeli wokół Ciebie nie ma żadnej wody powierzchniowej pora na wykorzystanie któreś z poniższych metod!
Uwaga
Bardzo ciekawie na ten temat wypowiada się Les Stroud, zapraszam do przeczytania poniższego fragmentu jego książki:
“Swego czasu byłem wielkim miłośnikiem rajdów ekstremalnych, imprez trwających od ośmiu godzin do nawet dwóch tygodni (…). Tuż przed rozpoczęciem jednego z takich rajdów organizatorzy ostrzegli nas, abyśmy – z uwagi na możliwość zakażenia lamblią – unikali picia wody ze źródeł wzdłuż trasy. (…)Na pierwszym punkcie kontrolnym (…) większość ekip prezentowała się fatalnie, niektórzy wymiotowali “na sucho”. Jednak nie my. Dlaczego? Przy każdym strumieniu, rzece lub bagnie – nawet mętnym od błota – zmuszałem siebie i moich kolegów z zespołu do picia(…). Żaden z nas nie zachorował, choć piliśmy nieoczyszczoną wodę z dziesiątek bagien i strumieni.” – Les Stroud “Przetrwać Wszystko” s. 83
Ciekawostka
Na Saharze żyje koczownicze plemię Tubu. Ludzie z tego plemienia posiadają niesamowity dar, potrafią wyczuwać wodę która znajduje się kilka metrów pod gorącym piaskiem. Jak oni to robią?

Potrafią wyczuć nieznaczne różnice w wilgotności piasku, które świadczą o tym, że pod powierzchnią znajduje się woda. Dodatkowo dźwięk jaki wydają rozwiewane przez wiatr ziarenka piasku, wskazuje im w którym miejscu znajduje się woda.

Jak zwierzęta mogą pomóc w znalezieniu wody?

Leśne ścieżki

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać wody, często z
zwierzęta mogą przyjść Ci z pomocą. Jeżeli będziesz podążał śladami zwierząt (tzw. ścieżkami) możliwe że trafisz do źródła wody.

Ptaki

Obserwując lot ptaków możesz dowiedzieć się gdzie znajduje się woda. Ptaki które lecą nisko i płasko najprawdopodobniej kierują się do wodopoju. Natomiast ptaki które latają od gałęzi do gałęzi pokonując małe dystanse, mogą właśnie wracać z wodopoju (są cięższe, dlatego pokonują małe dystanse). Pamiętaj! Ptaki zazwyczaj piją po wschodzie słońca oraz tuż przed zachodem. Obserwacja ich w tym czasie ma największy sens i może dać najlepsze efekty.

Owady i żaby

Występowanie w powietrzu małych muszek lub komarów świadczy o tym że gdzieś w pobliżu znajduje się źródło wody. Podobnie jest w przypadku żab. Pamiętaj o tym że wiele owadów, które możesz spotkać w pobliżu źródeł z wodą nadaje się do jedzenia.

Mrówki

Mrówki które wchodzą pionowo po drzewie najprawdopodobniej idą do ukrytego zbiorniczka z wodą. Pamiętaj że czerwone mrówki nie nadają się do jedzenia. Jedynie czarne mrówki możesz zbierać i dodawać do potraw (większą ilość, najlepiej gotować przez 10 minut, ususzyć i rozetrzeć na papkę).

Ryby

Ryby żyjące w słonych wodach mają wzdłuż kręgosłupa zbiorniczek ze słodką wodą nadająca się do spożycia.
Pamiętaj! Wodna znaleziona w któryś z powyższych sposobów (zresztą jak każda inna) nie musi być zdatna do picia! Aby dowiedzieć się więcej o tym jak uzdatnić wodę przeczytaj artykuł “Jak oczyścić wodę?”.

Jak zbierać wodę z otoczenia

Dobrze sprawdzają się metody zbierania wody z własnego otoczenia. Najlepiej wodę zbiera się podczas deszczu (tzw. deszczówkę) lub zaraz po wschodzie słońca (rosa).

Zbieranie deszczówki

Deszczówkę najłatwiej zbierać do naczyń jednak wątpię abyś na wyprawy brał kilka misek, więc podam Ci kilka sposobów dzięki którym o wiele łatwiej zbierzesz odpowiednią ilość deszczówki. Jeśli zbierasz deszczówkę do naczynia, a dysponujesz jakimś wodoodpornym materiałem – wykorzystaj go! Rozłóż pelerynę w ten sposób, aby woda która na nią spadnie spływała do Twojego naczynia. Dodatkowo możesz położyć na ziemi lub zawiesić w powietrzu (na płasko) koszulkę i gdy namoknie wykręcić lub wysączyć z niej wodę.

Zbieranie rosy

Zacznijmy od najprostszego sposobu pozyskiwania rosy. Gdy rosa zebrała się na liściach nie pozostaje Ci nic innego jak tylko ją zebrać. Najłatwiejszy sposób na zbieranie rosy, polega na tym że zakładasz długie spodnie i wchodzisz w jak najwyższą trawę. Potem spodnie wykręcasz lub wysysasz z nich wodę. Tę metodę zbierania rosy można modyfikować na wiele sposobów mianowicie – wokół łydek możesz zawiązać płachty materiału, możesz także zbierać rosę przecierając rośliny materiałem lub po prostu spijać rosę prosto z liści. Zbieranie rosy jest dobrym rozwiązaniem – pod warunkiem, że masz wystarczającą ilość roślin wokół siebie. Rosa zazwyczaj jest zdatna do picia! Pamiętaj jednak że każdy przypadek trzeba rozważać indywidualnie – np. zbieranie rosy z powierzchni trujących roślin wydaje się kiepskim pomysłem.

Woda w ziemi

Jeżeli wszystkie inne metody zawiodły możesz wypróbować następującą metodę, która pomoże Ci znaleźć wodę zdatną do picia. Zlokalizuj wyjątkowo bujną roślinność która występuje tylko w jednym niewielkim obszarze (tzw. zielona wyspa) i zacznij kopać tam gdzie rosną rośliny, na głębokość około 30 cm. Jeżeli masz szczęście trafisz na płytkie wody gruntowe. Ta metoda sprawdza się również w przypadku wyschniętego koryta rzeki. Pamiętaj o uzdatnieniu wody!

Odparowywanie wody z ziemi i roślin.

Dzięki tej metodzie odparujesz wodę z roślin, ziemi i ubrania – wymaga ona jednak specyficznych materiałów, które musisz zabrać z domu. Najprostsza metoda odparowywania polega na wykopaniu w ziemi otworu, włożeniu do niego kubka, przykrycia dziury kawałkiem nieprzemakalnego materiału, a środek obciążyć kamieniem. Jeżeli ziemia jest sucha naokoło naczynia możesz położyć mokre ubrania lub świeżo zerwane trawy czy liście.
Aby odparować wodę z roślin potrzebujesz dość dużego worka. Worek zakładasz na gałęzie które są bogate w liście (nie igły). Dzięki procesowi parowania woda skropli się na dole worka. Najlepiej nakładać przeźroczysty worek na gałęzie brzozy.
Ciekawostka
W ciągu jednego dnia, brzoza poprzez swoje liście odparowuje około 60 litrów wody!

Destylacja

Jest to skomplikowana metoda która służy do pozbywania się soli z wody morskiej. Potrzebujesz do tego dwóch (najlepiej trzech) metalowych naczyń, ognia, oraz giętkiej rurki (np. gumowej). Słoną wodę umieszczasz w jednym pojemniku i ten pojemnik stawiasz na ogień. Do pojemnika ze słoną wodą wkładasz rurkę (tak by nie była zanurzona w wodzie), a górę pojemnika uszczelniasz. Rurke umieszczasz w drugim pojemniku który również szczelnie zamykasz. Pojemnik do którego woda ma być odparowywana najlepiej umieścić w drugim pojemniku z zimną wodą -wtedy para wodna szybciej się schłodzi i skropli.
Do pojemnika A wlewasz słoną wodę. Następnie do tego samego pojemnika wkładasz przewód (nie może być zanurzony w wodzie, najlepiej żeby jedynie lekko był wsadzony – tak by para wodna która będzie unosić się do góry mogła bez problemu do niego wpadać). Drugą końcówkę przewodu umieszczasz w pojemniku C, to właśnie do niego będzie wpadać para wodna – dlatego musi być szczelnie zamknięty i posiadać jedynie otwór na przewód. Aby para wodna, zamieniła się w wodę należy ją schłodzić, dlatego pojemnik C umieszczamy w pojemniku B, który jest wypełniony zimną wodą. Cała konstrukcja jest dość skomplikowana i wymaga odpowiednich materiałów jednak dzięki niej możesz praktycznie kiedy chcesz otrzymywać wodę zdatną do picia oraz pozyskiwać sól – która przyda się do przyprawiania potraw. Jeżeli nie masz niezbędnych materiałów do wykonania tej konstrukcji w celu pozbycia się soli z wody możesz używać poprzedniej metody w ten sam sposób.

Jak znaleźć wodę zimą?

W zimę najłatwiej czerpać wodę topiąc lód – to z niego otrzymasz najwięcej wody. Jeżeli nie ma lodu zacznij roztapiać głębiej położony śnieg – uzyskasz z niego więcej wody niż ze świeżego śniegu. Pamiętaj aby nigdy nie jedź śniegu. To może doprowadzić do odmrożenia ust lub do wychłodzenia organizmu. Jeżeli chcesz roztopić śnieg najlepiej nasypać go jak najwięcej do manierki i włożyć ją pod kurtkę – dzięki temu ciepło wydzielane przez Twoje ciało roztopi lód. Jeżeli masz do dyspozycji ognisko i naczynie wykorzystaj je do roztopienia lodu.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu