Czym różni się kompas od busoli

W języku polskim występuje słowo kompas oraz busola, a nazw tych często używa się naprzemiennie, co jest dużym błędem. W tym artykule wyjaśnimy czym się różni kompas od busoli, oraz porównamy kilka popularnych modeli. Zapraszamy do lektury.

Sam kompas powstał ponad 4000 lat temu i został wymyślony najprawdopodobniej przez Chinczyków. Początkowo składał się on jedynie z naczynia napełnionego wodą oraz pływającego w nim kawałka drewna, na którym umieszczona była namagnesowana blaszka.


Dopiero około XIV wieku, do urządzenia dodano podziałkę, która umożliwiała w szybki sposób określenie pozostałych kierunków świata. To właśnie wtedy kompas, oficjalnie stał się kompasem od włoskiego słowa „compasso”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „podziałkę”.

Kompas – czym się różni

Kompas od busoli różni się budową. Kompas, jest to sama igła zawieszona w zbiorniku wypełnionym cieczą – najczęściej jest to alkohol. W lepszych kompasach umieszczona jest blokada, tarcza z oznaczeniami kierunków oraz podziałka stopniowa. Oczywiście, są to podstawowe unowocześnienia. W sklepach możemy także znaleźć kompasy wyposażone w termometry, higrometry, poziomice czy latarki. O tym jaki kompas wybierzemy zazwyczaj decyduje cena i nasza wyobraźnia.

Busola

Busola z kolei, w przeciwieństwie do kompasu jest znacznie bardziej rozbudowanym urządzeniem.
Zazwyczaj posiada podstawę, na której znajduje się limbus, jest to obrotowy pierścień z podziałką w stopniach – to właśnie w nim znajduje się igła.
Czymś co sprawia że kompas różni się busoli są przyrządy celownicze czyli muszka i szczerbinka, a także zwierciadło i linijka.
Oczywiście cały rynek kompasów i busol, jest cały czas rozwijany i na rynku pojawią się coraz to nowsze, bardziej ulepszone urządzenia. Takim przykładem może być na przykład kompas firmy Mil-Tec, który posiada wbudowaną poziomicę, linijkę, latarkę, gwizdek oraz krzesiwo. Zapotrzebowanie rynku na tego typu gadżety jest ogromne, więc producenci maja pełne ręce roboty.

Polecamy Wam także, więcej naszych artykułów o terenoznawstwie oraz topografii, a także zachęcamy do zapoznania się z naszym działem, w którym testujemy i recenzujemy różne kompasy i busole.

Back To Top