W życiu możesz odżywiać się zdrowo i być pełnym energii i wigoru. Możesz też jeść niskiej jakości produkty i być ciągle zmęczony i ociężały. Podobnie jest w przypadku ogniska. Jeżeli będziesz palił złym rodzajem drewna, Twoje ognisko nie będzie dawało odpowiedniej ilości ciepła.

Jak zapewne wiesz nie każde drewno pali się tak samo. Niektóre ogniska mocno dymią, inne palą się szybciej i właściwie nie wytwarzają dymu, a z kolei czasem ognisko potrafi strzelać iskrami. Od czego to zależy?

rodzaje drewna
O tym właśnie jest ten rozdział. Tutaj poznasz gatunki i rodzaje drewna opałowego. Więc zaczynajmy! Żeby ognisko paliło się dobrze drewno musi być suche – jeżeli do ogniska wrzucisz mokre drewno przydusisz ogień, a drewno i tak się nie rozpali (zobacz także: zimne ognisko). Mokrym drewnem musisz obkładać ognisko dookoła oraz ustawiać je nad płomieniem dzięki temu drewno się wysuszy jednocześnie nie tłumiąc płomienia. Skoro już poznałeś tą ważna zasadę, pora żebyś dowiedział się od czego zależy to czy ognisko płonie długo czy krótko oraz czy daje dużo ciepła.
Na początku poruszę kwestię wartości opałowej. Wartość opałowa jest to ilość ciepła jakie jest wydzielane podczas spalania drewna. Wartość opałowa zależna jest od żywicy i ligniny (inaczej nazywany drzewnikiem, jeden z podstawowych składników drewna) – im więcej żywicy i drzewnika tym drewno ma większa wartość opałową. Drzewa iglaste posiadają więcej wymienionych wcześniej składników od drzew liściastych – dlatego drzewa iglaste mają większą wartość opałową.

Wartość opałowa drewna

Jeżeli chodzi o drzewa liściaste to największą wartość opałową ma:

Nazwa drzewaWartość opałowaNazwa drzewaWartość opałowa
Brzoza4,3Topola4,2
Jesion4,2Klon4,1
Dąb4,2Olcha4,1
Grab4,2Wierzba4,1
Drzewa iglaste

W przypadku drzew iglastych ich wartość opałowa wynosi średnio 4,4

Jak łatwo zauważyć z powyższych tabeli najwięcej ciepła dają drzewa iglaste. Pamiętaj jednak że drzewa iglaste strzelają i rzucają iskrami.


Czas spalania

Jeśli chodzi o długość spalania, najdłużej palą się drewna grube i mocne. Poniżej umieszczam wykaz w kolejności od najdłużej palących do tych, które spalają się najszybciej.

Nazwa drzewaWartość opałowa
Świerk4,4
Jodła4,4
Modrzew4,4
Nazwa drzewaCzas spalaniaNazwa drzewaCzas spalania
DąbBardzo wolnoJesionŚrednio
BukWolnoŚwierkSzybko
KlonWolnoBrzozaSzybko
GrabŚrednioModrzewBardzo szybko
OlchaŚrednioSosnaBardzo szybko
Warto zauważyć pewną zależność mianowicie, drzewa które dają najwięcej ciepła palą się najszybciej i odwrotnie.

Ilość żaru

Jeżeli chodzi o żar jaki pozostaje po spaleniu drewna na czele znowu jest Dąb.

Nazwa drzewailość żaruNazwa DrzewaIlość żaru
DąbDużo żaruKlonŚrednio
JesionDużo żaruSosnaŚrednio
WiązDużo żaruBukŚrednio
BrzozaŚrednioGrabŚrednio
Jak zapewne zauważyłeś najwięcej żaru dają drzewa o dużej gęstości oraz drzewa liściaste.

Wilgotność drewna

Na koniec pamiętaj o tym że istnieje coś takiego jak wilgotność – im drewno bardziej wilgotne tym dłużej musisz je suszyć zanim się rozpali. Drzewa świeżo ścięte posiadają największą wilgotność wahającą się od 30% do około 70%! Pamiętaj że drzewa nabierają wilgoci w zimę – wyjątkiem jest brzoza która najbardziej wilgotna jest w maju (bardzo ważne jeśli rozpalasz ognisko w zimę).

Mam nadzieję że dzięki tym kilku tabelkom podczas rozpalania ogniska będziesz bardziej świadomy tego co się dzieje oraz dlaczego tak się dzieje.