Brak snu – zagrożenia i objawy.

Kategoria artykułu: Problemy zdrowotne

Czy wiesz co dzieje się w głowie człowieka który nie spał od 24 godzin? Podejrzewam że tak. Ale czy wiesz co rodzi się w umyśle wycieńczonego człowieka który nie spał od trzech dni? Jeśli nie zapraszam!
Postanowiłem omówić kwestie braku snu na wyprawach – jest to temat ważny, a praktycznie nie poruszany.
Brak snu jest czymś popularnym na wyprawach i wędrówkach. Ten artykuł składa się z trzech części. W części pierwszej opiszę brak snu z medycznego/naukowego punktu widzenia. W części drugiej przedstawię Ci kilka ciekawostek, związanych ze snem. W trzeciej powiem Ci, bazując na własnym doświadczeniu oraz z zachowaniu i rozmów z innymi ludźmi, jak wygląda świat człowieka który nie spał od 48 godzin, czym to grozi i czego się spodziewać. Więc zaczynajmy!

Mały spis treści:

  • 24 godziny bez snu
  • 36 godzin bez snu
  • 48 godzin bez snu
  • 72 godziny bez snu
  • Kilka ciekawostek
  • 25 godzinna doba
  • Jak wygląda świat oczami człowieka, który nie spał 50 godzin?

24 godziny na nogach.

  • Po 24 godzinach bez snu, wydaje Ci się że czas płynie szybciej. Dzieje się tak na skutek, spadku poziomu glukozy w organizmie – przez co czas reakcji jest spowolniony.
  • Od tego momentu Twój układ odpornościowy jest osłabiony, czyli Twój organizm jest bardziej podatny na infekcję i choroby.
  • Twoja umiejętność zapamiętywania spadła o około 50%.

36 godzin na nogach.

  • Światło słoneczne zaczyna Cię radzić, a dźwięki wydają się głośniejsze niż są w rzeczywistości.
  • Czas reakcji ulega drastycznemu spowolnieniu i obecnie wynosi około 20% Twojej sprawności, gdy jesteś wypoczęty.
  • Na skutek mocniejszego ukrwienia ośrodków przetwarzania emocji stajesz się optymistą i wzrasta Twoja skłonność do podejmowania ryzyka.

48 godzin na nogach.

  • Świat który postrzegasz wydaje się być rozmazany, a myśli poplątane i chaotyczne – efekt bardzo zbliżony do upojenia alkoholowego. Często występuje wrażenie że szepczesz swoje myśli a one odbijają się ogromnym echem w środku Twojej głowy..
  • Na skutek upośledzonego przetwarzania informacji – naprzemian jest Ci zimno i gorąco.
  • Cukier nie zostaje przetwarzany w energie tylko w tłuszcz.
  • Zaczynają boleć mięśnie i stawy.

72 godziny na nogach.

  • Występują tzw. tiki nerwowe oraz niekontrolowane drżenie kończyn, a także poszczególnych mięśni.
  • Pojawia się mikrosen – zasypiasz maksymalnie na 6 sekund, po czym budzisz się i powracasz do wcześniej wykonywanej pracy – bez świadomości tego co się stało.
  • Cienie ożywają, zaczynasz słyszeć głosy, widzieć twarze i osoby – nękają Cię halucynację. Masz wrażenie że wokół Ciebie knuty jest spisek, że coś się na Ciebie czai.
  • Występują zaburzenia świadomości z którymi bardzo ciężko walczyć. Wydaje Ci się, że jesteś kimś innym.

Kilka ciekawostek:

  • Niektóre zwierzęta potrafią spać i lecieć/płynąć utrzymując właściwy kierunek i tempo.
  • Tony Wright, wytrzymał bez snu 266 godzin – nic się mu nie stało.
  • Brak snu potęguje agresywne zachowanie
  • Im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy. W wieku 7 lat śpimy około 10 godzin dziennie, w wieku 25 lat 7,5 godziny dziennie, a wieku 60 lat już tylko 6 godzin.
  • Jeżeli nie śpisz przez kilka dni z rzędu, mogą nastąpić stałe lub przejściowe zmiany w Twojej osobowości lub psychice.

25 godzinna doba:

Na początku lat 60 xx wieku przeprowadzano eksperymenty dotyczące snów. Jeden z nikt polegał na umieszczeniu grupy osób w specjalnie przygotowanym bunkrze, w którym nie mieli żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym – miało to na celu pozbawienie badanej grupy poczucia czasu. Pierwszy dzień był taki jak inny, więc osoby poszły spać mniej więcej o 22.00, a wstały o 7.00. Jednak każdego kolejnego dnia ich doba przesuwała się o jedną godzinę – w skutek czego, po 14 dniach uczestnicy eksperymentu szli spać o jedenastej, a budzili się około godziny dziewiętnastej. Po upływie 25 dni, badani mieli wrażenie, że minęły dopiero 24 doby.

Jak wygląda świat oczami człowieka, który nie spał 50 godzin?

Podczas sytuacji ekstremalnej, brak snu często jest połączony ze stresem oraz dużym wysiłkiem fizycznym – którego często człowiek nie odczuwa na skutek, adrenaliny i emocji.

Ogólnie jedna bezsenna noc sprawia, że jesteśmy otłumieni oraz mamy problemy z koncentracją. Powyżej 24 godzin na nogach sytuacja robi się coraz groźniejsza, organizm jest coraz bardziej zmęczony – często znika uczucie głodu. Zjedzenie w tym stanie dużej porcji jedzenia, sprawi że najprawdopodobniej uśniesz. Podczas wysiłku fizycznego masz wrażenie oderwania od rzeczywistości, wydaje Ci się że świat toczy się gdzieś obok – co ułatwia wysiłek fizyczny.

Na tym i późniejszym etapie nie pamiętasz jaka była pogoda, czy było ciepło czy gorąco, a jeśli padało to nie wiesz czy kropiło, lało czy była burza – świat zewnętrzny schodzi na plan dalszy. Jeżeli dalej nie dostarczyłeś swojemu organizmowi snu (czyli po około 30 godzinie) zaczynasz mieć problemy z jedzeniem – jedzenie powoduje mdłości lub przynajmniej uczucie ciężaru w żołądku. Po upływie około 35 godzin, wszystkie Twoje wspomnienia z okresu około 40-50 godzin wstecz ulegają zatarciu, połączeniu i wymieszaniu. Czujesz się jakbyś był pijany, kończyny stają się lekkie i często znika ból (jeśli wcześniej występował). Masz problem z przypomnieniem sobie, kolejności wydarzeń, nie jesteś w stanie odtworzyć całej drogi, którą przeszedłeś. Przychodzą myśli i wspomnienia które tak naprawdę nigdy nie miały miejsca. Gdy dalej nie śpisz organizm zaczyna walczyć o sen. Osobiście widziałem przypadki w których ludzie potrafili spać w marszu, lub zatrzymali się na chwilę, usnęli na 4-5 sekund po czym ruszyli dalej, nie pamiętając że spali. Zaczynasz mieć omamy wzrokowe, widzisz kątem oka biegnące cienie, masz omamy słuchowe. Zaczynasz mieć problemy z rozpoznawaniem rzeczy, drzewa i krzaki przypominają ludzi, zwierzęta albo inne istoty – tu bardzo wiele zależy od danego człowieka. Są momenty w których dźwięki z otoczenia, są błędnie przetwarzane przez Twój mózg. Idziesz drogą, zamykasz na chwilę oczy – siedzisz w ciepłym domu, jesz śniadanko, w tle cicho pracuje zmywarka, otwierasz oczy, a odgłos zmywarki zmienia się w warkot pędzącego samochodu, który właśnie Cię mija. Dam Ci przykład z mojego doświadczenia.

Idę i naglę widzę płot, mam wrażenie że dotarłem do domu, po przecież naokoło mojego domu stoi taki sam identyczny płot, który w dodatku sam malowałem – wszystko by się zgadzało, gdyby nie jeden szczegół… Nie mieszkam w domu, a w najbliżej okolicy nie ma żadnego płotu. Jeżeli w tym stanie położysz się na kamieniach śniegu czy w wodzie – wyda Ci się to najprzyjemniejszym miejscem na świecie! Niektórzy instruktorzy survivalu twierdzą że nie jest tak łatwo usnąć i zamarznąć. Mi się wydaje że osoby które tak twierdzą nigdy tak naprawdę nie poczuły smaku prawdziwego wyczerpania.

Gdy wreszcie idziesz spać uważaj, zagrożenie nie minęło! Idź spać w miejscu ciepłym i bezpiecznym – będziesz spał długo i twardo. Twoje sny będą bardzo realistyczne lub nie będzie Ci się zupełnie nic śniło. Pozwól że znów dam Ci kolejny przykład. Po prawie 50 godzinach bez snu, miałem przyjemność przebywać w ponad 200 letniej twierdzy, była chłodna noc, ja położyłem się na kamiennym murku i patrząc w chmury usnąłem. Śniła mi się ciepła, gorąca plaża ze święcącym słońcem. Obudził mnie straszny chłód, ale pamiętam, że tutaj niedaleko po schodach w dół jest taka ciepła plaża. Po przebudzeniu- na szczęście – szybko doszedłem do wniosku (uwaga!), że raczej nie znajdę tych schodów i poszedłem spać w trochę cieplejsze miejsce. Pamiętaj! Dwóch zarwanych nocy nie odeśpisz w 6 godzin. Zakładając że średnio śpisz po 6 godzin dziennie, Twojemu organizmowi brakuje 12 godzin snu, dodatkowo, na skutek zmęczenia Twój organizm będzie potrzebował, dodatkowych 5 godzin na regeneracje. Doliczając do tego fakt że dalej musisz spać, dojście do pełnego wypoczęcia zajmuje około dwóch dni – Pamiętaj, są to doświadczenia moje i moich kolegów, mogą się one różnić w zależności, od poziomu wytrenowania, opanowana i determinacji.

To Cię może zainteresować!

Noktowizja czy termowizja? Która technologia lepiej spełnia dane potrzeby?

Rozważając dylemat noktowizja czy termowizja – co lepsze, istotne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi technologiami, aby móc dokonać

Read More...

Czym jest survival górski? Czym różni się od zwykłej szkoły przetrwania? Najważniejsze aspekty.

Szkoła przetrwania w górach różni się od survivalu w terenie płaskim. Filary survivalu, takie jak uzdatnianie wody, budowa schronienia,

Read More...

Planujesz zakup odzieży kolarskiej – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Kolarstwo, bez względu na to, czy uprawiasz je rekreacyjnie, czy wyczynowo, wymaga odpowiedniego stroju. Dobra odzież kolarska może

Read More...

Mobile Sliding Menu