Dlaczego komary mnie gryzą?

Kategoria artykułu: Blog, Dzikie zwierzęta leśne, Problemy zdrowotne
Komar gryzący człowieka

Dlaczego komary mnie gryzą

Po pierwsze, trzeba zastanowić się dlaczego w ogóle komary nas gryzą. Większość osób uważa, że komary gryzą nas dlatego, że są głodne – nie jest to do końca prawda.
Samica komara potrzebuje naszej krwi do tego, aby pozyskać z niej białka, które są niezbędne do rozwoju złożonych przez siebie jaj. Jeżeli więc są osoby, które są notorycznie gryzione przez komary, to oznacza że ich krew zawiera coś więcej, niż pozostałych osób. Co to takiego?

Grupa krwi

Jak łatwo się domyślić, grupa krwi ma tutaj ogromne znaczenie. Komary najbardziej lubią pić krew osób z grupą 0 – takie osoby mają średnio dwa razy więcej bąbli, niż osoby z grupą krwi A oraz B razem wzięte. Ale skąd komar wie jaką grupę krwi mamy? Otóż, aż 85% osób wydziela poprzez pory skóry sygnał chemiczny, który wskazuje na to jaką mają grupę krwi. Co ciekawe pozostałe 15% ludzi nie wydziela takich sygnałów i komary wybierają je tylko w ostateczności, kiedy nie mają już innego wyjścia.

Otyłość, a ugryzienia komarów

Podczas badań naukowcy doszli do wniosku, że osoby wyższe oraz grubsze są częściej gryzione przez komary, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy jest zaskakująca! Okazuje się bowiem, że nie chodzi tu o wagę, ani wzrost tylko o dwutlenek węgla. Komary wyczuwają go z odległości blisko 50 metrów, a w oddechu osób wyższych i otyłych jest znacznie więcej dwutlenku węgla co dodatkowo wabi komary.

Ciąża, a komary

Z powodu wyższej zawartości dwutlenku węgla w organizmie kobiet ciężarnych oraz wyższej temperaturze ich ciała, wabią one niemal dwa razy więcej komarów od pozostałych kobiet!

Czy picie alkoholu chroni przed komarami?

Niestety nie, a co więcej jest zupełnie na odwrót! Osoby będące pod wpływem alkoholu przyciągają więcej komarów, niż gdyby były trzeźwe. Jednak do tej pory nie do końca zrozumiana jest przyczyna takiego zachowania. Jedna z teorii zakłada, że może to być spowodowane rozszerzaniem naczyń krwionośnych i większą emisją ciepła, którą obserwujemy u osób pijanych.

Jak odstraszyć komary?

Sposobów na to jest naprawdę wiele. W obecnych czasach mamy różnego rodzaju środki chemiczne, które skutecznie odstraszają komary i tylko od nas zależy, jaką metodę walki z komarami wybierzemy. Do dyspozycji mamy zarówno spraye, żele, kremy, świeczki odstraszające owady czy nawet specjalne moskitiery, które ochronią nasza głowę na przykład podczas wędkowania. Sprawdzone środki na komary znajdziecie tutaj.
Zobacz także:

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Jeden komentarzOn Dlaczego komary mnie gryzą?

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu