Jak zapewne zauważyliście są osoby, których komary prawie w ogóle nie gryzą, a są takie które mają bąbla na bąblu. O takich osobach mówi się wtedy że mają słodką krew. Jednak czy tak jest naprawdę? Co decyduje o tym, że jednych komary gryzą bardzo często, a drugich prawie w ogóle? Jakie czynniki wpływają na to, że jedne osoby są bardziej “atrakcyjne” dla komarów, a drugie mniej? Jak można odstraszyć komary? Odpowiedzi na te pytania, poznacie w naszym artykule!

Dlaczego komary mnie gryzą

Po pierwsze, trzeba zastanowić się dlaczego w ogóle komary nas gryzą. Większość osób uważa, że komary gryzą nas dlatego, że są głodne – nie jest to do końca prawda.
Samica komara potrzebuje naszej krwi do tego, aby pozyskać z niej białka, które są niezbędne do rozwoju złożonych przez siebie jaj. Jeżeli więc są osoby, które są notorycznie gryzione przez komary, to oznacza że ich krew zawiera coś więcej, niż pozostałych osób. Co to takiego?

Grupa krwi

Jak łatwo się domyślić, grupa krwi ma tutaj ogromne znaczenie. Komary najbardziej lubią pić krew osób z grupą 0 – takie osoby mają średnio dwa razy więcej bąbli, niż osoby z grupą krwi A oraz B razem wzięte. Ale skąd komar wie jaką grupę krwi mamy? Otóż, aż 85% osób wydziela poprzez pory skóry sygnał chemiczny, który wskazuje na to jaką mają grupę krwi. Co ciekawe pozostałe 15% ludzi nie wydziela takich sygnałów i komary wybierają je tylko w ostateczności, kiedy nie mają już innego wyjścia.

Otyłość, a ugryzienia komarów

Podczas badań naukowcy doszli do wniosku, że osoby wyższe oraz grubsze są częściej gryzione przez komary, jednak przyczyna takiego stanu rzeczy jest zaskakująca! Okazuje się bowiem, że nie chodzi tu o wagę, ani wzrost tylko o dwutlenek węgla. Komary wyczuwają go z odległości blisko 50 metrów, a w oddechu osób wyższych i otyłych jest znacznie więcej dwutlenku węgla co dodatkowo wabi komary.

Ciąża, a komary

Z powodu wyższej zawartości dwutlenku węgla w organizmie kobiet ciężarnych oraz wyższej temperaturze ich ciała, wabią one niemal dwa razy więcej komarów od pozostałych kobiet!

Czy picie alkoholu chroni przed komarami?

Niestety nie, a co więcej jest zupełnie na odwrót! Osoby będące pod wpływem alkoholu przyciągają więcej komarów, niż gdyby były trzeźwe. Jednak do tej pory nie do końca zrozumiana jest przyczyna takiego zachowania. Jedna z teorii zakłada, że może to być spowodowane rozszerzaniem naczyń krwionośnych i większą emisją ciepła, którą obserwujemy u osób pijanych.

Jak odstraszyć komary?

Sposobów na to jest naprawdę wiele. W obecnych czasach mamy różnego rodzaju środki chemiczne, które skutecznie odstraszają komary i tylko od nas zależy, jaką metodę walki z komarami wybierzemy. Do dyspozycji mamy zarówno spraye, żele, kremy, świeczki odstraszające owady czy nawet specjalne moskitiery, które ochronią nasza głowę na przykład podczas wędkowania. Sprawdzone środki na komary znajdziecie tutaj.