Narty zjazdowe – jak wybrać model dla początkującego narciarza?

Kategoria artykułu: Blog, Ekwipunek

Sezon narciarski już wkrótce się rozpocznie, dlatego coraz więcej osób poszukuje dla siebie nart, na których mogłyby one rozpocząć swoją własną narciarską przygodę. Sprzęt taki ma jednak wiele cech, które różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami. Narty zjazdowe powinny być przede wszystkim dopasowane do wzrostu, wagi i umiejętności osoby, która zamierza na nich jeździć.

Narty zjazdowe a wzrost ich użytkownika

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z narciarstwem, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz narty, których długość będzie o 15 – 20 cm krótsza niż Twój wzrost. Są modele, które powinny być dłuższe od wzrostu użytkownika, jednak one przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy, którzy lubią jeździć szybko. Krótkie narty są łatwiejsze do opanowania, stabilniejsze i wymagają użycia mniejszej siły, aby wykonać na nich skręt.

Narty zjazdowe Salomon i innych mniej popularnych marek wybiera się jednak nie tylko ze względu na wzrost osoby, która zamierza na nich jeździć. Istotna jest także waga, szczególnie wtedy, gdy ważysz mniej lub więcej, niż powinieneś przy swoim wzroście. Jeżeli Twoja waga jest mniejsza, wybiera krótszy model nart, który będzie lepiej poddawał się Twoim ruchom. Jeśli natomiast ważysz więcej, wybierz nieco dłuższy model, który będzie stabilniejszy i pewniej utrzyma Cię podczas zjazdu.

Na rynku nie brakuje nart, które tworzone są z myślą o osobach początkujących. Jeśli i Ty szukasz dla siebie modelu jeszcze przed rozpoczynającym się na dobre sezonem narciarskim, zobacz najczęściej kupowane narty zjazdowe Salomon na stronie https://allegro.pl/kategoria/narty-zjazdowe-256756?marka=Salomon, a na pewno coś wybierzesz.

Szerokość nart wpływa na ich zwrotność

Poza długością nart ważna jest także ich szerokość. Im narty Salomon są węższe, tym łatwiej skręcają i reagują na ruch. Im są one szersze, tym bardziej stabilnie się na nich zjeżdża, ale jednocześnie wymaga to użycia większej siły. Dla osób początkujących zaleca się wybór nart szerszych, na których ryzyko popełnienia błędu prowadzącego do bolesnego upadku jest mniejsze. Węższe narty zjazdowe Salomon będą z jednej strony łatwiejsze w kierowaniu, jednak z drugiej mogą być modelem zbyt trudnym dla kogoś, kto dopiero uczy się odpowiednich ruchów i manewrowania własnym ciałem.

Jako początkujący narciarz wybiera taki model nart, który pozwoli Ci obserwować własne postępy w nauce. Jazda na zbyt długich lub zbyt wąskich nartach może sprawić, że ilość upadków zacznie przekraczać ilość udanych zjazdów.

To Cię może zainteresować!

Pompa ciepła do basenu: co warto wiedzieć?

Przez długi czas podgrzewanie wody w basenach o różnej wielkości i przeznaczeniu było elektryczne – różne elementy grzejne

Read More...

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu