Survival – nowa moda czy przygotowanie do trudnych czasów?

Kategoria artykułu: Blog

Czym jest survival?

Survival to sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Gdy myślimy o survivalu od razu wyobrażamy sobie ubranych w mundury ludzi  np. w lasie, górach czy na pustyni walczących o przetrwanie. Survival jednak to po prostu sztuka przetrwania w trudnych warunkach. Takie warunki mogą wystąpić także w mieście, a nie tylko w dżungli, gdzie jako komandos będziemy otoczeni przez wroga. Dlatego też najlepszą definicją survivalu wydaję się być to, że jest to po prostu nauka o życiu i przeżyciu, obejmująca wiele zagadnień począwszy od przygotowania posiłków, a na pierwszej pomocy skończywszy.

Do czego może się przydać survival?

Survival może się przydać zarówno w trudnych sytuacjach jak i codziennym życiu. Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej będziemy wiedzieć jak się zachować np. jak rozpalić ogień, przygotować posiłek czy jakimi drogami ewakuować się z zagrożonego obszaru. W sytuacji zagrożenia nie będziemy brać do ręki telefonu i szukać rozwiązania w Google czy pytać znajomych co zrobić – będziemy mieli w głowie gotowy, sprawdzony plan działania oraz będziemy także posiadać umiejętności, które pozwolą uchronić nam siebie i swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem.

Survival może przydać się jednak nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Proste umiejętności jak rozbijanie namiotu czy rozpalanie ognia przydadzą się np. podczas wypadu ze znajomymi do lasu. Kolejnym często niedocenianym aspektem survivalu jest to, że kształtuje on też ważne umiejętności psychiczne. Uczy nas oceniać ryzyko oraz działać pod wpływem stresu i szybko podejmować decyzję. Te umiejętności przydadzą nam się nie tylko w przysłowiowym ,,lesie”, ale także w naszej karierze zawodowej.

W jaki sposób można nauczyć się survivalu. Od czego zacząć?

Na początek warto wspomnieć, że survival jest trudny. Musimy odpowiednio przygotować się do jego nauki m.in. poprzez zdobycie odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Zanim wyruszymy w pierwszą wyprawę warto sięgnąć po fachową literaturę oraz zajrzeć na fora internetowe, gdzie podobni do nas zapalnicy jak i doświadczeni w boju survivalowcy wymieniają się doświadczeniem i uwagami.

Zacznijmy jednak od kwestii sprzętu. Nie musimy od razu kupować wszystkiego co ma w nazwie ,,taktyczny”, ale przyda nam się na pewno dobry plecak, nóż i latarka. To taki niezbędnik nawet na krótką wyprawę do lasu. Jeśli kiedyś porzucimy nasze plany survivalowe to przydadzą nam się także na przyszłość podczas zwykłych wypadów do lasu. Jeśli zaś zdecydujemy się na dłuższy pobyt w dziczy to musimy zadbać o dobry i ciepły śpiwór, menażkę i zapałki sztormowe. Przydatne także okażą się różnego rodzaju akcesoria do uzdatniania wody, jeśli zdecydujemy się na pozyskiwanie jej z środowiska, a nie zabranie jej ze sobą.

Dopiero po zgłębieniu teorii, a wiec przeczytaniu książek o survivalu, zajrzeniu na fora internetowa oraz oglądnięciu kilku lub kilkunastu filmów przychodzi pora na naukę praktyczną. Samodzielny wypad w teren jest jednak dość niebezpieczny. Co prawda w naszym kraju prawdopodobieństwa ,,zjedzenia” przez zwierzynę dziką jest dość niskie, jednak nieumiejętny wypad w teren może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Możemy się chociażby przeziębić, czy zatruć źle przygotowaną wodą pitną. Dlatego też warto na wspomnianych wcześniej forach znaleźć już praktykujących zapaleńców i dołączyć do jednego z planowanych wspólnych wypadów zanim podejmiemy samodzielne wyprawy. Pamiętajmy przy tym, że nauka survivalu to proces ciągły, nie można się go ,,nauczyć” raz na zawsze, należy cały czas się go uczyć i polepszać swoje umiejętności przetrwania w terenie. Każda nowa wyprawa nauczy nas bowiem nowych zdolności i dostarczany nam przy tym także niezapomnianych przeżyć i wspomnień.

To Cię może zainteresować!

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Ostatnimi laty coraz większa liczba rodziców, szukających pomysłu na wakacje dla swojego dziecka, decyduje się zapisać swoją pociechę na

Read More...

Życie poza systemem, czyli survival na pełny etat

Umiejętności związane z radzeniem sobie w najtrudniejszych warunkach powinny być prowadzone w szkołach tuż obok zajęć wychowania fizycznego. Dla

Read More...

Podręczne noże survivalowe dla twardych podróżników

Ludzie uwielbiają się sprawdzać. W sporcie, nauce, pracy czy tak ogólnie – życiowo. Jedną z takich form sprawdzenia się

Read More...

Zostaw komentarz::

Twój adres email nie zostanie opublikowany, ani nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych

Mobile Sliding Menu